میزان بار مجاز هواپیمایی ماهان چقدر است؟

قوانین بار و میزان بار مجاز هواپیمایی ماهان

هواپیمایی ماهان یکی از ایرلاین های خوشنام و باسابقه کشورمان است و روزانه به بیش از ۵۰ مقصد داخلی و خارجی پرواز مستقیم انجام می دهد. بسیاری از مسافران به دلیل خدمات و کیفیت مناسب این ایرلاین، بلیط هواپیمای ماهان را رزرو می کنند و یکی از اولین سوالاتشان در مورد میزان بار مجاز هواپیمایی ماهان است. به همین دلیل در این مطلب الی گشت قصد داریم در مورد قوانین بار و میزان بار مجاز این ایرلاین صحبت کنیم و اطلاعات لازم در این مورد را با شما در میان بگذاریم. با ما همراه باشید.

قوانین اضافه بار هواپیمایی ماهان

پذیرش مسافر

مطالب مرتبط:
معرفی شرکت هواپیمایی ماهان
میزان بار مجاز هواپیمایی امارات چقدر است؟

مسافرانی که بلیط هواپیمای ماهان را خریداری کرده اند در  پروازهای داخلی حداقل ۲ ساعت و در پروازهای خارجی ۳ ساعت زودتر از زمان پرواز باید در فرودگاه حضور داشته باشند. ۳۰ دقیقه قبل از پروازهای داخلی گیت ها بسته می شوند و در مورد پروازهای خارجی نیز زمان بسته شدن گیت ها، یک ساعت قبل از زمان پرواز است. پس از این زمان، از پذیرش مسافر خودداری می شود. در صورتی که به صورت گروهی یا خانوادگی سفر می کنید و دوست دارید کنار یکدیگر بنیشنید بهتر است کمی زودتر از زمان تعیین شده در فرودگاه حضور پیدا کنید تا کارمندان بتوانند بهتر به شما کمک کنند.

وزن بار مجاز هواپیمایی ماهان

میزان بار مجاز هواپیمایی ماهان

هواپیمایی ماهان نیز مثل سایر ایرلاین های معتبر دنیا (و هواپیمایی معراج که از لینک بلیط هواپیما معراج می توان بلیطش را خریداری کرد) قوانین مشخصی را برای وزن بار مجاز تعیین کرده است. این میزان بار بسته به نوع کلاس پروازی و مقصد و مسیر پروازی می تواند متغیر باشد. مجموع ابعاد مجاز برای بار و چمدان می بایست کمتر از ۱۵۸ سانتی متر باشد. در صورتی که بار حجیم و بزرگ تر از این ابعاد همراهتان خواهید داشت قبل از پرواز حتما با شرکت هواپیمایی ماهان هماهنگی های لازم را انجام دهید.

پرواز داخلی

 • اکونومی: مسافرانی که بلیط اکونومی را در پروازهای داخلی خریداری کرده اند اجازه دارند تا ۲۰ کیلوگرم بار و چمدان با خود حمل کنند.
 • بیزنس کلاس: مسافران کلاس پروازی تجاری یا بیزنس کلاس ماهان نیز می توانند تا ۲۵ کیلوگرم بار در پروازهای داخلی همراه داشته باشند.

پرواز خارجی

 • اکونومی: در پروازهای بین المللی و خارجی مسافران می توانند مقدار بیشتری بار همراه داشته باشند. مسافران اکونومی تا ۳۰ کیلوگرم حق حمل بار خواهند داشت.
 • بیزنس کلاس: در این کلاس پروازی نیز مسافران تا حداکثر ۴۰ کیلوگرم می توانند بار و چمدان با خود همراه داشته باشند.
قوانین بار و بار مجاز هواپیمایی ماهان

بار همراه

طبق قوانین انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) هر مسافر علاوه بر باری که به قسمت پذیرش بار تحویل می دهد می تواند میزان مشخصی وسیله همراه با خود به داخل کابین هواپیما ببرد. این قوانین در هواپیمایی ماهان به شرح زیر هستند:

 • یک کیف دستی و ساک کوچک محتوی لوازم و وسایل ضروری در سفر را می توان به عنوان بار همراه با خود به داخل کابین هواپیما برد. ابعاد این ساک نباید بیشتر از ۵۵*۴۰*۲۳ سانتی متر باشد.
 • مسافران عادی یا اکونومی در پروازهای داخلی و خارجی تا حداکثر ۵ کیلوگرم می توانند بار به داخل کابین ببرند. مسافران بیزنس کلاس در کلیه پروازها نیز تا حداکثر ۷ کیلوگرم اجازه حمل بار دارند.
 • همچنین مسافران اجازه دارند وسایلی مثل چتر، عصا، پتو یا ملحفه کوچک، دوربین، چند مجله و کتاب، غذای نوزاد و … را همراه با خود به داخل هواپیما ببرند.
 • در مورد حمل مایعات مثل عطر، شامپو، لوسیون و … نیز محدودیت هایی وجود دارد. این مایعات می بایست در بسته بندی مناسب قرار داشته باشند و حجم آن ها کمتر از ۱۰۰ میلی لیتر باشد. محدودیت حمل مایعات شامل محصولاتی مثل خمیردندان، ژل اصلاح، ژل مو، اسپری دئودورانت، مربا، عسل، کرم، شربت و … نیز می شود.
 • مایعاتی مثل عطر که از فروشگاه های بدون مالیات یا دیوتی فری (Duty Free) خریداری شده اند می بایست در کیسه پلاستیکی مهر و موم شده همراه با فاکتور خرید باشند. لطفا تا رسیدن به مقصد از باز کردن این کیسه ها خودداری کنید، در غیر اینصورت این محصولات نیز مشمول قوانین بار و محدودیت حمل مایعات قرار می گیرند.
 • حمل اسلحه سرد و گرم، تفنگ شکاری، شمشیر، قمه، چاقو و هرگونه اشیاهء تیز و برنده که به عنوان سلاح می تواند استفاده شود به داخل کابین هواپیما ممنوع است.
قوانین بار مجاز هواپیمایی ماهان

کالاهای خطرناک

ورود هرگونه محصول و کالا که به جان و مال مسافران آسیب بزند به هواپیما ممنوع است. از جمله کالاهای خطرناک عبارتند از:

 • کلیه لوازم آتش بازی و مواد منفجره و قابل اشتعال
 • مایعات قابل اشتعال مثل رنگ، تینر، استون، انواع پاک کننده، چسب، رزین و …
 • فندک، کبریت و مواد آتش زا
 • مواد اکسید کننده و اکسید شونده مثل سفید کننده ها و پاک کننده ها
 • مواد سمی و سموم دفع آفات نباتی
 • مواد رادیواکتیو و مواد عفونی
بار مجاز هواپیمایی ماهان

اضافه بار

در صورتی که بار و چمدانتان بیشتر از میزان بار مجاز هواپیمایی ماهان باشد مشمول اضافه بار و ملزم به پرداخت جریمه اضافه بار خواهید شد. با پرداخت جریمه می توانید بار اضافه خود را با خود حمل کنید. میزان جریمه اضافه بار به نوع کلاس پروازی، مسیر پروازی و میزان اضافه بار بستگی دارد. مسافرانی که بلیط رفت و برگشت خریداری کرده اند و در هنگام برگشت بار اضافه همراه خواهند داشت می توانند هزینه اضافه بار را قبل از پرواز پرداخت کنند. در این صورت برای مسافر برگه مجوز اضافه بار صادر می شود و در سفر برگشت می توانند بار اضافه خود را بدون مشکل حمل کنند. بلیط پرواز ماهان را به صورت اینترنتی از سایت الی گشت می توانید خریداری کنید.

منبع: mahan.aero

 1. Avatar
  الی

  ببخشید اما من قصد پرواز از تهران ب مالزی رو دارم،ولی هیچ اطلاعاتی در مورد حمل حیوان زنده ندارم،دخترم شدیدا ب گربه وابسته است،و نمیتونم بزارم تا برگردیم،حتما بایدبا دخترم بیاد.فقط شنیدم پاسپورت میخوان برای حیوان زنده،فقط یه قلاده گربه ست،واقعا باید چکاری انجام بدم؟از کجا اقدام کنم،ایا فرودگاه یا جای دیگه؟لطفا راهنمایی کنید.شناسنامه داره،گواهی سلامتو میگیرم،اما نمیدونم پاسپورت میخواد یا نه؟لطفا جواب بدین؟

 2. Avatar
  فرشید

  بطور کلی جهت حمل موجود زنده ۰۲ راه وجود دارد:

  از طریق پایانه های مسافری( همراه)
  بعلت مسائل ایمنی و بازرسی خارج از اختیارات هواپیمایی ماهان و همچنین عدم کنترل حیوانات در مواقع اضطراری , ورود حیوانات اهلی و پرندگان به کابین مسافری ( PETC )مجاز نمی باشد واین امکان فراهم می شود تاحیوان در پایانه مسافری پذیرش و هنگام ورود در فرودگاه مقصد در سالن دریافت بار به مسافر تحویل شود. مسافران می توانند از این سرویس در اکثر مقاصد ماهان بهره مند گردند .

  از طریق پایانه های باربری ( غیر همراه/ کارگو ‚ بارنامه )
  هنگامی که به هر علتی مسافر نتواند درسفر همراه حیوان خود باشد این سرویس دراختیار وی قرار داده می شود . حیوان اهلی یا وحشی مسافر در پایانه باربری پذیرش و درفرودگاه مقصد به مسافر یا شخصی که در بارنامه معرفی شده , در محل ترخیص بارنامه تحویل داده می شود .

  مدارک پزشکی واسناد مورد نیاز در فرودگاه مبداء
  – کامل بودن تمام اسناد قابل اطلاق مثل مجوزهای ورود به کشور مقصد مانند:

  اصل گواهی معتبر بهداشتی بین المللی صادره از دامپزشکی دولتی کشور مبدا ( یا مقصد) و تائید کتبی قرنطینه دامپزشکی فرودگاه(این گواهی نامه ها در مسیرهای داخلی الزامی نیست )
  مدارک واکسیناسیون معتبر
  شناسنامه یا گذرنامه حیوان
  اصل برگه پرداخت کرایه حمل
  تکمیل فرم مخصوص ۰۳ برگی درخواست انجام امور موجود زنده

 3. Avatar
  لاله رهيده

  با سلام و عرض خسته نباشید،
  من قصد سفر به استانبول رو دارم و مدت طولانى میمونم و با توجه به فصل سرد و حجم و وزن بالاى لباسهاى این فصل بنابراین بار زیادى به همراه خواهم داشت،
  و با این شرایط از خدمت شما چند سؤال دارم؛

  اینکه بار مجاز براى این سفر با پرواز ماهان چقدر هست؟
  اضافه بار ترکیه کیلویى چقدر ه ؟
  اگر بلیط چارتر رو آنلاین بگیرم چطور میتونم از مزایاى بیزنس کلاس براى بردن بار بیشتر استفاده کنم؟ اصلاً امکانش هست؟؟ شرایطش؟ بیزنس کلاس با بلیط عادى چقدر تفاوت قیمت داره؟

  • تیم خبری الی گشت
   تیم خبری الی گشت

   با سلام به دوست عزیز مجله الی گشت خانم لاله رهیده
   به شما پیشنهاد می دهیم که دیگر مطالب نوشته شده در مجله الی گشت را با موضوع راهنمای سفر به استانبول، برنامه سفر به استانبول، نکات سفر به استانبول و معرفی ایرلاین ترکیش ایرلاین و در کل مطالبی در دسته ترکیه و استانبول را مطالعه کنید.
   خیلی ممنون از اینکه برای ما پیام نوشتید. امیدواریم جواب خود را در مطالب دیگر مجله پیدا کنید.

 4. Avatar
  Mayha

  باسلام !
  من می خوام از مونیخ آلمان به ایران سفرکنم و از ایران باخودم اضافه بار بیارم ،می خواستم بدونم، هزینه اضافه بار از ایران به آلمان چقدر میشه، و تا چه حدی اجازه دارم اضافه بارداشته
  باشم،
  باتشکر، خانم حسینی

 5. Avatar
  حسین محمدی

  سلام خسته نباشید ،من تیکت دوسلدورف به تهران خریدم واسه ماه بعد الان من باید چیکار کنم ،مبلغ تیکت به من برمیگرده یا نه ؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code