ساخت جدیدترین هواپیمای بوئینگ با بال های تاشو!

هواپیمای بوئینگ با بال های تاشو

هواپیمایی بوئینگ به عنوان یکی از غول های صنعت هواپیماسازی همواره در تولید هواپیماهای مدرن پیشگام بوده است. این بار اما بوئینگ قصد دارد داستان های علمی تخیلی را وارد صنعت هواپیمایی کند و هواپیمایی بسازد که بال هایش قابلیت تاشدن دارند! هواپیمایی بوئینگ ۷۷۷x بزرگ ترین هواپیمای دو موتوره در جهان است و عرض بال هایش ۱۰۸ فوت (۳۲ متر) است! به همین دلیل بال های این هواپیما تاشو هستند تا به این هواپیمای بزرگ امکان جا شدن در فرودگاه ها و گیت های پروازی را بدهند. با الی گشت همراه باشید تا در مورد جدیدترین هواپیمای بوئینگ با بال های تاشو بیشتر بدانیم.

بال های تاشو هواپیمای جدید بوئینگ

قوانین جدید اداره هوانوردی فدرال

مطالب مرتبط:
تفاوت های بین هواپیمای ایرباس و بوئینگ!
معرفی شرکت هواپیماسازی بوئینگ
معرفی هواپیمای ایرباس آ ۳۸۰

با توجه به اینکه این اولین هواپیمای مسافربری با بال های تاشو است قوانین و مقررات و همین طور استانداردهای فعلی پاسخگوی آن نیستند. به همین دلیل اداره هوانوردی فدرال (FAA) مجبور بود این هواپیما را به طور جداگانه بررسی کند و قوانین تازه ای ایجاد کند. در حال حاضر این اداره ساخت هواپیمای بوئینگ با بال های تاشو را تائید کرده و به زودی شاهد این هواپیمای جالب در صنعت مسافرت هوایی خواهیم بود. بال های تاشو این امکان را به هواپیما می دهد که پس از فرود در باند بال هایش را تا کند و تا نزدیک گیت جلو بیاید. به همین دلیل برای سوار شدن به این هواپیما لازم نیست مسافران سوار اتوبوس بشوند و پس از طی مسافتی به هواپیما برسند. بلکه می توانند از همان خروجی گیت مستقیما وارد هواپیما بشوند. هواپیمای بوئینگ با بال های تاشو که با مدل ۷۷۷x مشخص می شود هواپیمایی دو موتوره، پهن پیکر است که طول هر دو بالش حدود ۲۱۳ فوت (۶۴ متر) است. بوئینگ با تاشو ساختن بال های هواپیما توانسته مشکل بزرگی بیش از حد این هواپیما را حل کند.

بوئینگ 777

هواپیمای بوئینگ با بال های تاشو در بسیاری زمینه ها رکورددار است: این بال ها بزرگ ترین بال هایی است که تاکنون توسط شرکت هواپیماسازی بوئینگ ساخته شده است. هواپیمای ۷۷۷x همچنین نخستین هواپیمای دو موتوره با ظرفیت بیش از ۴۰۰ مسافر است که تاکنون ساخته شده است. اداره فدرال آمریکا قوانینی را برای هواپیما تعیین کرده که این هواپیما توانسته از آن ها با موفقیت عبور کند. هواپیمای بوئینگ با بال های تاشو می بایست واجد شرایط زیر باشد:

  • در دهه های گذشته سوانح هوایی زیادی به این دلیل اتفاق افتاده که خلبان فراموش کرده قطعات متحرک روی بال ها به اسم فلپ (flap) را جمع کند و با آن ها قصد تیک آف داشته است. به همین دلیل یکی از قوانین اداره هوانوردی فدرال همین مورد است: در صورتی که هواپیما با بال های تاشده قصد تیک آف دارد سیستم هایی باید وجود داشته باشند که به خلبان هشدار بدهند.
  • روی قسمت های تاشونده بال هواپیما می بایست چراغ هایی تعبیه شود.
  • مکانیسم قفل شونده ای باید وجود داشته باشد که از تاشدن بال ها در برابر فشار باد و … در طول پرواز جلوگیری کند. هیچ گونه فشاری در طول پرواز و در ارتفاع نباید موجب باز شدن اتفاقی این قفل ها شوند.
  • از جمله ده قانونی که اداره فدرال برای هواپیمای بوئینگ با بال های تاشو تعیین کرده یکی از آن ها در رابطه با مقاومت هواپیما در برابر فشار باد است: بال های هواپیما می بایست هنگامی که هواپیما با سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت روی زمین در حال حرکت است در برابر نیروی باد مقاومت کند.
هواپیمای بوئینگ 777x

هنگامی که هواپیما با سطح زمین تماس پیدا می کند بال هایش به سمت آسمان تا می شود و کمک می کند که این هواپیمای بزرگ در هر فرودگاه و گیتی جا بشود. به گفته مسئولین شرکت بوئینگ، مکانیسم قفل بال ها مانع از باز شدن بال ها در طول پرواز و در ارتفاع می شود. تری بیزهولد، مهندس مسئول پروژه در رابطه با هواپیمای بوئینگ با بال های تاشو می گوید: «این هواپیما در واقع کارآمدترین هواپیمای دوموتوره است که تاکنون در تاریخ صنعت هواپیمایی ساخته شده است.» بال های هواپیمای ۷۷۷x به جای آلومنیوم از کامپوزیت های کربن-فیبر ساخته شده که استحکام بیشتری دارند و سبکتر از فلزات دیگر هستند. این تکنولوژی به بوئینگ این امکان را داد است تا عرض این بال ها را تا ۷ متر بلندتر از سایر هواپیماهای ساخت این شرکت بسازد. به گفته مسئولین بوئینگ طول بیشتر بال ها باعث صرفه جویی در مصرف سوخت می شود و در نتیجه باعث کاهش هزینه های پرواز می شود.

اما این بال های طولانی مشکلی را برای شرکت بوئینگ ایجاد کرده بود: هواپیماهای فعلی ۷۷۷ اندازه استاندارد فرودگاه ها و گیت های پروازی را دارند. اما طول بال های بوئینگ ۷۷۷x به حدی زیاد بود که نیازمند ساخت گیت های پروازی جدید در فرودگاه ها بود. این هواپیما نمی توانست در هر فرودگاهی فرود بیاید و قادر به جا شدن در هر گیت پروازی هم نبود. در نتیجه همانند ایرباس ای ۳۸۰، هواپیمای بوئینگ ۷۷۷x هم نیازمند شرایط و الزامات خاصی برای فرود و پرواز بود و لازم بود گیت های جدیدی برای آن ساخته شود. از آنجا که این امر عملا غیرممکن و بسیار دشوار است مسئولین بوئینگ تدبیری اندیشیده اند تا این مشکل حل بشود: هواپیمای بوئینگ با بال های تاشو راه حل هوشمندانه ای است که به این مدل هواپیما اجازه می دهد در هر فرودگاه و گیت پروازی خود را جا بکند و مشکلی از این نظر نداشته باشد.

هواپیمای جدید شرکت بوئینگ

هواپیمای ایرباس ای ۳۸۰ که عنوان بزرگ ترین هواپیمای مسافربری جهان را به خود اختصاص داده است با چنین مشکلی مواجه است. طول بال های این هواپیما ۲۶۲ فوت (۷۹ متر) است. به همین دلیل تنها هر فرودگاهی قادر به پذیرش این هواپیمای غول پیکر نیست و تنها فرودگاه های بزرگ و بین المللی می توانند امکان لازم برای فرود این هواپیما را فراهم کنند. اما شرکت بوئینگ تلاش کرده با تاشو ساختن بال های هواپیمای ۷۷۷x این مشکل را حل کند و این هواپیما را برای هر فرودگاه و گیت پروازی قابل استفاده بکند. هواپیمای بوئینگ با بال های تاشو می تواند با تا کردن قسمت انتهایی بال هایش در هر گیت پروازی جا بشود و مشکلی از این زمینه نداشته باشد.

منبع: bloomberg.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد