معرفی فوکر ۱۰۰، یکی از پر استفاده ترین هواپیماهای مسافربری ایران

هواپیما فوکر ۱۰۰ (Fokker 100) یک هواپیمای هلندی است که برای مقاصد مسافربری ساخته شده است. با این که ۲۲ سال است که این هواپیما دیگر ساخته نمی شود اما ایران با داشتن تعداد زیادی از این هواپیما به صورت فعال در ناوگان هوایی خود، یکی از بزرگ ترین و فعال ترین اوپراتورهای این هواپیما در جهان است.

امروز ما می خواهیم تا برایتان درباره ی پیشینه ی این هواپیما، مشخصات فنی، امکانات و همچنین هواپیما فوکر ۱۰۰ در ایران برایتان بگوییم. بسیاری از شرکت های هواپیمایی ایران، این هواپیما را در آشیانه ی پروازی خود دارند و از این رو احتمالش زیاد است که شما به عنوان یک مسافر در مقاصد داخلی و خارجی سوار این هواپیما شده باشید. از این رو با ما همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، این هواپیما را برایتان مورد بررسی قرار دهیم.

هواپیما فوکر 100

فوکر ۱۰۰، هواپیمایی که با وجود شایستگی خیلی زود از گردونه ی رقابت حذف شد!

فوکر یک شرکت هواپیماسازی هلندی است که یکی از معروف ترین محصولات خود به نام فوکر ۱۰۰ را با این که اولین پرواز آن در ۳۰ نوامبر ۱۹۸۶ بود اما این شرکت هواپیمای جدید خود را در سال ۱۹۸۸ به بازار جهانی عرضه نمود. شرکت فوکر برای ساخت این مدل جدید از یکی از مدل های قدیمی خود به نام هواپیما فوکر F28 که در سال ۱۹۶۹ میلادی وارد بازار شده بود، الهام گرفت. شرکت فوکر، مدل جدید تولیدی خود را در واقع ارتقا و بهبود یافته ی مدل قدیمی تر خود قرار داد. بازار هدف فوکر ۱۰۰ در ابتدا برای مسافربری بود و بنابر مستندات در این زمینه هم توانست در ابتدا بسیار خوب عمل کند اما این موفقیت برای هواپیما فوکر ۱۰۰ زیاد هم طولانی نبود. زمانی بازار هواپیماهای کوچک مسافربری از انحصار فوکر ۱۰۰ بیرون آمد که شرکت هواپیماسازی ایرباس و بوئینگ مدل های جدید خود را وارد بازار کردند.

عکس از هواپیما فوکر 100

ایرباس A319 و ایرباس A318 به همراه هواپیمای بوئینگ ۷۳۷، مدل های جدید این دو غول هواپیماسازی بودند که هر ۳ هم برای مسافربری ساخته و طراحی شده بودند. با ورود این هواپیماها و شروع رقابت این ها با هم، فوکر مدت زمان زیادی را نتوانست در بازار باشد و زودتر از زمان معمولی که برای آن پیش بینی شده بود یعنی در سال ۱۹۹۷، تولید آن دیگر قطع شد. در طول مدتی که فوکر این هواپیما را تولید کرد، در کل ۲۸۳ فروند را ثبت سفارش کرد و وارد بازار کرد. هواپیما فوکر ۱۰۰ مورد تایید بیش از ۷۰ کشور در دنیا است. بیشترین استقبال از این هواپیما در بین کشورهای کانادا و مخصوصا استرالیا و ایران بوده است. پیشنهاد می کنیم که درباره ی هواپیماهای مسافربری ایران در مجله ی الی گشت مطلبی کامل را مطالعه بفرمایید.

فوکر 100

بررسی مشخصات فنی هواپیما فوکر ۱۰۰

این هواپیما دارای ۲ موتور توربوفن است که در دو طرف انتهای بدنه ی این هواپیما قرار گرفته اند. تعداد مسافری که این هواپیما می تواند جا به جا کند، در دو سطح مختلف بین ۹۷ تا ۱۲۲ نفر است. سرعت این هواپیما ۸۴۵ کیلومتر بر ساعت است و سقف حداکثری پروازش تا ۱۱ هزار متر است. طول این هواپیما ۳۵٫۵ متر و ارتفاع آن نیز ۸/۵ متر می باشد. فاصله ی هر نوک این هواپیما تا هم، ۲۸٫۱ متر است. محدوده ی پروازی هواپیما فوکر ۱۰۰ نیز ۱۵۵۰ کیلومتر می باشد. نام هواپیمای فوکر ۱۰۰ از لحاظ امنیت و تعمیرات در بین هواپیماهای با صرفه قرار می گیرد زیرا از لحاظ ساختار و استفاده از قطعات این هواپیما به گونه ای است که اولا زمان تعمیر و بازسازی قطعات این هواپیما با ارتقا از ۶ سال به ۸ سال افزایش یافته است. این خصوصیت برای شرکت های هواپیمایی بسیار مهم است زیرا با توجه به این خصیصه، هزینه های نگهداری و تعمیرات آن بسیار کاهش پیدا می کند.

هواپیما فوکر 100 در ویرجین ایرلاین استرالیا

هواپیما فوکر ۱۰۰ از لحاظ تعمیرات و تولید قطعات یدکی برنامه ی بسیار خوب و جامعی داشته است. این هواپیما از لحاظ دارا بودن دستورالعمل های ایمنی، نظارت و آموزش درست و صحیح نگهداری و تعمیر تخصصی این هواپیما؛ برنامه های مدون و اساسی داشت که پس از گذراندن آن ها؛ گواهینامه های خاص برای افراد و یا شرکت های هواپیمایی صادر می کرده است. فوکر به خاطر اعمال همین برنامه ها، توانست تا گواهینامه های CAA، FFA و EASA را از سازمان های بین المللی دریافت نماید.

صندلی های فوکر 100

هواپیما فوکر ۱۰۰ در ایران

هواپیماهای فوکر ۵۰ و فوکر ۱۰۰ مدل هایی هستند که در ایران موجود هستند. اگر بخواهیم درباره ی هواپیما فوکر ۱۰۰ بگوییم، از میان این تعداد هواپیمای تولید شده ی فوکر ۱۰۰، ایران در کنار استرالیا یکی از کشورهایی است که بیشترین تعداد این هواپیما را در ناوگان هوایی خود دارد. شرکت های هواپیمایی که از این هواپیما در ناوگان هوایی خود استفاده می کنند عبارتند از؛ کیش ایر، ، آسمان، قشم ایر و نفت ایر هستند. در بین این شرکت های ایرانی؛ شرکت آسمان با با داشتن ۲۰ فروند و شرکت ایران ایر با ۱۶ فروند، بیشترین تعداد این هواپیما را در اختیار دارد. راستی شما می توانید درباره ی انواع هواپیماهای مسافربری ایران ایر در مجله ی الی گشت مطلبی کامل و جامع را مطالعه بفرمایید. متاسفانه به خاطر تحریم ها، اکثر این هواپیماها پرواز نمی کنند و تنها برخی از آن ها مورد استفاده قرار می گیرند.

هواپیمای فوکر 100 ایران ایر

مختصری درباره ی شرکت هواپیما سازی فوکر

شرکت فوکر در سال ۱۹۱۲ میلادی توسط آنتونی فوکر بنا شد و در سال ۱۹۹۶ هم برشکست شد. سیاست این شرکت اینگونه بود که بر روی ساخت هواپیماهایی در ابعاد کوچک تا متوسط تمرکز داشته باشد. این شرکت با این که هلندی است اما ابتدا در آلمان تاسیس شد و بعد از پایان جنگ جهانی اول به هلند انتقال داده شد و از آن زمان به بعد دفتر مرکزی این شرکت در آمستردام قرار قرار گرفت. بیشترین تعداد تولیدات شرکت فوکر در حول محور هواپیماهیا تجاری و مسافربری و البته هواگردهای نظامی می چرخد. معروف ترین تولیدات این شرکت هواپیماسازی عبارتند از: فوکر ۲۸، فوکر ۱۰۰، فوکر F27 فرندشیپ، فوکر ۷۰ و فوکر ۵۰ است.

صفحه کلید هواپیما فوکر 100

درباره ی هواپیما فوکر ۱۰۰ و تاریخچه ی آن برایتان کامل توضیح دادیم. درباره ی فوکر ۱۰۰ در ایران و همچمنین مختصری از پیشینه ی این شرکت هم برایتان گفتیم. شما تا به حال با هواپیمای فوکر سفر کرده اید؟ لطفا تجربه ی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

همچنین شما می توانید برای خرید بلیط هواپیما به وب سایت آنلاین الی گشت مراجعه بفرمایید و برای هر کجای دنیا که بخواهید، بهترین پروازها را خریداری نمایید.

چگونه با یک پرواز طولانی کنار بیایید
چگونه با یک پرواز طولانی کنار بیایید
معرفی فرودگاه بین المللی داکا
معرفی فرودگاه بین المللی داکا
چگونه شرکت هواپیمایی سنگاپور به شهرت و اعتبار رسید؟
چگونه شرکت هواپیمایی سنگاپور به شهرت و اعتبار رسید؟
خوردن این ۳ غذا را قبل از سفر فراموش کنید!
خوردن این ۳ غذا را قبل از سفر فراموش کنید!
  1. Avatar
    متین

    من با فوکر از بروکسل به تهران سفر کردم. از لحاظ فنی چیزی که من به عنوان مسافر دیدم بد نبود ولی خب صندلیاش یه کم تنگ بود

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code