چرا در هواپیما باید تلفن همراه خود را روی حالت پرواز بگذاریم؟

چرا در هواپیما موبایل روی حالت پرواز است؟

هواپیماها قوانین زیادی دارند، بعضی از این قوانین هیچوقت در جایی گفته نشده و کاملا شخصی هستند مثل این قانون که هیچ وقت وقتی مسافر پشت سرتان در حال غذا خوردن است صندلی خود را خم نکنید و یا اینکه هیچ وقت پابرهنه به سرویس بهداشتی نروید! اما بعضی از قوانین هم از سیاست های رسمی هستند و قبل از اینکه هواپیما بلند شود از طریق بلندگو به همه اعلام می شوند. وقتی بر روی صندلی نشسته اید و خودتان را برای پروازی آرام آماه کرده اید بعد از اینکه از شما خواسته می شود که کمربندهایتان را ببندید، سینی جلوی صندلی را بالا برنید و صندلی را جلو بیاورید این جمله آشنا را هم می شنوید که موبایل خود را کاملا خاموش کنید و یا آن را بر روی حالت پروازبگذارید. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا بدانید چرا باید در هواپیما موبایل را بر روی حالت پرواز گذاشت.

پرواز
مطالب مرتبط:
چگونه کودک خود را در هواپیما سرگرم کنیم؟
صداهای نگران کننده هواپیما چه هستند؟

با اینکه الان دیگر در بیشتر جاهها می توانید همراه خود موبایل داشته باشید و با اینکه بیشتر ایرلاین ها در ارتفاعات بالا وای فای پرسرعت به مسافران خود می دهند اما چرا باز هم از ما خواسته می شود تا موبایل را روی حالت پرواز بگذاریم؟ اگر موبایل خود را روشن بگذاریم تاثیری روی هواپیما می گذارد؟ وقتی موبایل بر روی حالت پرواز قرار می گیرد عملکردهای ارتباطی غیرفعال می شود هر چند که در بیشتر دستگاه ها هنوز هم می توان از وای فای موبایل استفاده کرد.

تلفن همراه

این درخواست بیشتر برای ایمنی است و در دهه ۱۹۹۰ از ترس اینکه فرکانس های موبایل در سیستم های الکتریکی هواپیما اختلال ایجاد کند و یا باعث سقوط شود ممنوعیت استفاده از موبایل در هواپیماها اجرا شد. هنوز هم خلبان ها می گویند که انتقال سیگنال های موبایل می تواند باعث تداخل صوتی روی رادیوهای هواپیما شود. این تداخل، می تواند فراکانس های رادیو را به مدت یک با دو ثانیه مسدود کند و در ارتباط بین خلبان و برج مراقبت مشکلاتی به وجود بیاورد به طوری که برای چند ثانیه صدای بین آن ها قطع شود.

تلف همراه در پرواز

یک تلفن همراه با چندین برج مخابراتی در حال ارتباط و مبادله سیگنال است و باید در هر زمان با آن ها در ارتباط باشد. اگر فاصله موبایل تا برج ها زیاد باشد، تلفن همراه سیگنال خود را تقویت کند تا بتواند با برج ها ارتباط برقرار کند. اینگونه ارتباطات می تواند با عملکرد سنسورهای هواپیما تداخل پیدا کند و باعث ایجاد مشکلاتی برای تجهیزات هواپیما شوند. اما نگران نباشید چون هواپیما امن تر از آن است که با این اختلال ها سقوط کند.

موبایل در حالت پرواز

در هر حال موبایل برای ایجاد این اختلال باید با فاکتورهای دیگری هم همراه باشد: اگر در ارتفاع ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ پایی تماسی با تلفن همراه برقرار شود بسته به فاصله تلفن تا کابین خلبان و مدل گوشی ممکن است اختلاتی ایجاد شود که با پیشرفت تکنولوژی هواپیماها این اتفاق هم کمتر و کمتر می شود به طوری که اگر موبایل خود را هم در طول پرواز خاموش نکنید ممکن است فقط با سرزنش مهماندار روبرو شوید! نه بیشتر.

منبع: cntraveler.com

معرفی شرکت هواپیمایی ایر آستانا
معرفی شرکت هواپیمایی ایر آستانا
معرفی شرکت هواپیمایی توی فلای بلژیک
معرفی شرکت هواپیمایی توی فلای بلژیک
معرفی فرودگاه بین المللی بلگراد نیکولا تسلا
معرفی فرودگاه بین المللی بلگراد نیکولا تسلا
چرا چراغ های داخل هواپیما هنگام فرود و صعود خاموش می شوند؟
چرا چراغ های داخل هواپیما هنگام فرود و صعود خاموش می شوند؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code