کاهش فضای جلوی پا در ایرلاین های مختلف

کاهش فضای جلوی پا (Legroom) در هواپیما

وقتی به روند تحول هواپیماها و فضای داخل کابین نگاه می کنیم متوجه می شویم که صندلی های هواپیما کوچک تر شده اند! وقتی «دوران طلایی» صنعت هواپیمایی در دهه های ۶۰ و ۷۰ را بررسی می کنیم می بینیم که فاصله صندلی ها از هم بسیار زیاد بوده و مسافران سفری لوکس و تجملی را تجربه می کرده اند. اما چرا صندلی ها به مرور زمان کوچک تر شده اند و کاهش فضای جلوی پا تا چه حد بوده است؟ در ادامه با الی گشت همراه باشید تا ایرلاین های مختلف را از نظر فضای جلوی پا یا لگ روم (Legroom) بررسی کنیم.

لگ روم صندلی هواپیما

صندلی ها چقدر کوچک تر شده اند؟

مطالب مرتبط:
امن ترین صندلی هواپیما کدام است؟
رویای مسافران برای بزرگتر شدن صندلی های هواپیما

بررسی دقیق این کاهش سایز کمی دشوار است. چون این امر به مرور زمان اتفاق افتاد و تا سال ها کسی متوجه آن نشده بود. تا اینکه مسافران کم کم در صندلی ها احساس ناراحتی کردند و به اندازه و ابعاد صندلی ها حساس شدند. کاهش فضای جلوی پا و اندازه صندلی ها به ویژه در پروازهای اکونومی خود را نشان داد و برخی مسافران به سختی در این صندلی های تنگ و کوچک جا می شدند.

به طور مثال، در هواپیمای بوئینگ ۷۰۷ که در سال ۱۹۵۸ وارد سرویس شده است فاصله بین صندلی عقب و جلو از یکدیگر حدود ۸۶ سانتی متر (۳۴ اینچ) است. اما موضوع کاهش فاصله صندلی ها از دهه هشتاد آغاز شد. در سال ۱۹۸۱ نیویورک تایمز در گزارشی اعلام کرد که سازندگان هواپیما برای اولین بار شروع به کم کردن فاصله صندلی ها و کاهش فضای جلوی پا کرده اند. فاصله بین صندلی ها از ۸۶ سانتی متر به ۸۱ سانتی متر کاهش پیدا کرده است. البته مسئولین سعی کردند این کاهش اندازه را توجیه کنند و بیان کردند که با طراحی صندلی های جدید نه تنها متوجه این کاهش فضای جلوی پا نخواهد شد بلکه راحت تر و آسوده تر هم خواهید بود!

صندلی هواپیما

به این ترتیب، ایرلاین ها برای افزایش سودآوری و جا کردن تعداد مسافر بیشتر اقدام به کوچکتر کردن صندلی ها و همین طور فضای بین آن ها کردند. در سال ۱۹۹۰ توجه رسانه ها به این موضوع جلب شده بود و تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شد. در گزارشی که در آن سال انجام شد برخی ایرلاین های معتبر مثل بریتیش ایرویز، ویرجین و … بررسی شدند. نتایج تحقیقات نشان داد که در پروازهای طولانی مدت، ایرلاین های لوفت هانزا، کانتاس و ویرجین همگی فضای جلوی پا ۸۶ سانتیمتر را به مسافران ارائه می کنند، اما این اندازه در بریتیش ایرویز (بسته به نوع هواپیما) بین ۷۸ و ۸۶ سانتی متر متغیر بوده است. در حال حاضر تنها هواپیمایی کانتاس فضای جلوی پا ۷۸ سانتیمتر را ارائه می کند و در ایرلاین ویرجین این فضا به ۷۳ سانتیمتر (۲۹ اینچ) کاهش پیدا کرده است.

کاهش فضای جلوی پا تا کجا ادامه خواهد داشت؟

خب، دیدیم که روند کوچک تر شدن صندلی ها از سال ها قبل شروع شده و همچنان ادامه دارد. اما سوالی که پیش می آید این است که این کاهش فضای جلوی پا تا کجا می تواند ادامه داشته باشد؟ خوشبختانه کاهش فاصله صندلی ها به ۷۳ سانتی متر به ندرت در پروازهای طولانی مدت دیده می شود. در ماه ژانویه ۲۰۱۸ نشریه ای به بررسی بیش از ۳۰ ایرلاین پرداخت و تنها دو ایرلاین در پروازهای طولانی مدت فضای جلوی پا کمتر از ۷۶ سانتیمتر داشتند: ویرجین و ایرلاین انگلیسی توماس کوک ایرلاینز (Thomas Cook Airlines).

مقایسه فضای جلوی پا در هواپیما

اما در پروازهای کوتاه مدت قضیه فرق دارد. به دلیل کوتاه بودن زمان سفر اهمیت فضای جلوی پا کمتر است و به همین دلیل ایرلاین ها صندلی ها را هرچه بیشتر کوچک می کنند. در حال حاضر ده ها ایرلاین مثل بریتیش ایرویز، ویولینگ، ایزی جت فضای جلوی پا ۷۳ سانتیمتر را در پروازهای خود ارائه می کنند. برخی ایرلاین ها پا را از این هم فراتر گذاشته و فاصله صندلی ها را به ۷۱ سانتیمتر هم کاهش داده اند! این ایرلاین ها که کمترین فضای جلوی پا را دارند عبارتند از:

  • توماس کوک ایرلاینز | Thomas Cook Airlines
  • تاپ پرتغال | TAP Portugal
  • تامسون ایرویز | Tomson Airways
  • اسپریت ایرلاینز | Spirit Airlines
  • اسپرینگ ایرلاینز | Spring Airlines
  • تای ایرویز | Thai Airways
  • فرونتیر ایرلاینز | Frontier Airlines
  • ایبریا | Iberia
  • لاتام برزیل | LATAM Brasil

شرکت هواپیماسازی بوئینگ اذعان دارد که فاصله بین صندلی ها کاهش پیدا کرده است (حدود ۷ سانتی متر در پروازهای طولانی مدت). اما اینطور توجیه می کند که: «امروزه فضای جلوی پا و طراحی صندلی ها با استفاده از مواد کامپوزیتی همان راحتی و رفاه صندلی های گذشته را به مسافران ارائه می کند.»

صندلی های اکونومی

کاهش فضای جلوی پا به کمتر از ۷۱ سانتی متر!

خوشبختانه تاکنون هیچ ایرلاینی جرات نکرده که فاصله بین صندلی ها را از ۷۱ سانتی متر (۲۸ اینچ) کمتر کند. با این حال به نظر می رسد این اتفاق وحشتناک در آینده ای نزدیک به وقوع بپیوندد. در حال حاضر شرکت هوافضای فرانسوی به نام Zodiac Aerospace اعلام کرده قصد دارد فاصله بین صندلی ها را به ۶۸ سانتی متر (۲۷ اینچ) کاهش بدهد. این شرکت ادعا کرده که به لطف طراحی جدید صندلی ها می توان بدون معذب کردن مسافران این کاهش اندازه را انجام داد. البته تا به حال هیچ شرکت هواپیمایی این صندلی ها را سفارش نداده است.

سخن آخر

فاصله بین صندلی ها و فضای جلوی پا در ایرلاین های مختلف با یکدیگر متفاوت است. اما یک امر مسلم است و آن این است که صندلی ها و فاصله بین آن ها در حال کمتر شدن است. ایرلاین با کوچکتر کردن صندلی و کاهش فضای بین صندلی ها ظرفیت هواپیما را بیش از پیش افزایش می دهند و به این ترتیب سود بیشتری کسب می کنند. کاهش فضای جلوی پا و فاصله کم بین صندلی ها به ویژه برای افراد قدبلند و کسانی که استخوان بندی درشتی دارند مشکل ساز است. افراد قدبلند همیشه با این فاصله کم بین صندلی ها مشکل داشته اند و دچار مشکلاتی مثل زانودرد و گرفتگی عضلات می شوند.

فاصله بین صندلی های هواپیما

این امر تا حدی اهمیت دارد که وبسایت های مختلفی به بررسی و تحلیل صندلی هواپیما می پردازند. یکی از مشهورترین این وبسایت ها SeatGuru.com است که صندلی های هر هواپیما را به طور تخصصی و دقیق مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد. اگر فاصله بین صندلی ها و اندازه صندلی ها برایتان اهمیت زیادی دارد می توانید به این وبسایت ها مراجعه کنید و پس از بررسی صندلی، بلیط هواپیمای خود را رزرو کنید.

منبع: traveller.com.au

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد