در فرودگاه مراقب این کلاهبرداری ها باشید!

کلاهبرداری در فرودگاه

امیدواریم تا به حال جیبتان را نزده باشند و مورد سرقت قرار نگرفته باشید. اما اگر این اتفاق ناخوشایند برایتان رخ داده باشد حتما می دانید که سارقان معمولا در مکان های شلوغ و پرازدحام این کار را انجام می دهند. همان طور که می دانید فرودگاه ها و به ویژه فرودگاه های بزرگ و بین المللی محل ازدحام هزاران مسافر از سرتاسر دنیاست که در یک مکان جمع می شوند و به همین دلیل مکانی ایده آل برای دزدها و جیب برها محسوب می شوند. هرچند در همه جا باید مراقب جیبتان و سارقان باشید اما در برخی مکان ها و موقعیت ها احتمال این اتفاق بیشتر است. در این مطلب در مورد کلاهبرداری در فرودگاه صحبت می کنیم و موقعیت هایی را به شما معرفی می کنیم که احتمال سرقت و جیب بری در آن ها بیشتر است. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

ترفندهای کلاهبرداری در فرودگاه

بخش امنیتی فرودگاه

مطالب مرتبط:
چگونه از وسایل قیمتی در سفر مراقبت کنیم؟
نکات کاربردی چمدان بستن برای پرواز و سفر هوایی!
بهترین ترفندهای پروازی از دید کاربران اینترنت

یکی از مراحل سوار شدن به هواپیما عبور کردن از بخش امنیتی و بازرسی بدنی فرودگاه است. ممکن است در صف ایستاده باشید و متوجه شوید که فردی به طور غیرعادی کند و آهسته رفتار می کند، مدام جیب هایش را می گردد و طوری رفتار می کند که اصلا آماده این بخش نبوده است. آیا این فرد یک مسافر ناشی است یا یک سارق حرفه ای؟ مراقب باشید!

این ترفند زیاد در فرودگاه ها اجرا می شود و معمولا نیازمند دو سارق است. یک نفر صف را مختل می کند و دیگری وسایل شما را که در سبد قرار داده اید کش می رود! بنابراین هنگامی که وسایلتان را داخل سبد قرار می دهید نزدیک آن بایستید و کاملا حواستان به آن باشد تا خدای نکرده مورد کلاهبرداری در فرودگاه قرار نگیرید.

بخش امنیتی فرودگاه

دعواهای ساختگی

حتی اگر خودتان هم حواستان کاملا جمع باشد ممکن است بقیه مسافران حواستان را پرت کنند. یکی از ترفندهای کلاهبرداری در فرودگاه همین است: یکی دو نفر که با هم همدست هستند در مقابل شما شروع به دعوا می کنند، یا مکالمه ای پرسرو صدا را شروع می کنند به طوری که حواستان پرت آن بشود. حتی ممکن است وسط دعوا از شما کمک بخواهند یا از شما بخواهند در مورد دعوایشان قضاوت کنید! بعد وقتی خوب حواستان پرت شد یکی دیگر از همدستان در فرصت مناسب کیف پول شما یا سایر وسایل باارزشتان را به سرقت می برد و شما روحتان هم خبردار نمی شود!

حواس پرتی

وقتی در فرودگاه هستیم مدام حواسمان به چیزهای مختلف است. به تابلوی برنامه پرواز نگاه می کنیم، دنبال سرویس بهداشتی هستیم، منتظر چمدان هستیم یا در صف تاکسی منتظر رسیدن تاکسی هستیم. می بینید؟ موقعیت های زیادی در فرودگاه وجود دارد که حواسمان آنقدر پرت است که موقعیت بسیار مناسبی برای جیب برها به وجود می آوریم. تصور کنید زمانی که به دقت دارید تابلوی برنامه پروازها را می خوانید و دنبال پرواز خودتان می گردید یک جیب بر حرفه ای به شما نزدیک می شود و در کسری از ثانیه کیف پولتان را به سرقت می برد! به همین راحتی! بنابراین بهترین کار این است که وسایل باارزش مثل کیف پول و اسناد و مدارکتان را در جایی قرار دهید که به راحتی قابل دسترسی نباشند. کیف های زیپ دار و کیفی که باز کردنش خیلی راحت نباشد برای این کار بسیار مناسب هستند.

مسافر فرودگاه

اینترنت وای فای رایگان

اینترنت وای فای یکی از ترفندهای مدرن کلاهبرداری در فرودگاه است. وقتی اینترنت وای فای رایگان وجود داشته باشد همه دوست داریم از آن استفاده کنیم و در فرصت باقیمانده تا پرواز سری به دنیای وب بزنیم. اما مراقب باشید! چون بسیاری از کلاهبرداران از این طریق اطلاعات شما را به سرقت می برند. سارقان شبکه های جعلی مشابه نام شبکه اینترنت فرودگاه ایجاد می کنند و هنگامی که مسافر سعی می کند به آن متصل شود از او پسورد می خواهند. خیلی ها پسوردی را وارد می کنند که در بقیه اکانت هایشان هم استفاده کرده اند و به این ترتیب، سارقان به اطلاعات بسیاری از اکانت های شما (از جمله اطلاعات بانکی) دسترسی پیدا می کنند. بنابراین بهتر است نام شبکه وای فای را از اطلاعات فرودگاه یا کارکنان فرودگاه بپرسید و هنگام متصل شدن به شبکه هم دقت کنید که نام شبکه عینا مشابه نام شبکه اینترنت وای فای باشد و حرفی پس و پیش نداشته باشد. گاهی تنها یک حرف یا عدد تفاوت شبکه اینترنت واقعی با جعلی است و به همین دلیل مسافران متوجه آن نمی شوند.

اینترنت وای فای فرودگاه

تنه زدن!

تنه زدن یکی از ترفندهای کلاسیک برای جیب بری است و آنقدر موفق بوده که در کلاهبرداری در فرودگاه هم مورد استفاده قرار می گیرد. فرودگاه مکانی بسیار شلوغ و پرازدحام است، بنابراین جای تعجب نیست که یکدفعه مسافری با عجله از کنار شما بگذرد و به شما تنه بزند! اما همین مسافر ممکن است یک سارق حرفه ای باشد و در همین فرصت کوتاه کیف پولتان را به سرقت برده باشد! مطمئنا در فرودگاه نمی توانید از تنه خوردن جلوگیری کنید اما می توانید وسایل با ارزش و گرانقیمتتان را طوری جاسازی کنید که به راحتی قابل سرقت نباشند. سعی کنید از سارقان حرفه ای تر باشید و دستشان را بخوانید. کیف پول و مدارک مهمتان را در جای مطمئنی قرار بدهید که به راحتی قابل سرقت نباشند.

سرقت در فرودگاه

تاکسیمتر خراب!

خب، از فرودگاه خارج می شویم و سوار تاکسی می شویم. آیا دیگر خطر کلاهبرداری در فرودگاه از سرمان گذشته است؟ نه کاملا! یکی دیگر از موقعیت هایی که ممکن است مورد کلاهبرداری قرار بگیرید داخل تاکسی است. برخی راننده ها از غفلت مسافران سواستفاده می کنند و تاکسیمتر خراب را معیار محاسبه کرایه قرار می دهند. خیلی از مسافران وقتی سوار تاکسی می شوند به تاکسیمتر دقت نمی کنند و متوجه نمی شوند که این دستگاه کرایه ای چندبرابر را نشان می دهد. بنابراین قبل از سوار شدن بهتر است در مورد قیمت ورودی تاکسی از راننده سوال کنید و قتی سوار می شوید هم دقت کنید که دستگاه تاکسیمتر از همان قیمت ورودی شروع شده باشد نه بیشتر! به طور کلی سعی کنید خود را خیلی گیج و منگ نشان ندهید تا راننده ها از بی خبری شما سواستفاده نکنند و سرتان کلاه نگذارند.

منبع: traveller.com.au

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد