آیا بستن کمربند ایمنی در هواپیما جان مسافران را نجات می دهد؟

بستن کمربند ایمنی در هواپیما

اغلب کسانی که ترس از پرواز دارند در پاسخ به این سوال که دقیقا از چه چیزی می ترسند از جمله «ممکنه هواپیما سقوط کند» استفاده می کنند اما سقوط هواپیما اتفاقی نادر است و خطری که در هواپیما غیر قابل اجتنابه آسیب های ناشی از چاله های هوایی ست. معمولا آماری دقیقی از آسیب های جزئی مربوط به این پدیده وجود ندارد چون همه این آسیب ها گزارش نمی شوند اما بیشتر خدمه پرواز خاطرات زیادی از صدمات وارده به همکارانشان در هنگام برخورد با چاله های هوایی در هوای صاف تعریف می کنند، صدماتی که راه فرار از آن ها بستن کمربند ایمنی است. می خواهیم درباره کمربند ایمنی در هواپیما حرف بزنیم، الی گشت را همراهی کنید.

کمربند ایمنی
مطالب مرتبط:
حقایقی درباره چاله هوایی
آشنایی کامل با وظایف مهماندار هواپیما
آیا می دانستید صندلی ها و سایر قطعات هواپیما را می توانید بخرید؟!

برخورد با چاله های هوایی در آسمان صاف و بدون ابر، تهدید واقعی در هواپیما است و اهمیت استفاده از کمربند ایمنی در این شرایط، خود را بیشتر از هر زمان دیگری نشان می دهد. در سال ۲۰۱۷ پرواز ایرکانادا که از شانگهای به سمت تورنتو در حرکت بود به دلیل چاله هوایی شدید در کالگاری فرود اضطراری کرد. در این حادثه به خاطر شرایط بد آب و هوایی، برج کنترل به خلبان درباره خطرات احتمالی هشدار داد و خلبان هم از مسافران و خدمه درخواست کرد تا کمربند ها را ببندند. در واقع بارها به زبان انگلیسی و فرانسه به مسافران هشدار داده شد که هواپیما در حال نزدیک شدن به چاله هوایی است و باید کمربندهای خود را ببندند اما بیشتر مسافران در زمان روبرو شدن با چاله هوایی کمربند نداشتند به طوری که از ۲۱ مسافر آسیب دیده بیشتر آن ها اعتراف کردند که به هشدار بستن کمربند ایمنی توجهی نکردند. این حادثه خطر چاله های هوایی شدید را به خوبی نشان می دهد و به ما یادآوری می کند که نیروی طبیعت خیلی قوی و قدرتمند است.

ایمنی در هواپیما

در سال ۲۰۱۶ هم حوادث زیادی در رابطه با چاله های هوایی اتفاق افتاد درسته که بعضی از قوانین هواپیما به نظر خسته کننده می آید اما در میان همه قوانینی که در هواپیما با آن روبرو می شویم یک قانون هست که باید حسابی آن را جدی گرفت: بستن کمربند ایمنی. ما خود را برای سناریوهای احتمالی آماده می کنیم اما چاله های هوایی اغلب اتفاق می افتند و معمولا هم آسیبی به کسی نمی زنند. در حین فرود و و بلند شدن هواپیما از باند باید کمربندها را محکم ببندید تا از شما در برابر تکان های شدید محافظت کند. در زمانی که هواپیما به صورت مستقیم در آسمان در حال پرواز است و حتی زمانی که چراغ کمربند ایمنی خاموش است باز هم کمربند را ببنید تا برای تکان های ناگهانی آماده باشید. اگر بر روی صندلی از پتو استفاده می کنید کمربند را در روی پتو تنظیم کنید. حتی بعد از فرود و توقف هم ممکن است هواپیما دوباره تکان بخورد پس تا زمانی که چراغ کمربند ایمنی روشن است بر روی صندلی خود بمانید.

بستن کمربند ایمنی در هواپیما

حتما این قانون هواپیما را می دانید که تا زمانی که چراغ کمربند ایمنی روشن است باید کمربند را ببندید اما آیا بستن این کمربندها در زمان سقوط هم مفید است؟ در بعضی از مقاله های هواپیمایی این طور آمده که بستن کمربند در هنگام سقوط به شناسایی هویت مسافران کمک می کند اما به گفته یکی از مهمانداران این ایده خنده دار است! چون تعدادی از مسافران هر لحظه جای خود را عوض می کنند و هیچ وقت مهمانداران برای تطابق اسم آن ها با شماره صندلی به دنبال آن ها نمی روند. حتی در تعداد کمی از ایرلاین ها مثل «ساوت وست ایرلاینز» هیچ شماره ای بر روی صندلی ها نیست. به گفته این مهماندار، دلیل اینکه خدمه کابین، بستن کمربند  ایمنی مسافران را بررسی می کنند آسیب هایی است که در طی چاله های هوایی اتفاق می افتد. دلیل این که باید در هواپیما کمربند ببندید این است که هواپیما به روی شما نیفتد!  مردم فکر می کنند در طی چاله های هوایی آن ها به سمت بالا می روند  اما حقیقت این است که هواپیما به سمت پایین می رود، هواپیما به سمت پایین می رود و سر مسافران به سقف برخورد می کند.

کمربند ایمنی

به گفته هواپیمایی فدرال در فاصله سال های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۸ فقط حدود ۲۳۴ حادثه در ارتباط با چاله های هوایی اتفاق افتاده که در این حوادث ۲۹۸ آسیب دیدگی جدی و ۳ مرگ و میر رخ داده است.  از ۳ نفری که در این حوادث کشته شدند دو مسافر در حالی که چراغ کمربند ایمنی روشن بود کمربند نبسته بودند و از بین ۲۹۸ آسیب دیده ی جدی، ۱۸۴ نفر خدمه پرواز بودند که احتمالا این خدمه هم در حال چک کردن کمربند مسافران بوده اند. در هواپیما هیچ وقت نمی دانید که قرار است چه اتفاقی بیفتد و گاهی با اینکه چراغ کمربند ایمنی خاموش است حادثه رخ می دهد، به این حادثه چاله هوایی در حین آسمان بدون ابر می گویند.

وقایع مشخص مثل چاله های هوایی در آسمان صاف، بدون هشدار و پیش زمینه اتفاق می افتند و در حرکت هواپیما تغییرات غیر منتظره  ایجاد می کنند. بستن کمربند ایمنی الزامی ست و به خصوص در هنگام کاهش سرعت، چاله هوایی و حوادث غیر قابل پیش بینی توصیه می شود تا ایمنی مسافران را تضمین کند و ریسک آسیب دیدگی را کاهش دهد. کمربند ایمنی در بعضی از حوادث نادر می تواند جان مسافران را نجات دهد برای همین به مسافران توصیه می شود که کمربندها را ببندند و خدمه هم به طور منظم بسته بودن کمربند مسافران را چک می کنند.

منبع: telegraph.co.uk

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد