بلیط هواپیما

کوتاه ترین سفر هوایی جهان تنها ۴۷ ثانیه طول می کشد

در مورد کوتاه ترین سفر هوایی چه می دانید؟

امروزه سفر هوایی به یکی از ملزومات سفر تبدیل شده و این نوع پرواز علاوه بر راحتی و آسایشی که به همراه دارد امنیت بالایی نیز پیدا کرده است. سال ۲۰۱۷ امن ترین سال سفر هوایی لقب گرفت و روز به روز مسافران بیشتری از هواپیما و سفر هوایی استفاده می کنند. مدت زمان سفر هوایی بنا به مسافت بین مبدا و مقصد می تواند بسیار متغیر باشد. گاهی ساعت های متوالی مجبور هستید در هواپیما باشید و گاهی هم این سفر تنها چند ثانیه طول می کشد! در این مطلب می خواهیم با کوتاه ترین سفر هوایی جهان آشنا شویم که تنها ۴۷ ثانیه و در بیشترین حالت (با تاخیر!) دو دقیقه طول می کشد. با الی گشت همراه باشید.

کوتاه ترین مسافرت هوایی در جهان

کوتاه ترین سفر هوایی کجا انجام می شود؟

مطالب مرتبط:
طبیعت گردی در اسکاتلند
اسکاتلند زیباترین کشور دنیا شد

کوتاه ترین پرواز تجاری دنیا در شمال اسکاتلند و بین دو جزیره وستری (Westray) و پاپا وستری (Papa Westray) صورت می گیرد. این دو جزیره ۱٫۷ مایل (۲٫۷ کیلومتر) از یکدیگر فاصله دارند و شرکت هواپیمایی اسکاتلندی Loganair مسافران را بین این دو جزیره جابجا می کند. این سفر در بیشترین حالت ۲ دقیقه طول می کشد و اگر باد موافق بوزد تنها ۴۷ ثانیه طول می کشد تا هواپیما از این جزیره به جزیره بعدی برسد. بلیط هواپیمای این سفر کوتاه حدود ۳۰ دلار است و احتمالا به دلیل کوتاهی سفر خبری از سرویس و پذیرایی در طول سفر نیست! حدود ۳۰% از مسافران دایمی این پرواز را معلمان و کارکنان مدرسه تشکیل می دهند و بقیه کارکنان مرکز سلامت و بهداشت و بیماران هستند. بر عکس سایر مناطق که سفر هوایی و پرواز با هواپیما سفری لوکس و مجلل محسوب می شود در این جزایر سفر هوایی تنها راه ارتباطی و به نوعی وسیله نقلیه عمومی و همگانی محسوب می شود. جزیره پاپا وستری حدود ۷۰ نفر جمعیت دارد و ۶۰ جاذبه تاریخی در این جزیره وجود دارد.

کوتاه ترین پرواز از وستری به پاپا

پرواز از وستری به پاپای

پرواز بین وستری و پاپا وستری هرروز به صورت رفت و برگشت انجام می شود. البته در روز شنبه تنها از وستری به پاپا وستری پرواز وجود دارد و روز یکشنبه نیز پرواز از پاپا وستری به وستری انجام می شود. فاصله بین این دو جزیره تنها ۲٫۷ کیلومتر است که تقریبا به اندازه باند فرودگاه ادینبورگ در اسکاتلند است. استورات لینکلیتر، خلبان این پرواز قبل از بازنشستگی در سال ۲۰۱۳ بیش از ۱۲۰۰۰ بار این مسیر را پرواز کرده بود و از این حیث رکوردار است. او توانسته بود رکورد سریع ترین پرواز بین این دو جزیره را انجام دهد که کمتر از یک دقیقه بود.

 

مسافران این پرواز

در جزیره پاپا وستری حدود ۶۰ منطقه باستانی وجود دارد و دانش آموزان و معلمان بسیاری برای تحقیق و مطالعه روی این مناطق به جزیره سفر می کنند. هرازگاهی نیز یکی از ۷۰ نفر ساکن در این جزیره نیاز به پزشک و مراقبت های درمانی پیدا می کند و چند پزشک و پرستار به این جزیره می روند. در سال های اخیر این جزیره و کوتاه ترین پرواز جهان در بین گردشگران محبوبیت زیادی پیدا کرده و بخش اعظمی از مسافران این مسیر پروازی را امروزه توریست ها تشکیل می دهند.

کوتاه ترین مسیر پرواز

چرا سفر هوایی؟

ممکن است برایتان این سوال پیش آمده باشد که اگر فاصله بین این دو جزیره اینقدر کم است چرا از روش های حمل و نقل دیگر مثل قایق استفاده نمی شود یا چرا مثلا بین این دو جزیره پل ساخته نمی شود. چرا هواپیما و سفر هوایی چند ثانیه ای تنها راه ارتباطی بین دو جزیره است؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که ظاهرا عمق آب بین این دو جزیره بسیار کم است و امکان قایقرانی در آن وجود ندارد، از طرفی در زمانی که پرواز هوایی بین این دو جزیره راه اندازی شد هزینه ساخت پل بین دو جزیره بسیار گران تمام می شد، به همین دلیل مسئولین این جزایر تصمیم گرفتند از هواپیما به عنوان وسیله حمل و نقل عمومی استفاده کنند. این روش برای دهه ها ادامه داشته و در حال حاضر با محبوبیت این سفر و شهرت یافتن آن به عنوان کوتاه ترین سفر هوایی جهان شمار گردشگرانی که به این جزایر سفر می کنند افزایش یافته است. به همین دلیل مسئولین تمایلی ندارند که این جاذبه توریستی هوایی را از بین ببرند. البته ناگفته نماند که در سال ۲۰۱۴ شورای مدیریتی این جزایرتصمیم گرفت راه های ارتباطی ثابتی بین هفت جزیره مجمع الجزایر اورکنی ایجاد کند. این راه ها شامل پل بین وستری و پاپا وستری نیز خواهد بود.

کوتاه ترین مدت پرواز

کوتاه ترین سفر هوایی، جاذبه گردشگری اسکاتلند

شرکت هواپیمایی لوگلانیر (Loganair) این مسیر پروازی را از دهه ۱۹۶۰ آغاز کرده و همچنان عهده دار انجام این پرواز است. این سفر در همان ابتدا رکورد کوتاه ترین سفر هوایی جهان را کسب کرد. در سال ۲۰۱۱ با تبلیغاتی که در مورد این سفر و معرفی آن به عنوان کوتاه ترین سفر هوایی جهان انجام شد، این جزایر به یک منطقه توریستی جذاب تبدیل شدند. علاوه بر سفرهایی که به طور عادی و روزانه و برای جابجایی مسافران همیشگی انجام می شود پروازهای ویژه گردشگران نیز انجام می شود. در تمام ایام سال و به ویژه در طول تابستان مسافران و گردشگران زیادی از سرتاسر دنیا به این جزایر سفر می کنند تا این پرواز کوتاه را برای یک بار هم که شده تجربه کنند. گردشگرانی که به این جزایر سفر می کنند قصد اقامت یا حتی گردش در این دو جزیره را ندارند. تنها سوار هواپیما می شوند، از یک جزیره به جزیره دیگر پرواز می کنند و بعد از تجربه کوتاه ترین سفر هوایی جهان دوباره به جزیره اصلی اورکنی باز می گردند.

منبع: amusingplanet.com

از این به بعد با این هواپیماها در ایران پرواز می کنید
از این به بعد با این هواپیماها در ایران پرواز می کنید
پرواز مستقیم ایران ایر به مقصد بلگراد و تفلیس
پرواز مستقیم ایران ایر به مقصد بلگراد و تفلیس
چطور از فرودگاه بارسلونا به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه بارسلونا به مرکز شهر برویم؟
پررفت و آمدترین فرودگاه های جهان کدامها هستند؟
پررفت و آمدترین فرودگاه های جهان کدامها هستند؟