این کپسول خواب خوردنی نیست!

هتل کپسول یا کپسول خواب چیست؟

اقامت و استراحت در فرودگاه و ایستگاه های قطار و اتوبوس همیشه معضل مهمی برای مسافران بوده است. افراد همیشه به دنبال راهی بوده اند تا در حین سفر بتوانند جایی را پیدا کنند که هم امن باشد و هم گرم! یک دل سیر خوابیدن در فرودگاه آرزویی است که هر مسافری دارد. خب، اگر شما هم تا به حال با معضل خوابیدن در فرودگاه یا ایستگاه  قطار روبرو بوده اید یک خبر خوب برایتان داریم. تا به حال در مورد کپسول خواب چیزی شنیده اید؟ منظورمان قرص خواب یا مانند آن نیست. این کپسول خواب را نباید بخورید بلکه می توانید داخلش بروید و استراحت کنید! در این مطلب قصد داریم در مورد این نوآوری شگفت انگیز و کاربردی صحبت کنیم. با الی گشت همراه باشید.

کپسول خواب

پیدایش کپسول خواب

مطالب مرتبط:
سفر ارزان به اروپا به معنای واقعی کلمه!
این شهرهای اروپایی به طرز عجیبی ارزان اند!

همانطور که می دانیم خوب خوابیدن و پیدا کردن جای مناسب برای خواب در طول سفر یکی از معضلات مهم است. اگر نتوانیم خوب و به اندازه بخوابیم قطعا نمی توانیم از سفرمان لذتی ببریم. قبلا ۸ نکته برای بهتر خوابیدن در فرودگاه را معرفی کردیم که با خواندن آن مطلب می توانید با این روش ها آشنا شوید. اما الان می خواهیم در مورد یک اختراع بی نظیر و واقعا سودمند صحبت کنیم: کپسول خواب یا هتل کپسولی! این هتل های نقلی اولین بار در سال ۱۹۷۹ و توسط یک معمار و طراح ژاپنی در اوزاکا طراحی شد و هدف از طراحی این هتل های کپسولی ارائه حداقل فضا برای استراحت و خوابیدنی راحت بود. در آن زمان این هتل ها راه حلی برای جمیعت بی شمار و رو به رشد کارگران در مراکز تجاری ژاپن بود. کارگران ژاپنی که تمام طول روز سخت کار می کردند و ساعت های کاریشان آنقدر زیاد بود که شب ها هم نمی توانستند به خانه برگردند، ضمن اینکه هزینه رفت و برگشت به خانه در مقایسه با حقوق ناچیزشان مبلغ زیادی بود. این کارگران به جایی برای خواب نیاز داشتند تا بتوانند کمی استراحت کنند، لباسی عوض کنند و حتی الامکان بتوانند دوش بگیرند تا برای شروع کار سخت و طاقت فرسای فردا آماده باشند.

هتل کپسولی

کپسول خواب در فرودگاه

اما سال ها و دهه ها از آن دوران گذشته و هرچند ژاپنی ها همچنان به سخت کوشی و کار زیاد معروفند اما این کپسول های خواب راه خود را در سفرهای تفریحی و سالن های فرودگاه و ایستگاه های قطار باز کرده است. روز به روز فرودگاه های بیشتری از کپسول خواب که  پاد هتل (pod hotel) نیز نامیده می شود به عنوان ارائه محلی برای استراحت مسافران استفاده می کنند. البته هنوز هم برای تجربه ناب خوابیدن و استراحت در این کپسول ها بهتر است به ژاپن سفر کنید. کپسول خواب یا هتل کپسولی شبیه هیچ اقامتگاه دیگری نیست. ردیفی از محفظه های کوچک را در نظر بگیرید که داخل آن ها فقط جای یک رختخواب وجود دارد. در این محفظه های کوچک به جز رختخواب، چراغ و گاهی یک تلویزیون کوچک نیز وجود دارد. تصویر ده دوازده کپسول خواب که در کنار هم قرار گرفته اند بیشتر شبیه فیلم های علمی تخیلی و مربوط به آینده است تا مکانی واقعی و در همین زمان! این هتل های کپسولی هزینه اقامت زیادی ندارند و برای مسافرانی که دوست دارند ارزان سفر کنند و نمی خواهند پول خود را در هتل های گران قیمت هدر بدهند ایده آل  است. مسافران کوله گرد (Backpacking)،  هیچهایکر  (hitchhiker) و کسانی که دوست دارند با هزینه کم به کشورهای مختلف سفر می کنند به شدت از این کپسول ها استقبال کرده اند. اگر در مورد این نوع سفرها دوست دارید بیشتر بدانید می تواند در مطلب (اولین تجربه کوله گردی تان را تبدیل به بهترین تجربه تان کنید) در مورد سفر با کوله پشتی  و در مطلب (رایگان سفر کنید) نیز در مورد سفر هیچهایک یا مسافرت جاده ای اطلاعات بیشتری کسب کنید.

کپسول خواب در فرودگاه

امکانات کپسول خواب

هزینه یک شب اقامت در این هتل ها بسیار ارزان است و امکانات رفاهی مناسب نیز در اختیار شما قرار می گیرد. البته امکانات ارائه شده در هتل های کپسولی ممکن است در هر هتل متفاوت باشد، اما معمولا اینترنت وای فای، تهویه هوا و تلویزیون نیز در این کپسول ها وجود دارد. همانطور که می بینید این کپسول ها فقط جای خوابیدن دارند، پس لوازم و وسایلمان را کجا بگذاریم؟ در این هتل ها معمولا کمدهایی اختصاصی وجود دارد که مسافران می توانند وسایل و لوازم سفرشان را در آنجا قرار دهند. سرویس بهداشتی و حمام نیز معمولا در فضای عمومی هتل وجود دارد. حتی در برخی از این هتل ها امکانات کمی مجلل تر مثل استخر، سونا و جکوزی هم وجود دارد. اگر خیلی اهل سفر لاکچری و لوکس نیستید و نیازی به امکانات ویژه ندارید، اگر در سفر سخت نمی گیرید و فقط به یک جای خواب راحت و تمیز نیاز دارید و اگر دوست دارید با هزینه کم به مقاصد مختلفی سفر کنید این کپسول های خواب بهترین گزینه برای شما هستند.

امکانات هتل کپسولی

رونق گردشگری با کپسول خواب

با استقبال گسترده از این کپسول ها امروزه در فرودگاه ها و ایستگاه های مسافربری مختلف ژاپن می توانید این هتل ها را پیدا کنید. اگر به ژاپن سفر کردید می توانید در فرودگاه سراغ این کپسول ها را بگیرید. حتی اگر قصد اقامت در این کپسول ها را ندارید باز هم دیدن چنین کپسولی از نزدیک می تواند بسیار جالب و تخیلی باشد. ژاپن در نظر دارد با گسترش این کپسول ها و امکانات رفاهی ارزان قیمت صنعت گردشگری خود را رونق بیشتری بدهد و امکان سفر تعداد بیشتری را به ژاپن فراهم کند. این هتل های کپسولی تلاش می کنند در عین ارزان بودن امکانات مناسب و راحتی برای مسافران ایجاد کنند. در حال حاضر بیشتر این کپسول های خواب فقط برای اقامت مردان است. اما با توجه به شمار زیاد زنان مسافر که نیازمند جای خوابی امن و راحت هستند روز به روز هتل های کپسولی بیشتری امکان اقامت زنان را نیز فراهم می کنند. در این هتل ها ردیف های جداگانه ای برای اقامت زنان وجود دارد و زنانی که تنها سفر می کنند می توانند با خیال راحت و پرداخت هزینه ای کم در این کپسول ها اقامت کنند.

کپسول خواب فرودگاه

سفر به ژاپن کمی گران تمام می شود و کلا کشور ژاپن کشور ارزانی نیست. به همین دلیل ممکن است خیلی از افراد، به ویژه جوانان دوست داشته باشند به سرزمین تابان سفر کنند اما به دلیل هزینه بلیط هواپیما و هتل فکر این سفر را از سرشان بیرون کنند. خوشبختانه با گسترش این کپسول های خواب می توانید با هزینه ای بسیار پایین به ژاپن سفر کنید و شاید فقط لازم باشد بلیط هواپیما را خریداری کنید و راهی سفر شوید. یکی از این هتل ها ۹ Hours در کیوتو ژاپن است که به دلیل امکانات خوبی که ارائه می کند شهرت و محبوبیت زیادی کسب کرده است. البته فراموش نکنید که برای اقامت در این هتل های کپسولی مثل سایر هتل ها باید از قبل اتاق خود را رزرو کنید.

منبع: forbes.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code