گردشگری کشاورزی چیست و چرا طرفدار دارد؟

گردشگری کشاورزی | agri-tourism

در دنیای امروز، یکی از جدیدترین جاذبه های گردشگری با نام گردشگری کشاورزی یا آگری توریسم است که بسیار هم پر طرفدار شده است. زندگی در شهر و سبک زندگی شهری، بسیاری از ما انسان ها را نه تنها از طبیعت دور کرده است بلکه مزایای بودن در چنین فضاهایی را هم از ما گرفته است. نحوه زندگی مردم روستا و اغلب کشاورزان برای مردمی که در شهرها زندگی می کنند، بسیار غریب بوده و هیچ شناختی از آن ندارند. مصرف گرایی در شهرها بیداد می کند و شهرنشین ها از نحوه تهیه و تولید مواد غذایی خود هیچ شناختی ندارند. شهرنشین ها از روستاها، آب و هوای خوب، صدای پرندگان، مزارع سر سبز و محصولات تازه به دورند. با رشد گردشگری اکو توریسم و از طرفی پر شدن فروشگاه ها از محصولات ارگانیک، کم کم کنجکاوی مردم شهرها، در این زمینه بیشتر شد و گردشگری کشاورزی به وجود آمد. در ادامه شما را در مجله الی گشت با مفهوم گردشگری کشاورزی در صنعت گردشگری و هر چه که در این مورد وجود دارد، آشنا می نماییم.

آشنایی با گردشگری کشاورزی

گردشگری کشاورزی چیست؟

مطالب مرتبط:
۱۰ دانستنی جالب از صنعت گردشگری در جهان
آشنایی با انواع مشاغل صنعت گردشگری
تحول صنعت گردشگری گیلان با ثبت جنگل های هیرکانی در یونسکو

کلمه گردشگری کشاورزی (agri-tourism) از دو کلمه گردشگری (tourism) و کشاورزی (agriculture) تشکیل شده است. اساسا گردشگری کشاورزی شامل یک فعالیت یا فعالیت هایی مبتنی بر کشاورزی است که گردشگران را به یک مزرعه، مرتع یا هر محل طبیعی دیگری مانند مزارع آناناس، مزارع ارکیده و کندوهای زنبور عسل برای فعالیت های تفریحی در فضای باز، آموزش، خرید و یا حتی سکونت جذب می کند.

بسیاری از مردم، به دنبال فرار از شلوغی و آلودگی زندگی شهری و بازگشت به طبیعت هستند. در نتیجه، این اشتیاق منجر به محبوبیت کشاورزی در میان گردشگران می شود. حتی در ایران نیز گردشگران خارجی برای آشنایی با کاشت محصولاتی همانند زعفران یا زندگی در خانه های روستایی به روستاهای ایران سفر می کنند.

گردشگری کشاورزی

چطور بهترین مزارع را پیدا کنیم؟

اگر در هر کشوری حتی ایران خودمان به دنبال پیدا کردن بهترین مزارع برای جاذبه های گردشگری کشاورزی در آسیا هستید، در حقیقت باید به راهنمایان محلی مراجعه کنید. با این وجود بعضی از آژانس های معروف در هر کشور نیز، چنین تورهایی را برگزار می کنند. در بسیاری از کشورهای آسیا برای یافتن چنین مزارعی شاید بتوانید راهنماهایی به زبان انگلیسی پیدا کنید اما در مجموع پیدا کردن راهنمای انگلیسی زبان برای مزارع و در میان مردمان محلی بسیار دشوار است. مردم محلی در آسیا و کشورهایی همچون مالزی، چین، هند، ایران و … به زبان انگلیسی آشنایی ندارند و اگر توریستی خارجی وارد این مناطق شود باید از دیگر طریق ها با این مردم ارتباط برقرار کند.

خود این موضوع نیز یکی از جذابیت ها و تنوع در گردشگری کشاورزی است. با تمام این موارد، راحت ترین راه برای پیدا کردن یک روستا با مردمان محلی کشاورز کار سختی نیست. تنها کافیست که در جاده به سمت جاده های فرعی و خاکی تر پیش بروید و به دنبال روستاها و مردم محلی بگردید. در شهرهای بزرگی همچون بانکوک در تایلند یا هنگ کنگ در چین از این شهرها خارج شده  و به سمت شهرهای کوچک تر و سپس روستاها بروید. برای این منظور تنها به نقشه و کمک گرفتن از مردم محلی ان کشور کمک بگیرید. با پیشرفت جاذبه های گردشگری کشاورزی در آسیا بسیاری از نقاط شاهد ورود گردشگر بیشتری بوده و اگر به آن روستاها بروید، راحت تر می توانید با مردم ارتباط برقرار کنید. زیرا مردم آنجا، از قبل آمادگی برخورد با توریست و گردشگر را دارند.

با این وجود در این مطلب بعضی از مکان های شناخته شده و جاذبه های گردشگری کشاورزی در آسیا را به شما معرفی می نماییم. اگر قصد سفر به هر یک از کشورهای آسیا را دارید به راحتی می توانید به راحتی از سایت الی گشت بلیط هواپیما و رزرو هتل خود را انجام دهید. همچنین سایت هایی را در دو کشور مالزی و هند برای پیدا کردن مزارع خوب برای اقامت معرفی می نماییم.

مزارع برای گردشگری

اقامت در مزرعه چیست؟

کانسپت و مفهومی که در گردشگری کشاورزی (یا گردشگری روستایی، اقامت در مزرعه، مهمانخانه ها یا اقامتگاه های بومگردی-حال هر چه که می خواهید آن را بنامید) وجود دارد، بسیار ساده است. شما شبی را در یک مزرعه کشاورزی به عنوان میزبان اقامت می کنید. از اینجا، این مفهوم شاخه های دیگری را هم پیدا می کند.

  • گاهی تنها به دنبال اقامت یک شبه در مزارع و بازدید از محیط هستید.
  • گاهی برای اقامت ۲ روزه، ۳ روزه، یک هفته یا دکل مدت طولانی در یک مزرعه زندگی می کنید و برای انجام کارهای مختلف در ان مزرعه داوطلب می شوید. در این مورد سایت ها و شبکه های بسیاری همانند WWOOF یا Helpx معروف هستند.
  • گاهی تنها یک کلبه را در محیطی روستایی اجاره می کنید و تنها دیدن گوسفندانی که از کنار پنجره می گذرند، برایتان کافیست.
  • در مفهوم ایده آل آن، صاحبان هر مزرعه در آن محل زندگی می کنند و با کشاورزان دیگر مشغول کشاورزی هستند. این افراد بخش اعظمی از درآمد خود از راه کشاورزی در می آورند و ورود گردشگران تنها بخش کوچکی از زندگی آن ها خواهد بود و گردشگری کشاورزی به این شیوه، به جنبه های مختلف زندگی آن ها کمک می کند.

در برخی از کشورها، این شیوه از گردشگری کشاورزی در مراتع و مناطق طبیعی و وحشی است. در نتیجه اگر شب هنگام د رطبیعت بمانید می تواند کمی خطرناک اما هیجان انگیز باشد. اگر با مردم محلی و چوپانان که به این شیوه زندگی آگاه هستند همراه باشید و برای هر امکانی خود را آماده کرده باشید، طبعا از این نوع تجربه اقامت در مراتع وحشی به همراه عشایر، چوپانان و … لذت خواهید برد.

اقامت در مزرعه

تجربه اقامت در مزارع زیتون از زبان یک گردشگر

زمانی که وارد مزرعه ای کثیف با انباری از مواد غذایی در کنار اسطبل اسب ها شدم هیچ گاه فکر نمی کردم که به این میزان به من خوش بگذرد! زندگی در هر مزرعه ای که به من پیشنهاد می شد، تجربیات و گزینه های بسیاری برای من داشت و البته هزینه آن به اندازه هزینه اقامت در یک هتل بود. زمان اقامت در هر خانه روستایی و مزرعه که از طرف کشاورزان به من پیشنهاد می شد، حداقل ۲ الی ۳ روز بود. با این حال تا یک هفته نیز می توانستم در مزارع بمانم. بعضی از این خانه ها اقداماتی را برای راحت تر بودن من در هنگام اقامت انجام داده بودند. به عنوان مثال، اتاقی با یک تلویزیون دارای شبکه های جهانی و تختی راحت را برای گردشگران فراهم کرده بودند اما به میزان یک هتل ۴ ستاره پول می گرفتند.

بعضی از وقت ها بهتر آن است که با دیگر افراد و بر روی یک تخت ساده خوابید. در حقیقت انتظاری که از این اقامتگاه ها باید داشته باشید، باید همانند اقامتگاه های بوم گردی باشد. بسیاری از گردشگران فکر می کنند که اتاق هایشان در این مزارع و خانه ها باید همانند خانه های خودشان مبله شده باشد، بسیار راحت باشد و امکانات و تکنولوژی های جدید را داشته باشد. در صورتی که این تفکر اشتباه است. باید به زندگی روستایی احترام بگذارید و انتظاراتتان را با این مکان تطابق دهید.

میزبان من، بسیار مهربان بود و تمام سعی خود را می کرد تا با حداقل امکاناتی که داشت مایحتاج من را به عنوان مهمان و گردشگر فراهم آورد. در بعضی مواقع، مهمانان به میز شام خانوادگی میزبان دعوت می شدند تا از جمعی صمیمی و گرم همراه با غذاهای پخته شده از محصولات کشاورزی ارگانیک لذت ببرند. یک چوپان به من اجازه داد تا به کمکش بروم و با یک سطل که در دست داشتم از گوسفندانش شیر بدوشم.

در نهایت در فرایند تبدیل این شیر به پنیر همکاری کردم و خیلی لذت بردم. اگر شما هم به عنوان گردشگر زمانی به روستاها و مزارع بروید که زمان برداشت محصول است می توانید در ان مراسم دلچسب همراه باشید و به کشاورزان کمک کنید. برداشت محصول یکی از جاذبه های گردشگری کشاورزی است.

آشنایی با گردشگری کشاورزی-آگریتوریسم

قیمت ها در گردشگری کشاورزی

در مجموع نمی توان قیمت مشخصی را برای اقامت و بودن در مزارع و در بین مردم محلی کشورهای مختلف آسیا و دنیا را حساب کرد. هر مزرعه ای بسته به محصولی که برای مهمان خود آماده می کند و بسته به محل و امکانات اقامتی که دارد، قیمتی را تعیین می نماید. با این حال می توان اقامت در اقامتگاه های بومگردی یا خانه های کشاورزان را کمتر از هتل های ۴ ستاره و ۵ ستاره دانست.

سایت های معروف در زمینه گردشگری کشاورزی

سایت های بسیاری در این زمینه در کشورهای مختلف به وجود آمده اند که نام آن ها را در ادامه می خوانید. اگر در کشور هند به دنبال چنین مزارعی می گردید می توانید به سایت ایرثفوت مراجعه کنید. همچنین در سایت ارگانیک هالیدیز، غذاهای ارگانیک و مزارع کاشت آن ها را در شهرهایی همانند بالی، هند، نپال و سری لانکا به صورت لیستی مشاهده خواهید کرد.

گردشگری کشاورزی در ایران

در سایت آگری توریسم ورلد، می توانید لیستی از هزاران مزرعه و اقامتگاه در جهان را که در زمینه گردشگری کشاورزی فعالیت می کنند، پیدا کنید. این سایت می تواند کمی گیج کننده باشد اما اگر در منطقه ای هستید و می خواهید مزارع اطراف خود را بشناسید می توانید به این سایت مراجعه کنید.

اگر به دنبال مکانی فراتر از یک جای خواب هستید، به سایت فارملند بروید. در این سایت به ازای کار در مزارع می توانید مکانی رایگان برای استراحت و خواب به همراه غذای رایگان دریافت کنید. این سایت یکی از بهترین سایت ها در زمینه گردشگری کشاورزی است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد