علاقه مندی و اهمیت گیاهان دارویی در نزد روس ها

باغ های گیاهان دارویی در مسکو

امروزه در بسیاری از کشور ها، گیاهان دارویی در نزد مردم اهمیت بالایی پیدا کرده است و مردم نیز به این داروهای شفابخش گرایش زیادی پیدا کرده اند. در این بین مردم روسیه نیز به داروهای گیاهی اعتقادی قوی دارند. اهمیت اثربخش و طرفداری این گیاهان در شرکت های غربی به اندازه ای است که با ترفند هایی جهت نشان دادن طبیعی و گیاهی بودن داروهایشان آنها را به فروش می رسانند. از این رو داروهای کشورهایی به مانند هند که ریشه گیاهی دارند مشتری بیشتری دارند. با الی گشت همراه باشید تا به صورت اجمالی با باغ گیاهان دارویی مسکو آشنا شویم.

باغ گیاهان دارویی
مطالب مرتبط:
برگزاری نخستین جشنواره ملی گیاهان دارویی در تربت حیدریه
آشنایی با گیاهان بومی ایران
باغ گیاهشناسی آکادمی علوم مسکو، یکی از بزرگ ترین باغ های اروپا

روس ها با ساختن باغ گیاهان دارویی علاوه بر این که به شهر خود رنگ وبوی بهتری می دهند و آن را زیباتر می کنند، از این باغ ها نیز می توانند به منظور منبعی جهت تامین مواد اولیه داردهای گیاهی استفاده کنند. هرچند که اعتقاد این مردم به داروهای گیاهی ریشه قدیمی دارد و یکی از علاقمندی های مردم باستانی روسیه بوده است.

پنج باغ گیاهان دارویی هم اکنون در مسکو دایر است و البته هر کدام از آنها تاریخچه ای متفاوت دارد که قدیمی ترین آنها در سال ۱۷۰۶ به دستور پتر کبیر ساخته شد و در آن، گیاهان دارویی متنوعی تحت نظر فرهنگستان پزشکی و جراحی پرورش یافته می شد و محصولات آن در عطاری های شهر مسکو به فروش می رسید.

گیاهان دارویی

اما این باغ در سال ۱۸۰۵ به دانشگاه مسکو تحویل داده شد و در سال های بعد به تدریج با بیشتر شده گستره گیاهان اروپایی، آسیایی، آمریکایی و البته سایر نقاط جهان مجموعه ای منحصر به فرد در آن جمع آوری گردید وبعد از جنگ جهانی دوم، این باغ تبدیل به یک جتذبه گردشگری هم شد.

باغ گیاهان دارویی

باغ گیاهان دارویی دانشگاه دولتی مسکو که دارای ۵/۶ هکتار مساحت است، بیشتر از ۳۰۰ نوع گیاه مختلف دارویی، صنعتی، آرایشی و غیره پرورش داده می شود. این باغ در منطقه ودنخا واقع شده است و را دسترسی به آن از طریق ایستگاهی که موسوم به نام همین باغ و با عنوان “باتانیچسکی ساد” است، امکانپذیر است.

اما جالب است که بدانید باغ گیاهی دیگری نیز در همین منطقه وجود دارد که دارای مساحتی به اندازه ۳۶۰ هکتار است و توسط فرهنگستان علوم روسیه اداره می گردد و در آن بیش از ۱۶ هزار نوع گیاه مختلف که شامل ۴۱۰۰ نوع درخت، بوته و غیره است،  پرورش داده می شود.

گیاهان دارویی

در نزدیکی ساختمان اصلی دانشگاه دولتی مسکو همچنین باغ بزرگ دیگری در سال ۱۹۵۰ ساخته شد که دارای ۳۳ هکتار مساحت است و در آن بیش از ۲۵۰۰ نوع گیاه و درخت دارویی، صنعتی و غیره کاشته و پرورش داده می شود. غیر از مواردی که تشریح شد دو باغ گیاهی دیگر نیز در مسکو وجود دارد که از آنها نیز استفاده های علمی و پزشکی می گردد.

دارو های گیاهی

خواص گیاهان دارویی

در این سال ها استفاده از گیاهان دارویی به دلیل دارا بودن اثرات مفید، ارزان بودن، نداشتن اثرات جانبی و البته سازگار بودن با محیط زیست در حال افزایش است. تا جایی که در حال حاظر ۱۰ درصد از داروهای مصرفی در جهان را گیاهان دارویی و داروهای گیاهی تشکیل می‌دهند که این میزان با گذر زمان رو به افزایش است. گیاهان دارویی می توانند یکی از با ارزش ترین دارایی های ملی برای هر کشوری به عنوان یکی از تولیدات مهم در حوزه کشاورزی یه شمار می روند. گیاهان دارویی از ارزش خاصی در علوم پزشکی، زیستی و دام پزشکی به منظور پیشگیری و درمان بیماری برخوردار می باشد، در این سال ها استفاده از آنها به لحاظ اثبات اثرات مفید، ارزان بودن، نداشتن اثرات جانبی و سازگار بودن با محیط زیست روزبه روز در حال افزایش است. تا جایی که در حال حاظر ده درصد از داروهای مصرفی در جهان را گیاهان دارویی و داروهای گیاهی تشکیل می‌دهند که این میزان با گذر زمان رو به افزایش می باشد. این گیاهان که مزایای بسیاری برای سلامتی انسان دارند، عطر و بوی برخی از آنها قادر است موجب کمتر شدن استرس فیزیکی و روحی شود. بعضی از این گیاهان همچنین برای اینکه بر روی سلامت انسان اثر گذاری بیشتری داشته باشند، باید هضم گردد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد