شرکت هواپیمایی آزال آذربایجان

شرکت هواپیمایی آزال

آذربایجان ایرلاین که به نام شرکت هواپیمایی آزال هم شناخته می شود حامل پرچم و بزرگ ترین ایرلاین جمهوری آدربایجان است. پایگاه این ایرلاین در شهر باکو در مجاورت فرودگاه بین المللی حیدر علی اف قرار دارد. این شرکت به سمت شهرهایی از آسیا، اروپا و آمریکا پرواز دارد و از اعضای انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) می باشد.برای آشنایی بیشتر با بهترین ایرلاین باکو الی گشت را همراهی کنید.

مطالب مرتبط:
خوشمزه هایی از آذربایجان
آذربایجان، همسایه ای که باید به او سر بزنیم

شرکت هواپیمایی آزال

تاریخچه

در ۲۰ اکتبر ۱۹۱۰ برای اولین بار بر فراز شهر باکو هواپیمایی به پرواز در آمد و بعد از ۱۳ سال یعنی در سال ۱۹۲۳ شرکت هواپیمایی قفقاز (زاکاویا)  در این ناحیه تاسیس شد که هزینه های آن را شرکت کشتی رانی خزر و شرکت نفت آذربایجان تامین می کردند. در آن زمان پرواز موفق کاملا بستگی به مهارت خلبان داشت چون هواپیماها تجهیزات ناوبری نداشتند. پس از پیشرفت های بسیاری که با گذشت زمان ایجاد شد سرانجام درسال ۱۹۹۰ جمهوری آذربایجان  اعلام کرد که می خواهد ایرلاین خود را مستقل از شرکت آئروفلوت راه اندازی کند. آذربایجان ایرلاین (آزال) به طور رسمی در ۱۷ آگوست ۱۹۹۲ تاسیس شد. این شرکت تا آن زمان بیشتر از هواپیماهای توپولوف ساخت شوروی استفاده می کرد در اواسط دهه ۱۹۹۰ تصمیم گرفت از هواپیماهای بوئینگ مدل ۷۳۷، ۷۵۷، ۷۶۷ و ۷۷۷ استفاده کند چون این ها در مقایسه با توپولوف سوخت بسیار کمتری مصرف می کردند. در نوامبر ۱۹۹۴ این شرکت پروازی به سمت دبی انجام داد و کمی بعدهم پروازهای خود به سمت تهران، تلاویو، سن پترزبورگ، لندن و چین را آغاز کرد. در اواسط ۱۹۹۸ پاره ای حاشیه ها و تعمیراتی که باید بر روی هواپیماهای یاک ۴۰ انجام می داد باعث شد که بسیاری از پروازهای این شرکت به سمت شهرهای اطراف به حالت تعلیق در بیاید. اولین بوئینگ مدل  ۷۵۷s  در پاییز سال ۲۰۰۰ به این شرکت تحویل داده شد این هواپیما بسیار راحت بود و بهره وری بالایی داشت و به خصوص برای سفرهای طولانی بسیار مفید بود. دومین بوئینگ ۷۵۷ که در دسامبر همان سال به ناوگان این شرکت افزوده شد با توجه به زلزله آذربایجان در همان زمان مجهز به تجهیزات پزشکی بود. در ژانویه ۲۰۰۱ آزال در همکاری با شرکت ایر فرانس ازاین بوئینگ در مسیر باکو – پاریس استفاده کرد. آذربایجان بعد از حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر چون کشوری مسلمان بود با کاهش مسافران هوایی روبرو شد اما با وجود این، آزال توانست همچنان سودآوری خود را در سال ۲۰۰۱ حفظ کند و حتی مقداری از بدهی های خود را هم در آن سال پرداخت کرد. این شرکت برای از دور خارج کردن هواپیماهای مدل شوروی دوباره به فکر خرید هواپیماهای جدید افتاد و اولین هلیکوپترهای ساخت اروپا را در اکتبر ۲۰۰۲ سفارش داد و با هزینه ۵۲ میلیون یورو ۶ هلیکوپتر اروپایی خرید و از این هلیکوپترها برای حمل و نقل تجهیزات و پرسنل به سکوهای نفتی دریای خزر استفاده می کرد. در دسامبر ۲۰۱۰ این شرکت به کلی استفاده از هواپیماهای روسی توپولوف را متوقف کرد.

شرکت آزالشرکت آزال

هواپیماهای شرکت آزال

این شرکت تا دسامبر ۲۰۱۶ دارای ۱۲ نوع ایرباس با مدل های مختلف، ۹ بوئینگ با مدل های مختلف، ۵ جت امبرائر ئی می باشد و حدود ۱۲ هواپیمای دیگر هم در دست سفارش دارد.

ایرلاین جمهوری آذربایجان

حوادثی مهمی که تاکنون برای آزال رخ داده است

در ۵ دسامبر ۱۹۹۵ در مسیر باکو – نخجوان، هواپیما در ساعت ۱۵:۲۸ دقیقه از روی باند فرودگاه باکو به پرواز در آمد و در ساعت ۱۶:۳۷ بدون هیچ گونه حادثه ای به نخجوان رسید، سوخت گیری کرد و در ساعت ۱۷:۵۲ دقیقه مجددا به سمت باکو حرکت کرد. هنگامی که بعداز تیک آف به ارتفاع ۶۰ متری و سرعت ۳۱۷ کیلومتر در ساعت رسید ناگهان موتور شماره یک آن از کار افتاد کمی بعد که هواپیما به ارتفاع ۱۹۷ متری رسیده بود موتور دوم هم متوقف شد. خلبان تصمیم به فرود اضطراری گرفت و در نهایت ۲ نفر از کادر پروازی و ۵۰ مسافر کشته و ۳۰ نفر هم زخمی شدند.

در ۲۳ دسامبر ۲۰۰۵ هواپیمای آنتونوف این شرکت در مسیر شهر آق تاو بلغارستان در ۲۰ مایلی شمال باکو به داخل دریای خزر سقوط کرد و همه ۱۸ مسافر و ۵ خدمه آن جان خود را از دست دادند، این شرکت پس از آن همه هواپیماهای آنتونوف خود را به حال تعلیق در آورد و دیگر از این هواپیمای اوکراینی خریداری نکرد.

متبع: en.wikipedia.org

اگر همه موتورهای هواپیما خراب شوند، تا چه مدت می تواند به پروازش ادامه دهد؟
چرا همه هواپیماها وای فای ندارند؟
معرفی شرکت هواپیمایی نیکی ایرلاین
خطر باتری های لیتیومی در هواپیما چیست؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code