آب و هوای پکن چگونه است؟

آب و هوای پکن

پکن، پایتخت چین از شهرهای چهارفصل است و اختلاف دمای روز و شب آن چشمگیر است. تابستان های گرم و مرطوب، زمستان های خشک و سرد و پاییز و بهار خنک و کوتاه از ویژگی های این شهر باستانی ست. تابستان یعنی فصل بارندگی به طوریکه حدود ۷۵ درصد باران سالانه در تابستان و از خرداد تا مرداد می بارد. برای آشنایی بیشتر با آب و هوای پکن در ادامه با الی گشت همراه باشید.

پکن
مطالب مرتبط:
در شهر ممنوعه پکن چه چیزی ممنوع بوده است؟
پکن گردی: کجا بمانیم، چه بخوریم

دی ماه با متوسط دمای منفی ۴ درجه سردترین ماه سال و تیرماه با متوسط دمای ۲۶ درجه گرم ترین ماه سال است. طبیعت زیبای این شهر در هر فصل با ظاهری منحصربفرد خود را به نمایش در می آورد و گردشگران در همه فصل ها با همراه شدن با تور پکن از این جاذبه ها دیدن می کنند اما بهترین زمان برای سفر به پکن اواسط شهریور تا اواسط آذر است. در زیر آب و هوای پکن را در ماه های مختلف سال بررسی می کنیم:

طبیعت چین

آب و هوای پکن در بهار

فصل بهار پکن از مارس تا می (اسفند تا اردیبهشت) است. در این فصل دمای هوا تغییرات زیادی دارد و میزان گردوغبار بسیار زیاد است بطوری که گاهی طوفان های شن رخ می دهد. در بهار شکوفه های درختان، زیبایی چشم نوازی را به طبیعت پکن می دهند برای اینکه از تماشای این شکوفه ها لذت ببرید در ماه می (اردیبهشت)به پکن سفر و در نمایش ها و فستیوال هایی که در این برگزار می شود شرکت کنید.

آب و هوای پکن در تابستان

فصل تابستان پکن از ژوئن تا آگوست (خرداد تا مرداد) است و ظهرهای بسیار گرمی دارد. رگبارهای وقت و بی وقت وادارتان می کند تا در هنگام بیرون رفتن همراه خود چتر ببرید. با فرارسیدن تابستان گردشگران زیادی به چین می روند به همین دلیل است که قیمت هتل ها بالا می رود. برای فرار از گرمای سوزان می توانید به نواحی خنک کوهستانی بروید.

دیوار چین

آب و هوای پکن در پاییز

فصل پاییز از سپتامبر تا نوامبر (شهریور تا آذر) است، فصلی که در آن پکن به زیباترین حالت خودش می رسد. دما تغییرات زیادی دارد اما همیشه مطبوع است. پاییز رنگارنگ پکن بسیار تماشایی است و برای تماشای برگ های هزار رنگ مکان های زیادی هست.

آب و هوای پکن در زمستان

فصل زمستان‌ از دسامبر تا فوریه (دی و بهمن) است، فصلی خشک و سرد که گاهی بارش برف هم دارد. در بیشتر روزهای زمستان دمای هوا زیر صفر است پس اگر در زمستان به پکن می روید همراه خود لباس های گرم داشته باشید. در زمستان می توانید در جشن سال نوی چینی شرکت کنید و روش درست کردن کلوچه های خوشمزه را یاد بگیرید

زمستان پکن

آب و هوای پکن در ژانویه (دی)

ژانویه (دی) سردترین ماه سال و هوا خشک و گاهی برفی است. برای بیرون رفتن باید حتما لباس های گرم بپوشید چون در بیرون هوایی یخبندان انتظارتان را می کشد. در صورتی که در زمستان به پکن بروید قیمت ها کمتر است و گردشگران کمی در شهر حضور دارند.

آب و هوای پکن در فوریه (بهمن)

هوا سرد ولی در مقایسه با ژانویه گرم تر است. آب و هوا  همچنان خشک و زیر صفر است و ممکن است طوفان های شنی راه بیفتد. از فرصت باقی مانده استفاده کنید و به اسکی بروید چون چیزی تا تمام شدن فصل اسکی باقی نمانده است.

آب و هوای پکن در مارس (اسفند و نوروز)

هوا در حال گرم شدن است و کم کم از حالت یخبندان رو به خنکی می رود. باد زیاد می وزد و متوسط دما در روز به ۱۱ و در شب منفی ۱ درجه درجه سانتیگراد است. با آمدن تعطیلات نوروز هوا بهاری، خنک و مطبوع می شود و موقعیتی عالی برای سفر به پکن ایجاد می شود.

شکوفه های بهاری

آب و هوای پکن در آوریل (فروردین)

هوا گرم تر می شود و متوسط دمای روزانه ۱۰ تا ۱۷ درجه سانتی گراد است. در روزهای اولیه آوریل دمای شب کمتر از ۳ درجه سانتی گراد اما در پایان ماه ۲۳ درجه سانتی گراد می شود.

آب و هوای پکن در می (اردیبشهت)

روزها گرم و شب ها خنک است و باران کمی می بارد.

 آب و هوای پکن در ژوئن (خرداد)

آمدن ژوئن یعنی تابستان شروع شده است. بارندگی های تابستانی شروع می شود و هر از گاهی توفان های تندری رخ می دهد. دمای متوسط هوا بین ۱۸ تا ۳۰ درجه سانتیگراد است.

آب و هوای پکن در جولای (تیر)

جولای و آگوست گرم‌ترین ماه‌های پکن هستند. دمای هوا در روز گاهی به ۴۰ درجه سانتی‌گراد می رسد و هوا پرباران است .

تابستان پکن

آب و هوای پکن در آگوست(مرداد)

هوا همچنان پرباران و گرم و حداکثر مقدار دما ۳۸ درجه سانتی گراد است.

آب و هوای پکن در سپتامبر (شهریور)

فصل بارانی تمام شده و آب و هوای پکن دوباره خشک می شود. بالاترین دما ۲۶ و پایین ترین دما ۱۴ درجه سانتی گراد است. .

آب و هوای پکن در اکتبر (مهر)

هوا خنک ترمی شودبالاترین دما ۱۹ و پایین ترین دما ۷ درجه سانتیگراد است.

آب و هوای پکن در نوامبر (آبان)

هوا کم کم سرد می شود بالاترین دما ۱۰ درجه و پایین ترین دما منفی ۱ درجه سانتیگراد هستند.

آب و هوای پکن در دسامبر(آذر)

هوا زمستانی است و باید لباس های گرم بپوشید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد