در شهر ممنوعه پکن چه چیزی ممنوع بوده است؟

درباره شهر ممنوعه پکن

در پکن پایتخت کشور پهناور چین، منطقه ای وجود دارد که به شهر ممنوعه مغروف است و یکی از اصلی ترین جاذبه های  گردشگری این شهر محسوب می شود. شهر ممنوعه پکن مجموعه  ی بزرگ و با ارزشی از بزرگترین مجموعه کاخ های دنیا و قضرهای دیدنی است که در روزگاران گذشته، پادشاهان و افراد سلطنتی را پذیرا بوده است. ورود هر فرد دیگری به این شهر به جز خاندان افراد سلطنتی، ممنوع بوده است و به همین دلیل هم نام شهر ممنوعه را روی آن گذاشته اند. در ادامه همراه الی گشت باشید تا از این شهر بیشتر بدانید:

شهر ممنوعه پکن
مطالب مرتبط:
معروف ترین جاذبه های گردشگری پکن چین
پکن گردی: کجا بمانیم، چه بخوریم

شهر ممنوعه پکن از سال ۱۹۸۷ در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یک منطقه ی با ارزش تاریخی و فرهنگی قرار گرفت و اگر چه تا آن زمان هم معروفیت خود را داشت اما بعد از قرارگیری در این لیست، شهرت بیش از حدی کسب کرد.

تاریخچه ی شهر ممنوعه پکن

شهر ممنوعه در قلب پکن قرار گرفته است و از سال ۱۳۶۸ تا ۱۶۴۴، جایگاه ۲۴ امپراطور و خانواده های آنان بوده است. در گذشته مردم بر این باور بودند که امپراطور، پسر بهشت است و به همین دلیل قدرتی که دارد از سمت بهشت به او داده شده است. بنابراین با این باورها، خیلی طبیعی است که چنین جایی برای افراد عادی و مردم قدغن شده باشد و فقط افراد خاندان امپراطوری بتوانند در آن رفت و آمد کنند که دلیل نامگذاری شهر ممنوعه هم همین است.

شهر ممنوعه تا ۵۰۰ سال، مرکز سیاسی و مذهبی چین بوده است و اگر چه امروزه دیگر به این صورت کاربری ندارد اما هنوز هم یکی از مهم ترین مراکز فرهنگی و پر بازدیدترین جاذبه ی کشور چین در کنار دیوار چین با حدود ۸۰ هزار بازدید کننده در روز است!

کاخ های شهر ممنوعه

بیشتر خانه های این امپراطوری، خانه ها و قصرهاییی با دیوارهای قرمز و سقف های زرد براق هستند که با تابیدن نور آفتاب مانند نگینی می درخشند. از وظایف امپراطور، تعیین ارتش و سربازان، قضاوت زندانیان و اعلام تقویم سال جدید بوده است.

ورودی شهر ممنوعه

گردشگران باید از طریق دروازه ی  Meridian وارد شهر شوند که یک پرتا U شکل در جنوب مجموعه است و در زمان های گذشته برای استفاده ی امپراطور استفاده می شده است و زنگ هایی در این مجموعه دیده می شود که آمد و رفت امپراطور را خبر می داده است. دروازه غربی، برای ورود ارتش و دروازه ی شرقی هم برای ورود غیر نظامیان استفاده و بالاخره دروازه ی شمالی هم برای عبور و مرور خدمتکاران در نظر گرفته شده بود.

معماری یکی از قصرها

جالب است بدانید در این شهر جدای از کاخ ها و قصرهای چشمگیر، ۱ میلیون قطعه ی  با ارزش پیدا شده است که تخمین زده شده است ۱ ششم از تمام چیزهایی است که در چین کشف شده است. تنها این مجموعه ی بی نظیر در سال حدود ۱۰ میلیون گردشگر دارد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code