بلیط هواپیما

آثار باستانی شهر لیون در فرانسه

پنج اثر باستانی در شهر لیون | Lyon’s Top 5 Ancient Sites

لوگدونوم (Lugdunum) یک شهر باستانی در فرانسه است که در گل واقع شده ‌است. این شهر که در امپراتوری روم بسیار حائز اهمیت بوده است در سال ۴۳ پیش از میلاد مسیح به دست لوسیوس پالانکوس تاسیس گردیده است. امروز این شهر مهم را با اسم لیون می شناسیم. برخی از آثار باستانی شهر لیون که متعلق به قرن دوم یا سوم بعد از میلاد می باشد به خوبی حفظ شده و امروز نمایانگر تاریخ مهم و جذاب آن می باشند. علاوه بر زیبایی های باستانی تمدن رومی ها، نمونه های منحصر به فردی از معماری قرون وسطی نیز در لیون دیده می شود. برای آشنایی با آثار تاریخی لیون با الی گشت همراه شوید.

آثار باستانی شهر لیون

محله سن ژان | Quarter Saint-Jean

مطالب مرتبط:
چطور از فرودگاه لیون به مرکز شهر برویم؟
شهر ارواحی که قبلا بهشت میلیونرها بود!

سن ژان قدیمی ترین محله در شهر لیون است. این محله در قرون وسطی به خاطر دلایل مذهبی و سیاسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بود. امروزه نیز کلیساهای بسیار مهمی که نشان دهنده معماری های سبک گوتیک و رمانتیک هستند در لیون دیده می شوند و جزو آثار باستانی شهر لیون به حساب می آیند. مشهورترین این کلیساها، کلیسای جامع سن ژان است.

هنگامی که به بازدید از محله سن ژان می روید کشف گوشه و کنار traboules (مجموعه ای از معابر که سابقا توسط تاجران و تولید کنندگان ابریشم مورد استفاده قرار می گرفت تا محصولات خود را جا به جا کنند) را فراموش نکنید. اگر چه قدمت traboules به قرن چهارم بعد از میلاد مسیح باز می گردد اما بیشتر قست های متعلق به املاک شخصی هستند و برای بازدید از آن ها باید از درهای اصلی عبور کنید البته نگران نشوید اکثر درها عصرها برای بازدید کنندگان گشوده می شوند.

تئاتر

تئاتر باستانی فورویر | Ancient Theater of Fourvière

این تئاتر رومی، یکی از قدیمی ‌ترین تئاترهای موجود در فرانسه است که به دستور آگوستوس ساخته شد و در زمان سلطنت هادریان گسترش یافت. این ساختمان کنار تپه ‌ی فورویر ساخته شده است که در زمان رومیان درست در مرکز شهر قرار داشت. سالن تئاتر دارای صندلی ‌های شیب ‌دار، طبقات تزیین شده و یک صحنه ‌ی نمایش بزرگ است. در نزدیکی آن، باقی مانده‌ ادئون قرار گرفته است که بسیار کوچک ‌تر از این سالن تئاتر بوده و برای نمایش‌های موسیقی و رقابت ‌های شعر مورد استفاده قرار می ‌گرفت.

برای رسیدن و بازدید این مورد از آثار باستانی شهر لیون در فرانسه  پیاده روی طولانی در پیش خواهید داشت اما کاملا ارزشش را دارد. قدم زدن در میان این ویرانه های باستانی که بیش از ۲۰۰۰ سال سن دارند، به بازدیدکنندگان اجازه می دهد تا تاریخ را در مقابل چشم خود ببینند. اگرچه این روزها تئاتر تبدیل به یک جاذبه توریستی شده است، تئاتر سالانه یکبار برای جشنواره Nuits de Fourvière، که در ماه ژوئن و ژوئیه برگذار می شود مورد استفاده قرار می گیرد.

موزه

موزه باستان ‌‌شناسی | Museum of Gallo-Roman Civilisation

سایت باستان شناسی و موزه تمدن گالو رومن که در آن ها می توانید آثار باستانی شهر لیون را مشاهده کنید در تپه های فورویر قرار گرفته اند و دقیقا در کنار تئاتر باستانی فورویر ساخته شده اند. محلی که موزه در آن قرار دارد قبلا به عنوان قلب شهر باستانی رومی ها لوگدونوم مورد استفاده قرار می گرفت. موزه تمدن گالو-رومی دارای دیدنی های بسیار متنوعی مانند مجسمه ها، پول های رایج در گذشته، جواهرات، موزاییک و سرامیک و دیگر بخش های زندگی عمومی و خصوصی تمدن باستان روم را در خود جای داده است. بازدید از این موزه همان قدر که می تواند جذاب باشد آموزنده نیز هست و آثار تاریخی خیره کننده آن نمایان گر تمدن با شکوه گذشتگان هستند.

هزینه ورود به موزه برای بزرگسالان : ۴ یورو و برای نوجوانان ۲٫۵ یورو می باشد

موزه در روزهای سه شنبه رایگان می باشد.

ساعت کاری موزه از سه شنبه تا یکشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر است.

شماره تماس: ۰۰۳۳۴۷۲۳۸۴۹۳۰

آدرس: ۱۷ Rue Cléberg, Lyon

حمام های رومی

حمام های رومی لیون | Lyon Roman Baths

یکی دیگر از آثار باستانی شهر لیون که در بالای تپه های فورویر قرار گرفته است حمام های باستانی رومی ها می باشد. تاریخ ساخت این حمام ها به قرن دوم و سوم پس از میلاد مسیح باز می گردد. این حمام های عمومی در دهه ۱۹۷۰ کشف شد و متأسفانه تنها پایه های بنای آن احیا شده و بازسازی شده اند. با این حال، این سایت یک مکان مهم برای بازدید است؛ در روم باستان، حمام کردن یک فعالیت روزمره معمول بود که اکثر طبقات اجتماعی انجام می داد.  هنگامی که در این حمام های قدیمی گام بر می دارید احساس عجیبی سراسر وجودتان را فرا می گیرد، شما همواره به این می اندیشید که روزگاری هزاران نفر از مردم شهر باستانی لیون دقیقا در همین مسیرها قدم بر می داشتند.

آدرس: Thermes Romains, Rue de Farges, Lyon

ایگلسیا دو سنت نیزیه

ایگلسیا دو سنت نیزیه | Iglesia de St-Nizier

قدمت تاسیس پایه های اولیه کلیسای باستانی ایگلسیا دو سنت نیزیه به سال ها پیش و حدود قرن پنجم میلادی باز می گردد. با این حال گفته می شود که قبل از این که کلیسای ایگلسیا دو سنت نیزیه از آثار باستانی شهر لیون ساخته شود در محل امروزی آن یک بنای باشکوه متعلق به رومیان در قرن دوم میلادی ساخته شده بود. افسانه های می گوسند که یاد بودی از شهدای شکنجه شده در سال ۱۷۷ بعد از میلاد مسیح بر روی ویرانه های کلیسا ساخته شده بود. کلیسای ایگلسیا دو سنت نیزیه نام خود را از اسقف بزرگ شهر لیون Nicetius of Lyon گرفته است. شایعه شده بود که بدن بی جان او قابلیت انجام کارهای بزرگ را دارد به همین دلیل تصمیم گرفتند کلیسا را هم نام او نام گذاری کنند.

ساعت کاری کلیسا: سه شنبه تا یکشنبه ۸ صبح تا ۸ شب و دوشنبه ها از ساعت ۲ بعد از ظهر تا ۶ عصر

شماره تماس: ۰۰۳۳۴۷۲۴۱۱۸۰۵

آدرس: ۱ Rue Saint-Nizier, Lyon

منبع: theculturetrip.com

آرامش و زیبایی بی نظیر طبیعت در «دریاچه دال» کشمیر
آرامش و زیبایی بی نظیر طبیعت در «دریاچه دال» کشمیر
تجربه یک سفر فراموش نشدنی به سریلانکا
تجربه یک سفر فراموش نشدنی به سریلانکا
در این شهرها گربه ها پادشاهی می کنند!
در این شهرها گربه ها پادشاهی می کنند!
قبرستانی که شبیه شهر است!
قبرستانی که شبیه شهر است!