نگاهی به کشور ایسلند

ایسلند در یک نگاه

کشور زیبای ایسلند جزیره ‌ای در شمال اقیانوس اطلس و شمالی‌ترین کشور اروپاست. پایتخت و عریض ترین شهر آن ریکیاویک و جمعیت این کشور ۳۲۰ هزار نفر است. واحد پول این کشور کرونای ایسلند نام دارد و زبان رسمی آن زبان ایسلندی است. ۹۳٫۳۶ درصد مردم آن را ایسلندی ‌ها تشکیل می ‌دهند که از تبار ژرمن ها هستند و مابقی عمدتاً از مهاجران دیگر کشورهای اروپایی هستند. حدود ۸۸ درصد از مردم ایسلند، مسیحی و بیشترشان پیرو آیین پروتستان هستند. با الی گشت همراه باشید تا بیشتر در خصوص آداب و رسوم ایسلند بدانیم.

مطالب مرتبط:
در سفر به ایسلتد مرتکب این اشتباهات نشوید 
امضای طوماری در خصوص مخالفت با مصرف گوشت وال در ایسلند امضا شد 
ایسلند

یکی از پرکاربردترین کلمات در ایسلند پسوند «ترین» است. بهترین تیم هندبال جهان، قوی ‌ترین مردان، شادترین افراد، امن ‌ترین کشور و پاکیزه ‌ترین و البته زیباترین چشم‌اندازها همگی بخشی از ویژگی ‌های ایسلند است. جمهوری ایسلند با جمعیتی حدود ۳۵۰ هزار نفر کم ‌جمعیت ‌ترین کشور عضو پیمان ناتو است. کشور ایسلند در سال ۱۹۱۸ از دانمارک مستقل شد. پیش از آن ایسلند جزئی از پادشاهی نروژ محسوب می‌شد. جالب است بدانید ایسلند که اکنون یکی از ثروتمند ترین کشورهای جهان به شمار می‌ رود، پیش از قرن بیستم یکی از فقیرترین کشورهای دنیا بود.

اقتصاد ایسلند

این کشور رتبه دوم در جهان را در زمینه‌ مراقبت ‌های بهداشتی و تغذیه داراست. در سال ۲۰۱۵ ایسلند در بین کشورهای توسعه‌ یافته در جهان در رتبه پنجم قرار گرفت. اقتصاد این کشور با داشتن آب و هوای سرد قطبی بر پایه و اساس ماهیگیری، شیلات، کشاورزی و گردشگری بنا شده است. بیشترین صادرات این کشور به کشورهای آمریکا، بریتانیا و آلمان است که شامل ماهی و فلز آلومینیوم و محصولات حیوانی است. همچنین ایسلند به واردات ماشین‌آلات، تجهیزات، فرآورده‌های نفتی و غذا و پوشاک خود از آمریکا، آلمان، چین، دانمارک و ژاپن می پردازد.

چند نکته جالب در خصوص فرهنگ ایسلند

یکی از نکات جالب در فرهنگ ایسلند این است که مادرانی که در کافه با دوست های خود قرار می ‌گذارند، فرزندان کوچک خود را در کالسکه و فضای بیرون کافه می‌گذارند و از پنجره مراقب آنها هستند. به این ترتیب کودک از سر و صدای داخل کافه بیدار نخواهد شد و از هوای تازه بیرون کافه استفاده می‌کند. این مساله اصلا جای نگرانی نیست چون میزان امنیت در این کشور بسیار بالاست. میزان جرم و جنایت در ایسلند آنقدر پایین است که این کشور را در رده مسالمت‌آمیزترین کشورهای جهان قرار داده است. دلیل این امر می‌تواند در نبود اختلاف طبقاتی در ایسلند باشد. به طوری که میان طبقات مختلف اجتماعی آن هیچگونه تنشی وجود ندارد.
ایسلند‌ی‌ ها استقلال و خودکفایی کشورشان برایشان بسیار مهم است. آنها از تعهد کاری بالایی برخوردار هستند و ساعات کاری روزانه آنها از بیشترین و مفیدترین ساعت های کاری در میان کشورهای صنعتی به شمار می‌ رود. اختلاف درآمد در میان مردم آن از پایین‌ترین ‌ها در دنیا است و در خصوص تساوی میان زنان و مردان نیز جایگاه بسیار خوبی را در میان کشورهای جهان به خود اختصاص داده است.

۷ فعالیت ماجراجویانه در ایسلند
در سفر به ایسلند، مرتکب این اشتباهات نشوید
ماجراجویی یعنی این: ریکجاویک در ایسلند!
سفرنامه یک زمین شناس از گرمترین به سردترین کشور دنیا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code