آسمانی ترین قله های دنیا را بشناسید

سفر به بلندترین قله های دنیا عشق یا جنون؟

در دید اول شاید سفر به بلندترین قله های دنیا کاری دیوانه وار به نظرتان برسد، اما اگر بدانید در آخر با رویایی ترین منظره ی عمرتان و بهترین حس دنیا روبرو می شوید چه؟ در طبیعت و ذات انسان یا حداقل اکثر آدم ها حس مالکیت و فتح و پیروزی وجود دارد و اینکه دنبال تصاحب چیزی باشد، موضوع خیلی شگفت انگیزی نیست. اما اگر آن چیز بلندترین قله ی دنیا باشد کمی موضوع فرق می کند. در اینجا الی گشت می خواهد شما رابا بلندترین قله های جهان آشنا کند، همراهمان باشید:

مطالب مرتبط:
هیجان ورزش های کوهستانی در فرانسه
تجربه کوه و ساحل در آفریقای جنوبی

قله البروس

قله البروس در روسیه

البروس روسیه (Mount Elbrus, Russia)  مانند دیده بان کوه‌های کاکاسوس بین اروپا و آسیا است. این کوهستان، آتش‌فشانی بزرگ با دو مخروط است که قله‌های آن حدود ۲۰ متر با هم اختلاف دارند. افرادی که در کوهنوردی مهارت متوسط یا معمولی مایل به خوبی داشته باشند، صعود به این کوه زیبا برایشان سخت اما بسیار ارزشمند و پر از تجربه است. موقعیت قرارگیری این کوه، فرصت عالی ای برای بازدید کنندگان است تا با ترکیب جالبی از گروه‌های قومی مثل ترک، گرجستانی، آذری و روسی آشنا شوند.

خویتن در مغولستان

قله ی خویتن (Mount Khuiten, Mongolia)  در مغولستان، گردشگران ماجراجو را عاشق استپ‌های سبز بی‌انتها، صمیمیت عشایر مغول و کوچ‌ نشینان قزاق و منظره های بسیار زیبای کوه‌های آلتای می‌کند. جالب است بدانید این کوه، کشورهای روسیه، چین و مغولستان را در بر گرفته است.

افرادی که می خواهند به این کوه سفر کنند و مناظر زیبای آن را با تمام وجود لمس کنند باید از یکی از دور افتاده ترین مناطق دنیا رد شوند. البته جای نگرانی نیست چون این گردشگری با مهمان نوازی عشایر مغول و کوچ نشین ها همراه است.

قله کلیمانجارو

کلیمانجارو در تانزانیا

مگر می توان بلندترین قله های دنیا را معرفی کرد و اسمی از کلیمانجارو نبرد؟ کلیمانجارو (Kilimanjaro, Tanzania)  با قله‌های مسطحش، مرتفع‌ترین کوه آفریقا است. این کوه که در مرز شمالی تانزانیا با کنیا واقع است، از سه آتش‌فشان خاموش تشکیل شده است.  بلندترین قله کلیمانجارو یعنی اوهورو (Uhuru)، ۵۸۹۹ متر ارتفاع دارد. رسیدن به نوک قله کلیمانجارو با هیچ کلمه ای در دنیا قبال توصیف نیست. برای رفتن باید مسیر ماکامه ( Machame) به سمت بالا را بروید تا بتوانید حیوانات و پرنده‌های خارق‌العاده‌ی این منطقه را ببینید.

بعد مسیر را در فلات شیرا از دره‌ی گرند بارانکو (Grand Barranco) طی کنید و به قله برسید.

آند در پرو

آند در پرو (The Andes, Peru) با مسیر صعود اینکا از دشت‌ها تا بیابان‌ها و جنگل‌های ابری استوایی مسافران را به حیرت وا می‌دارد. از مناظر کوهستان‌های پربرف و رودخانه‌های خروشان عبور خواهید کرد.

در اینجا آنچه باید دید، ماچو پیچو است، شهر گمشده‌ی مشهور اینکاها که در سال ۱۹۱۱ توسط حیرام بینگام کشف شد. بعد مسیر خود را به سمت جایی تغییر دهید که روح امپراتوری اینکاها است: کوزکو.

قله اورست

اورست آرزوی سفر کوه‌نوردان

کوه اورست در نپال (Mount Everest, Nepal) در ارتفاع ۸۸۵۶ متر بالاتر از سطح دریا، مرتفع‌ترین قله روی زمین است. طی دهه‌ها، رسیدن به قله‌ی این کوه عظیم، یکی از بزرگ‌ترین توفیقات کوه‌نوردی محسوب شده است.

سر ادموند هیلاری و تنسینگ نورگای در سال ۱۹۵۳ به این موفقیت دست یافتند، یعنی زمانی که در امتداد مسیر ساوت کول به قله رسیدند. از آن پس بیش از ۲۰۰۰ نفر دیگر از این طریق صعود کرده‌اند. این مسیر تاکنون موفق‌ترین مسیر صعود این کوه بوده است.

منبع: nationalgeographic.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code