alexaa

هیجان ورزش های کوهستانی در فرانسه

alp

ورزش در آلپ

طبیعت زیبا و چشم نواز کوههای آلپ بسیار دیدنی است اگر در این آب و هوا وزرش هم کنید اگر در این آب و هوا ورزش هم کنید که بسیار خوش می گذرد. با الی گشت همراه شوید:

مطالب مرتبط: 
محو تماشای جاذبه‌های طبیعی فرانسه شوید
هر گوشه ای از فرانسه شما را متحیر خواهد کرد

شامونی (Chamonix)

حتی وقتی‌که برف ‌ها آب‌ شده ‌اند و آسمان باز شده است، باز هم جذبه چشم گیر مون بلان (Mont Blanc) بر منطقه مرتفع شامونی حاکم است. در ماه‌ های گرم ‌تر و هنگامی‌که خیابان ‌ها فاقد ترافیک و عبور و مرور زیاد هستند و با گل‌ های زیاد تزئین شده ‌اند، پیاده ‌روها پر از کافه ‌هایی زیبا بوده و حسی خوب را در زیر سایه قله ‌های یخ ‌زده‌ای که در کنار هم سر برافراشته‌اند به ما ارائه می‌ کنند. مراتع وحشی و مسیرهای سنگی با صخره ‌های زیبا در این منطقه انسان را به ماجراجویی جاده‌ای فرا می خواند. البته در شامونی جاده ‌های آسفالته زیادی نیز وجود دارند که می ‌توان آن ‌ها را نیز امتحان کرد.

مسیر شماره ۳: مسیر له پتی بالکون (Les Petits Balcons)

نوع مسیر: متوسط. دوچرخه‌ های مناسب: دوچرخه‌ های کوهستانی. مسافت: ۲۰ کیلومتر. تپه: این مسیر دائما با بالا و پایین رفتن جاده همراه است.

مسیرهای خاکی دوچرخه ‌سواری متعددی از مرکز ورزشی ریچارد بوزون آغاز می ‌شوند و درست مانند مسیرهای اسکی سواری، براساس درجه سختی‌ هایشان از رده‌ های سبز تا مشکی طبقه ‌بندی ‌شده ‌اند. فلش‌ های قرمز رنگ را دنبال کنید تا به دهکده کوچک لوله وانشی (Le Lavancher) برسید، جایی که کلبه ‌های ییلاقی سنتی چوبی در مزارع یونجه جای خوش کرده‌اند. در این مکان با مسیر باریک و صخره‌ ای پتی بالکن نوق (Petit Balcon Nord) روبرو خواهید شد که به ‌سوی شمال و بالای دره پیش روی خود می ‌رود.

تقریبا ۱۰ کیلومتر جلوتر، مسیر تا زمان رسیدن به شهر آقژانتیه (Argentière) سربالایی خواهد شد. برای بهبود عملکرد خود توقفی کوتاه داشته و یک قهوه اسپرسو نوش جان کنید و سپس پیش از آنکه از طریق مسیر پتی بالکن سود (Petit Balcon Sud) به‌سوی شامونی بروید، از سوی دیگر دره رو به بالا رکاب بزنید. همان‌ طور که به‌ سوی جنوب پدال می‌ زنید، قله ‌های پوشیده از برف پیرامون مون بلان از طریق فواصل بین درخت ‌ها قابل رویت خواهند بود ولی در سرپایینی ‌های فنی در سمت چپ برای دیدن و لذت بردن از منظره، حتما توقفی کوتاه داشته باشید.

مسیر شماره ۴: مسیر صعودی سه‌گانه شامونی

نوع مسیر: دشوار. دوچرخه ‌های مناسب: دوچرخه‌ های جاده ‌ای. مسافت: ۸۵ کیلومتر. تپه: ۳ (به تعداد تپه ‌ها در نام مسیر اشاره شده است).

قریب چند کیلومتر صاف و هموار اولیه را نخورید زیرا این مسیر در حقیقت فقط برای دوچرخه ‌سواران عاشق تپه نوردی یا به ‌اصطلاح grimpeur ها است. شامونی را در جاده D1506 ترک کرده و به آقژانتیه بروید، جایی که هر چه به ‌سوی کل ده مونته (Col des Montets) حرکت می ‌کنید، شیب تندتر می ‌شود. این کوهستان ‌ها در منوی خود یک مسیر عضله آب کن را به شما عرضه می ‌کنند. از طریق والوقکین (Vallorcine) به ‌سوی مرزهای سوییس پایین بروید تا به کول ده لا فوقکلاز (نباید این مکان را با محلی با نام مشابه در انسی اشتباه گرفت) برسید. ورودی این جاده موجب می ‌شود که دسته دوچرخه خود را بسیار محکم در دست بگیرید و تلاش کنید که با پدال زدن چند پیچ نهایی خود را به بالاترین نقطه ممکن برساند. در این مکان اندکی استراحت کنید و از منظره‌ ای زیبا به ‌سوی مارتینی (Martigny) در سوییس لذت ببرید و شاهد قله‌ های پربرف آلپ در سوییس باشد که تا جایی که چشم کار می ‌کند در برابر شما به آسمان برافراشته شده ‌اند.

مسیر خود را به‌ سوی فوقکلاز بازیافته و به سمت راست بپیچید تا به بخش پایانی مسیر و سربالایی‌ های دشوار و خسته ‌کننده سد اموسون (Émosson) برسید. بهتر است مسیر پرپیچ ‌وخم منتهی به قله را فراموش کنید، این مسیر تا خود قله با پیچ ‌وخم و شیب تندی همراه است که به ‌ندرت به کمتر از ۱۰ درجه می ‌رسد. اگر زانوهایتان شروع به لرزیدن کرد به یاد بیاورید که در مسیر قهرمانان توردوفرانس رکاب می ‌زنید. شرکت ‌کنندگان در توردوفرانس در مسیر رسیدن به نقطه پایانی در قله اموسون، در مسابقات سال ۲۰۱۶ از این مسیر عبور کردند. با رسیدن به بالاترین نقطه، از لحظات پرافتخار خود لذت ببرید و سپس به شامونی بازگردید تا یک مسیر دشوار ولی منحصربه‌ فرد را به اتمام رسانده باشید.

آسان ‌تر کردن مسیر

می ‌توانید با حضور در تنها دو سربالایی، از خسته شدن پاهای خود جلوگیری کنید. دوچرخه‌ سواران مسیرهای کوهستانی که انرژی کمتری دارند باید به دنبال مسیرهای آسان ‌تری مانند مسیر له بوا (Les Bois) در شرق شامونی رفته یا این‌که به سراغ مسیر پایین تپه بالمه (Balme) بروند که در آن می ‌توان با کمک تله‌ کابین به بخش‌ های بالایی صعود کرد.

کرایه دوچرخه

اسلش شامونی (Slash Chamonix) دوچرخه ‌های کوهستانی و جاده ‌ای بسیار خوبی را در خود جای‌ داده است (برای اطلاعات بیشتر به وب ‌سایت slashchamonix.com مراجعه نمایید) و در کنار آن نیز مکانی مناسب برای خرید قطعات جانبی و تجهیزات است که کارمندان آن بسیار دوستانه برخورد می ‌کنند و به زبان انگلیسی مسلط هستند.

آلپه دوئز (Alpe d’Huez)

از ارتفاعات شگفت ‌انگیز آلپه دوئز می‌ توانید یک‌ پنجم کل فرانسه را در برابر خود ببینید: مجموعه ‌ای زیبا از کوه‌ های پر چین و شکن، دریاچه ‌هایی یخ ‌زده و براق و چراگاه ‌های سبز رنگی که تا جایی که چشم کار می ‌کند با گل‌ های وحشی پر شده ‌اند. در آن بالا شما در قلمرو رویاها حضور دارید زیرا این مکان یک میدان نبرد مشهور برای مسابقات توردو فرانسه است که خلوتگاهی مقدس برای دوچرخه ‌سوارانی است که می ‌خواهند زیر فشار پدال زدن، دندان ‌های خود را به هم فشرده و پیراهن شان را از عرق خیس کرده و یک ملودرام سرگیجه ‌آور را تجربه کنند.

مسیر شماره ۵: مسیر له ماقموت (La Marmotte)

نوع مسیر: بسیار دشوار. دوچرخه‌ های مناسب: دوچرخه‌ های جاده‌ ای. مسافت: ۱۶۰ کیلومتر. تپه: چهار سربالایی اصلی.

له ماقموت یک مسیر سالانه اصلی دوچرخه‌ سواری است که پیش از وارد شدن به آلپه دوئز، دوچرخه ‌سواران را از سه گذرگاه اصلی و مرگبار می ‌گذرند. مسیری که در اینجا شرح داده‌ شده است، از همین جاده می ‌گذرد و می ‌توان آن را در طول یک روز (درصورتی‌که توان پاهای شما و آب‌ وهوا اجازه بدهد) به پایان رساند. برای این کار باید صبح زود مسیر خود را از بوق دوئه زون (Bourg-d’Oisans) آغاز کرده و به ‌سوی القموند (Allermond) بروید تا بتوانید جذابیت درختان کاج را در طول رکاب زدن در مسیر منتهی به ‌سوی کول ده گلاندون (Col du Glandon) حس کنید. پس از طی کردن مسافتی ۱۰ کیلومتری از منطقه پوشیده از درخت خارج خواهید شد و از کنار آب‌ های درخشان لک دو گقان میزون (Lac de Grand Maison) عبور خواهید نمود. این مسیر در ادامه در طول مراتع مرتفع آلپاین ادامه خواهد یافت تا به بالاترین نقطه برسد. این نقطه به ‌صورت سنتی به ‌عنوان یک منطقه دیدنی برای مشاهده منظره طراحی و تزئین شده است و یک پارکینگ خودرو و یک کیوسک چوبی فروش نوشیدنی ‌های خنک که بووت (buvette) نام دارد نیز در آنجا قرار گرفته است.

سربالایی بزرگ بعدی در کل دو تلگقاف (Col du Telegraph) قرار دارد که به‌ تنهایی می ‌تواند یک ماجراجویی دشوار به ‌حساب بیاید ولی در حقیقت پیش ‌درآمدی برای کل دو گالیبیه (Col du Galibier) در این مسیر به شمار می آید. این گذرگاه کوهستانی غول ‌آسا یکی از مسیرهای پیش‌ درآمد همیشگی برای رقابت ‌های آلپاین در مسابقات توردوفرانس به ‌حساب می‌آید. با این حساب باید خود را برای سختی کشیدن جهت کشیدن دوچرخه در طول مسیر آماده کنید زیرا این مسیر در خطی فراتر از ارتفاع درختان قرار گرفته و چشم ‌اندازی مشابه با کره ماه را به شما ارائه می ‌کند، جایگاهی پوشیده شده از سنگ و هوای رقیق.

خوشبختانه ۳۰ کیلومتر بعدی تقریبا سرپایینی است تا این‌که به ماجراجویی نهایی در آلپه دوئز برسید. در این شرایط باید در طول ۲۱ پیچ مشهور کوهستانی از سربالایی ‌های گوقئلینگ (grueling) عبور کنید. این مسیر را ساده نگیرید زیرا جاده له ماقموت بدون شک یک روز دشوار بر روی دوچرخه را برای شما رقم خواهد زد ولی هنگامی‌که آن را به پایان برسانید و از فراز کوهستان به جهت‌ های مختلف دید نگاهی بیندازید آن گاه حس خواهید کرد که جهان را فتح کرده آید.

آسان ‌تر کردن مسیر

یک مسیر خوش‌ منظره از بوق دوئه زون وجود دارد که پیچ ‌های کمتری را نسبت به جاده اصلی آلپه دوئز در خود جای ‌داده است. این جاده در بخش D211A باریک‌ تر می ‌شود و در کناره ‌های دره ‌ها ادامه پیدا می ‌کند. از این مکان به فنی دوئزون (Freney-d’Osians) خواهید رفت و سپس از طریق موزئون به منطقه دورافتاده و آرام کل ده ساقن (Col de Sarenne) خواهید رسید. در پایان نیز به ‌سوی مراکز اقامتی آلپه دوئز پایین خواهید رفت.

کرایه دوچرخه

فروشگاه ‌های مختلفی در بوق دوئه زون هستند که دوچرخه ‌های جاده را در آن ‌ها یافت ولی بهترین مجموعه دوچرخه‌ های آلپه دوئز را می ‌توان در سارنه اسپورت (Sarenne Sports که برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌ سایت sarenne-sports.com مراجعه نمایید) یافت.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد