آشنایی با زندگی در کوبا: شغل، ورزش و زندگی روزانه

زندگی در کوبا | Life in Cuba

کوبا، کشوری در وست ایندیز (منطقه ای در شمال اقیانوس اطلس)، بزرگترین جزیره جدا در مجمع الجزایر است که بیشترین تاثیر را در منطقه کارائیب گرفته است. کوبا یک ملت چند فرهنگی و عمدتا شهری است، گرچه تنها یک شهر بزرگ دارد: هاوانا (لا Habana)، در ساحل شمال غربی مرکز سرمایه و تجاری کشور. اکنون زندگی در کوبا کمی چالش برانگیز است، زیرا آن ها دسترسی محدودی به غذا، حمل و نقل، برق و دیگر نیازهای زندگی هستند. اما مردم کوبا واقعا انسان های با اراده ای هستند که انقلاب کوبا، نشان بارز آن است. الی گشت می خواهد در ادامه این متن بخش هایی از زندگی در کوبا را به شما معرفی کند؛ با ما همراه باشید.

زندگی در کوبا

زندگی روزانه

مطالب مرتبط:
موزه انقلاب کوبا و سیر تاریخی یک مبارزه ارزشمند
گنج پیدا شده در کوبا: خانه ارنست همینگوی

به طور کلی، کوبا کشوری است که خیلی پولدار نیست، هر چند مردم آن از خود در مقابل مشکلات، مقاومت فوق العاده ای نشان داده اند. آن ها بسیار ماهر هستند؛ برای مثال در نگه داشتن اتومبیل ها از دهه ۵۰ به طرز بسیار خوبی که کوبا اولین مقصدی شد که مجموعه ماشین های قدیمی سرحال را در قاره آمریکا و اروپا دارد. با این حال، کمبود همیشگی غذا، نیروی برق و قطعی های تلفن مردم را در راه های دیگری قرار داده است.

بیشتر مشکلات و فرصت های زندگی در کوبا به صورت نسبی و مداوم در حال تغییرند به جز چند رکن اصلی زندگی در کوبا که بسیار جالب هم هست: کنترل دولت، فیلم های شنبه شب در یکی از دو کانال تلویزیونی محلی، فیلم های درام وارد شده از برزیل، مکزیک، ونزوئلا و کلمبیا و در نهایت مشکلات اجتناب ناپذیر کار، خانه و خانواده! با این وجود ایدئولوژی های اجتماعی برای همه یکسان نیست و اینکه هرکس چگونه در کوبا زندگی خود را می گذارند، به طور کلی بسته به وضعیت شخصی اوست.

خیابان های کوبا
 • شغل

آن هایی که به ارزهای بهتری نظیر دلار دسترسی دارند، معمولا یک زندگی با رفاه نسبی شبیه دیگر مردم آمریکای لاتین و کارائیب را می توانند داشته باشند. معمولا نصف کوبایی ها به دلار دسترسی دارند که همین موضوع هم آن ها را از رفاه اجتماعی و اقتصادی بهره مند می کند. این گروه ها موقعیت های گوناگونی در جامعه دارند: آن هایی که در شرکت های بین المللی کار می کنند، اشخاصی که در سرویس های صنعتی هستند که پاداش می گیرند، آن هایی که در صنعت توریست مشغول هستند و از این دست موقعیت ها.

همچنین گروهی در کوبا وجود دارد که در زبان محلی به ماییمبس (رییس ها) شناخته می شوند، آن ها معمولا زندگی مرفهی دارند. آن ها محلیان وفاداری هستند که پالادارس های لوکس (رستوران های خانوادگی که به طور رسمی از ۱۹۹۴ شروع به فعالیت کرد) و رستوران های بین المللی دارند، بوتیک های گران قیمتی را اداره می کنند، هتل دار هستند و یا شرکت هایی با سود بالا را مدیریت می کنند. دلار همچنین کوبایی های عادی را قادر می سازد تا با اینکه کم است اما روال زندگی آنها را بهبود یابد. دیگر کوبایی ها نیز درآمدی به پول محلی خود دارند که کار آن ها بسیار گوناگون و متنوع است.

پالادارس
 • غذا

زندگی در کوبا به غذاهایی وابسته است که در خانه هر شخصی دیده می شود. غذای روزمره کوبایی ها معمولا توسط گوشت، برنج، ماکیان و میوه های استوایی طبخ می شود. از غذاهای معروف آن ها می توان به موروس ای کریستیانوس (لوبیای سیاه و برنج) و آخیکائو (خورشتی با گوشت و سبزیجات) اشاره کرد که همراه آن ها قهوه تلخ نوشیده می شود.

موروس ای کریستیانوس
 • تفریحات

معمولا در میان تفریحات خانواده و اشخاص، رفتن به سینما از جمله محبوب ترین هاست و باید بدانید که هاوانا هرساله میزبان یکی از بزرگترین فستیوال های فیلم در آمریکای لاتین است. در هاوانا و سانتیاگو گروه های درام اجراهای متداولی دارند. موسیقی نیز جزو جدانشدنی در هاواناست که گروه های کلاسیک محبوبی همیشه در این کشور وجود دارند. بسیاری از انواع دیگر موسیقی را می توانید در خیابان های کشور بشنوید و زنده ببینید!

موسیقی کلاسیک کوبا

ورزش در کوبا

ورزش در این کشور معمولا زیر نظر موسسه ملی ورزش، تربیت بدنی و تفریح است.  بیسبال ورزش ملی است و به طور گسترده ای در سراسر کشور در لیگ های ملی و استانی برگزار می شود. تیم بیسبال کوبا مدال های طلای زیادی را در سطوح مختلف از جمله بازی های المپیک تابستانی دریافت کرده است. البته در رشته های دیگری نیز ورزشکاران کوبا موفقیت های زیادی کسب کرده اند، برای مثال در رشته های پرش، والیبال، قایقرانی و موج سواری این کشور در المپیک های مختلف موفق به کسب مدال های گوناگون شده است.

بیسبال کوبا

عادات اجتماعی

زندگی در کوبا در فرهنگ موسیقی سنتی کوبا غوطه ور شده است. مردم اغلب دور هم برا صرف یک غذای سنتی کوبایی جمع می شوند و یا بعد از ظهر را برای تماشای یک رویداد ورزشی با هم به اشتراک می گذارند. از لحاظ اجتماعی، کوبایی ها بسیار خونگرم هستند و محیط ها معمولا غیر رسمی و دوستانه است. آن ها معمولا سلام، احوالپرسی و خداحافظی را با دست دادن انجام می دهند و معمولا در این شرایط خانواده هاشان را بغل می کنند. مردم کوبا اینگونه اند که وقتی در حال صحبت با فرد سالخورده یا غریبه ها هستند، بسیار مودبانه و رسمی صحبت می کنند و این نشانه احترام است، اما معمولا در دیگر شرایط بسیار دوستانه و غیر رسمی هستند و سعی می کنند.

خانواده و زندگی در کوبا

کودکان در کوبا آموزش می بینند تا بخشی از روزشان را به فعالیت های اجتماعی خارج از کلاس اختصاص دهند. این موضوع استرس و اضطراب آن ها را هم در زمینه فیزیکی و هم روانی آرام می کند و به آن ها آداب معاشرت یاد می دهد. اگر بخواهیم یکی از فعالیت های اجتماعی ساده زندگی در کوبا برای کودکان را مثال بزنیم، کمک کردن بچه ها به پدر و مادر در کارهای مربوط به خارج خانه، مثلا کارهای باغبانی را می توان نام برد. یک اثر جانبی این است که جوانان اهمیت سنت های فرهنگی کوبا را درک کرده و محیطی مثبت برای تعامل اجتماعی به دست می آورند.

منبع: britannica.com

  • مهدی

   عذرخواهی میکنم ،اصلاح میکنم
   سلام اگه بخواهیم برای کار به این کشور مهاجرت کنیم ایا امکان پذیره و چه شرایط و موقعیتی میخواد؟
   ممنون میشم از راهنماییتون

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد