آگرا، میزبان تاج محل هندوستان

 آشنایی با شهر آگرا

آگرا یا آگره سومین شهر بزرگ در ایالت اوتار پرادش در کشور هندوستان است که توسط سکندر لودهی که سلطان دهلی از دودمان لودهی بود، کشف شد. سپس بابر موسس سلسله امپراتوری مغولی هند برای مدتی در آگرا ماند و ساخت باغ‌هایی چهار گوش به سبک باغ‌های ایرانی را در آنجا مرسوم کرد. این شهر درکنار رودخانه یامونا (جمنا) قرار گرفته و از دهلی پایتخت هند، با قطار تنها دو ساعت و نیم، با ماشین ۴ ساعت و با هواپیما ۳۰ دقیقه فاصله دارد. با الی گشت همراه باشید تا در ادامه بیشتر از آگرا بدانیم.

مطالب مرتبط:
۷ دلیل برای سفر به هند
هند را با مراکز خرید و سوغاتی‌های متنوعش بشناسید
شهر آگرا

نام آگرا به شکل «آگرهبانا» نخستین بار در کتاب حماسی مهابهاراتا آمده و معناشناسان آن را «پردیس» یا «بهشت» معرفی کرده‌اند. در قرن‌های ۱۶ یا ۱۷ میلادی آگرا به راستی تمثالی از پردیس در روی زمین شده بود. آگرا در زمان حکومت اکبر، جهانگیر و شاه جهان اهمیت زیادی یافت. این شهر پایتخت حکومت اکبر، پادشاه بزرگ امپراتوری مغولی هند یا گورکانیان بوده و در آن زمان تبدیل به مرکز هنر، فرهنگ، تجارت و یادگیری کشور پهناور هندوستان گردید. اکبرشاه، نوه بابر با ساخت قلعه لعل آگرا را به مرکز هنری، بازرگانی و مذهبی تبدیل کرد. شهرک فاتح پورسیکری در حومه شهر آگرا هم از میراث اکبر است. باغ‌های سبز و انبوه قلعه سرخ بازمانده از جهانگیر، پسر اکبر مغول است. شاه جهان با علاقه‌ای که به هنر معماری داشت، به آگرا و هندوستان ساختمانی را تقدیم کرد که هم اکنون نیز نگین تاج سر هند محسوب می‌شود.
از جاذبه‌های گردشگری شهر آگرا می‌توان به قلعه لعل، تاج محل، قلعه آگرا، پارک ملی کلادو و فاتح بوسکیری اشاره کرد. مهمترین مکان دیدنی آگرا تاج محل است. این بنای مهم با معماری ایرانی منحصربه فرد خود به عنوان مهم‌ترین بنای تاریخی هند و یکی از عجایب هفتگانه جدید شهرت جهانی دارد. تاج محل که بنای یادبود ملکه ایرانی تبار ممتازمحل است، سال ۱۶۴۸ میلادی ساخته شد و خود شاه جهان هم در طرح‌ریزی ساختمان آن نقش مستقیم داشت و در نهایت هم همان جا خاک شد. قلعه آگرا که همچنین به حصار سرخ یا لعل قلعه نیز شهرت دارد یکی دیگر از اماکن دیدنی این شهر است و در زبان هندی، لعل به معنی قرمز بوده و این قلعه توسط اکبر امپراتور بزرگ گورکانی بنا شد. حیاط پر پیچ و خم، مسجد و تالار اختصاصی قلعه انعکاس دهنده عظمت امپراتوری گورکانیان است. مسجد موتی یا مروارید و برج یاسمین نشان دهنده مهارت صنعتگران و معماران روزگاران قدیم هند هستند. این بنا را با قلعه دیگری که به همین نام قلعه سرخ یا ردفورت مشهور است و در دهلی است نباید اشتباه گرفت.
از مکان‌های دیدنی دیگر فاتح پور سیکری به معنی شهر پیروزی، شهر متروکه امپراتور اکبر که در نزدیکی آگرا واقع است. تالار شنوندگان، مکان‌ها و مسجدها هنوز هم کاملا سالم و در وضعیت مطلوب هستند که از جمله می‌توان پنج محل و بلند دروازه را نام برد. در محوطه مسجد جامع، آرامگاه شیخ سلیم چشتی واقع است و در واقع، اکبر شاه گورکانی شهر فاتح پور سیکری را به خاطر همین صوفی معروف مکتب چیستی هند پایه گذاشته بود. یکی دیگر از اماکن دیدنی این شهر سیکاندرا آرامگاه جلال الدین محمد اکبر سومین و بزرگترین پادشاه سلسله گورکانیان هند است. این بنا با ماسه سنگ قرمز ساخته شده و با مرمر جواهر نشان شده است. اکبر به این رنگ از سنگ بسیار علاقه داشت و اغلب بناهای ساخته شده در زمان او با این مصالح ساخته شده است.
از دیگر مراکز تاریخی و دیدنی منطقه آگرا می توان آرامگاه اعتمادالدوله که ملکه نور جهان برای پدر خود که صدراعظم دربار جهانگیر بود ساخت، مسجد جامع آگرا، چینی کا روضه، باغ رام، سوامی باغ صمد، آرامگاه مریم یکی از زنان اکبر و باغ مهتاب را نام برد. از مهم‌ترین هتل‌های شهر آگرا نیز می‌توان به هتل جایپی پالاس، هتل مارینا آگرا، هتل تاج ریزورتس، هتل‌تاراگراند، هتل‌مانداکینی، هتل گراند، هتل تاج پلازا، سیریس ۱۸ و هاوارد پارک پلازا اشاره کرد.

سفر چند دقیقه ای به هند
سفر چند دقیقه ای به هند
معرفی هتل ۵ ستاره رادیسون بلو تاج ایست گیت در آگرا
معرفی هتل ۵ ستاره رادیسون بلو تاج ایست گیت در آگرا
اسرار مگوی تاج محل فاش شد
اسرار مگوی تاج محل فاش شد
تعطیلاتی فراموش‌نشدنی در آگرا
تعطیلاتی فراموش‌نشدنی در آگرا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code