آشنایی با محله اسکودار استانبول

محله اسکودار | Üsküdar

استانبول یکی از زیباترین شهرهای ترکیه و جهان است و با جاذبه های فراوانی که دارد مقصد محبوبی برای گردشگران به شمار می رود. استانبول منطقه ها و محله های مختلفی دارد که برخی از آن ها به دلیل توریستی بودن شهرت بیشتری پیدا کرده اند. محله اسکودار یکی از محله های معروف استانبول است که در بخش آسیایی و ددر ساحل شرقی تنگه بسفر قرار گرفته است. اسکودار یکی از پرجمعیت ترین مناطق مسکونی شهر است و از طریق کشتی مسافربری به اسم فِری به نقاط دیگر شهر و بخش اروپایی متصل می شود. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا بیشتر با محله اسکودار آشنا شویم.

محله های استانبول
مطالب مرتبط:
آشنایی با منطقه فاتح در استانبول
معرفی معروفترین خیابان ها برای خرید در استانبول
راهنمای سفر به استانبول

محله اسکودار که در زبان ایتالیایی و انگلیسی اسکوتاری (Scutari) نامیده می شود محله ای پرجمعیت و بزرگ در بخش آسیایی شهر استانبول است. اسکودار از شمال با بیکوز، از شرق با عمرانیه، از جنوب شرقی با آتاشهیر، از جنوب با کادیکوی و از غرب با تنگه بسفر همسایه است و در ساحل روبروش هم محله مشهور امینونو قرار گرفته است. محله اسکودار یکی از پرجمعیت ترین مناطق استانبول است و نزدیک به نیم میلیون نفر در همین منطقه زندگی می کنند. بخش اروپایی استانبول بخش توریستی تر شهر است و بسیاری از جاذبه های تاریخی و گردشگری در این منطقه قرار دارند. اما اگر می خواهید با استانبول واقعی و زندگی مردم محلی آشنا شوید بهتر است به بخش آسیایی بیایید و چه جایی بهتر از محله اسکودار؟!

اسکودار استانبول

نواحی مختلف استانبول

شهر استانبول از مناطق و محله های متعددی تشکیل شده است، اما به طور کلی می توان شهر استانبول را به ۳ ناحیه عمده تقسیم کرد که دو تای آن ها در بخش اروپایی قرار دارد. یکی از آن ها «منطقه توریستی» مشهور شهر است که برای توریست ها و گردشگران کاملا شناخته شده است. اکثر قصرها و کاخ های مشهور عثمانی، بازار بزرگ، حمام های سنتی استانبول، رستوران ها و هتل های لوکس و توریستی در همین منطقه قرار دارند. منطقه توریستی همان طور که از نامش مشخص است بیشتر برای توریست ها طراحی شده اند و از رنگ و بوی محلی چندان خبری نیست. دومین ناحیه مهم در استانبول «منطقه تجاری و خرید» استانبول است که باز هم در بخش اروپایی قرار گرفته است. در این ناحیه مراکز خرید مدرن و بزرگ، کافه های مدرن و پرجمعیت، برندهای مشهور بین المللی و جمعیت زیاد مردم محلی و توریست ها وجود دارند. خیابان مشهور استقلال و میدان تقسیم از جمله این مناطق پرجمعیت و شلوغ هستند.

اما نوبت سومین ناحیه مشهور استانبول می رسد که در بخش آسیایی قرار دارد. بخش آسیایی بیشتر رنگ و بوی محلی دارد و توریست ها در بسیاری مواقع از آن غافل می شوند. در بین محله های بخش آسیایی، محله اسکودار بدون شک یکی از معروف ترین آن هاست و به محض این که از کشتی پیاده شوید از تفاوت فضا و رنگ و بوی شهر تعجب خواهید کرد.

محله قدیمی اسکودار

استانبول واقعی را در محله اسکودار بشناسید!

از آن جا که توریست های زیادی به بخش آسیایی نمی آیند این مناطق حال و هوایی محلی و اصیل خود را حفظ کرده است. حمام های سنتی محله اسکودار برای گردشگران خارجی طراحی نشده است و مردم محلی استانبول از آن ها استفاده می کنند. این حمام ها برای نمایش بهترین تصویر از فرهنگ و رسم و رسوم ترکی به توریست ها ساخته نشده اند، بنابراین می توانید تجربه ای واقعی و اصیل از یک حمام ترکی را تجربه کنید. بسیاری از حمام های سنتی محله اسکودار یک قرن قدمت دارند و نزدیک به ۱۰۰ سال است که مردم محلی برای استحمام، استراحت و گپ و گفت با همدیگر از این حمام ها استفاده می کنند.

محله اسکودار در مقایسه با بخش اروپایی مثل یک دهکده در میان یک کلانشهر بزرگ است. واقعا تصورش سخت است که با یک کشتی و صرف چند دقیقه از محله های توریستی بخش اروپایی به محله ای متفاوت و خاص وارد می شوید. محله اسکودار و نواحی اطرافش تاریخ غنی، آرامش، غذاهای خوشمزه، حمام های سنتی اصیل و بهترین تصویر از استانبول واقعی را مسافران ارائه می کنند. این منطقه همچنین بهترین مکان برای تماشای غروب آفتاب است که پشت منظره قصر توپکاپی و بافت تاریخی شهر غروب می کند.

مردم محلی استانبول-خرید

محله اسکودار برای چه مسافرانی ایده آل است؟

بسیاری از مسافرانی که چه از طریق تور استانبول یا به صورت شخصی به این شهر سفر می کنند تمام وقتشان را در بخش اروپایی و مناطق توریستی و مراکز خرید می گذرانند. بنابراین شاید برایتان این پرسش پیش بیاید که اصلا چرا باید به محله اسکودار و بخش آسیایی استانبول برویم؟ اگر دوست دارید تجربه ای واقعی از شهر استانبول داشته باشید و با سبک زندگی مردم محلی آشنا شوید، اگر دوست ندارید تنها یک توریست باشید و می خواهید استانبول واقعی را کشف کنید و اگر دوست دارید با فرهنگ اصیل مردم شهر آشنا شوید بدون شک عاشق اسکودار خواهید شد. در این محله می توانید با مردم محلی آشنا شوید، با آن ها گپ بزنید و از زندگی واقعی مردم استانبول در یکی از قدیمی ترین محله های شهر لذت ببرید.

جاذبه های دیدنی محله اسکودار

مسجد مهرماه سلطان

در محله اسکودار مساجد متعددی وجود دارند که با معمای بی نظیرشان جزء جاذبه های گردشگری شهر هستند. در واقع بیش از ۱۸۰ مسجد در این محله قرار دارد که بسیاری از آن ها متعلق به دوره عثمانی هستند .یکی از مشهورترین این مساجد، مسجد جامع مهر ماه سلطان است که به نام مسجد اسکله هم شناخته می شود. این مسجد توسط معمار مشهور دوره عثمانی، یعنی معمار سینان که معمار بناهای متعددی در شهر مثل مسجد آبی است ساخته شده است. سینان این مسجد باشکوه را برای مهرماه سلطان، دختر سوگلی و محبوب سلطان سلیمان بزرگ طراحی و ساخته است. مسجد مهرماه سلطان که مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته در ضلع شمالی اسکله کشتی قرار گرفته و به همین دلیل آن را به نام مسجد اسکله هم می  شناسند.

مسجد مهرماه سلطان

برج دختر | Maiden’s Tower

برج دختر، میدن تاور که در زبان ترکی کیز کولسی نامیده می شود یکی از جاذبه های گردشگری مشهور استانبول است. این برج روی یک جزیره کوچگ در میانه تنگه بسفر و در فاصله ۲۰۰ متری محله اسکودار قرار گرفته است. این برج سابقا به عنوان فانوس دریایی استفاده می شده و گفته می شود که حوالی ۳۴۰ قبل از میلاد ساخته شده است! از اسکودار به راحتی می توانید با قایق خود را به این برج مشهور و تاریخی برسانید. در مورد این برج و نامگذاری آن افسانه ها و داستان های متعددی وجود دارد. گفته می شود که روزی روزگاری امپراتوری وجود داشت که دخترش را بسیار دوست می داشت. یک پیشگو به پادشاه گفت که این دختر قبل از آن که به سن هجده سالگی برسد توسط نیش مار می میرد. امپراتور که به هیچ وجه نمی توانست مرگ دخترش را تحمل کند او را از سنین کودکی به جزیره ای کوچک و دور از همه فرستاد تا از شر مارها در امان باشد. این برج در حقیقت محل زندگی این دختر تا سن هجده سالگی بوده است و در این سال ها تنها پادشاه حق ملاقات با دخترش را داشته است. در روز تولد هجده سالگی، امپراتور برای دخترش یک سبد از میوه های سرزمین های دوردست هدیه می آورد، اما ماری که لابلای میوه ها مخفی شده بود دختر را نیش می زند و او طبق پیش گویی قبل از هجده سالگی فوت می کند. افسانه ها می گویند که نام قلعه دختر برگرفته از همین داستان است!

برج دختر استانبول

کاخ بیلربئی | Beylerbeyi Sarayı

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری محله اسکودار کاخ بیلربئی است. این کاخ متعلق به دوره امپراتوری عثمانی است و در محله بیلربئی اسکودار و در دهانه تنگه بسفر قرار گرفته است. کاخ بیلربئی در دهه ۱۸۶۰ اقامتگاه تابستانی پادشاهان عثمانی محسوب می شده است. این کاخ باشکوه شباهت زیادی با کاخ های دیگر استانبول مثل دلمه باغچه و کوچوک سو دارد و علاوه بر جنبه تاریخی، از منظر سبک معماری هم حائز اهمیت است.

کاخ بیلربئی استانبول

چطور به اسکودار برویم؟

دسترسی به اسکودار بسیار ساده و راحت است. از تمام بخش های آسیایی شهر می توانید با اتوبوس یا دولموش خود را به محله اسکودار برسانید. از محله کادیکوی از طریق اتوبوس همگانی یا دولموش در ظرف ۱۰-۱۵ دقیقه به اسکودار می رسید.

از منطقه بشیکتاش که در بخش اروپایی قرار دارد هم با استفاده از کشتی های فِری یا قایق های ۲۴ ساعته می توانید به این محله بیاید.

منبع: lonelyplanet.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد