ایستگاه بعد، موزه لوور

موزه‌گردی در لوور

کمتر گردشگری است که در سفر به فرانسه موزه‌گردی در لوور را تجربه نکند. لوور، پربازدیدترین موزه جهان در پاریس قلب فرانسه و در سمت راست رودخانه سن قرار گرفته است. موزه ای با مساحت بیش از شصت هزار متر مربع که بیش از ۳۵ هزار اثر هنری از نقاط مختلف جهان را در خود جا داده است. با گذر زمان و طی کردن هشت قرن این موزه بزرگ و بزرگ‌تر شد تا اینجا که با قدم زدن در راهروهای طویل و گالری‌های آن مات و مبهوت آثار هنری و تاریخی از گوشه و کنار جهان می‌شوید.

نمای بیرونی موزه لوور

برای ورود به این موزه نیازی نیست ما چیزی بگوییم. خودتان آنجا می‌ایستید و مات هرم شیشه‌ای پیش رویتان می‌شوید. سازه‌ای بزرگ و شیشه‌ای که با سه هرم کوچکتر احاطه شده است، این هرم یکی از مشهورترین معماری‌های سبک مدرنیسم است. بنای اصلی موزه لوور فرانسه در واقع کاخی قدیمی بوده که در قرن دوازده میلادی و در زمان پادشاه فیلیپ دوم بنا شده است، آثار به جا مانده از این کاخ در بخش‌هایی از موزه به چشمتان خواهد خورد. در سال ۱۶۷۲ لویی چهاردهم کاخ ورسای را به عنوان اقامتگاه خود انتخاب کرد و کاخ لوور محل نگهداری جواهرات سلطنتی و عتیقه‌ها شد. در نهایت پس از انقلاب کبیر در سال ۱۷۸۹ این بنا به مردم فرانسه اهدا شد و چند سال بعد موزه ملی فرانسه نامیده شد.

مطالب مرتبط:
با ده موزه برتر جهان آشنا شوید
با شش مورد از جاذبه های بی نظیر فرانسه آشنا شوید
موزه-لوور

با ورود به موزه خودتان را برای داستان‌های زیادی آماده کنید. از انسان‌های نخستین گرفته تا قرون وسطی، مصر باستان، یونان قدیم و از همه مهمتر ایران دور… اینجا گذشته‌ی بشر پیش روی شماست. آثار متفاوتی از دوران‌های قدیم که هر کدام داستان‌ها و قصه‌های بسیاری دارند. اشیا تاریخی که به چندین قرن پیش از میلاد بازمی‌گردند، نقاشی‌های معروف که قرن‌ها دست به دست شدند و در نهایت سر از لوور در آورند، آثار به جا مانده از انسان‌های نخستین و.. گاهی هم سالن‌ها، دیوارها و سقف‌های لوور دیدنی‌تر از آثار پشت شیشه‌ها می‌شوند. با الی گشت همراه باشید تا به معرفی برخی آثار معروف این موزه بپردازیم.

 

آثار سرشناس جهان در موزه لوور

تابلوی نقاشی مونالیزا معروف به لبخند ژوکوند اثر لئوناردو داوینچی است. این اثر با رنگ روغن روی چوب سپیدار نقاشی شده ‌است.

نقاشی مونالیزا
 • تابلوی نقاشی بانوی صخره‌ای اثر داوینچی هنرمند معروف کشور ایتالیا
 • لوح پیروزی نارام سین نوه سارگون که در آن پیروزی نارام سین و سپاهش حک شده است. این لوح تأکید به قدرتمندی و بزرگی شاه او دارد.
 • سرزمین فرعون در موزه لوور! در قسمت مصر موزه لوور آثار مختلفی از مصر باستان را می‌بینید. تابوت‌های مومیایی، کوزه‌ها و مجسمه‌های مربوط به دوران فراعنه حسابی سرگرمتان می‌کنند.
آثار از مصر باستان در لوور
 • ونوس میلو، مشهورترین اثر هنری یونان باستان است. یکی از مسائل جالب درمورد مجسمه این است که ستون کناری آن به‌صورت عجیبی پیش از انتقال آن به لوور ناپدید شد. قطعاتی از سیب در دست مجسمه و دست آن پیدا شده است. این مجسمه با رنگ و جواهرات تزئین شده بوده که هنوز برخی از قسمت‌های آن روی مجسمه قابل تشخیص است.

آثار ایرانی در موزه لوور

با قدم زدن در موزه لوور به عنوان یک ایرانی خیلی احساس غریبی نخواهید کرد؛ چرا که این بنا بخش عظیمی از آثار تاریخی و باستانی ایران ما را خود جا داده است. بیشترین آثار تاریخی از ایران که در اینجا می‌بینید به دوران ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه بازمی‌گردد. زمانی که امتیازات ویژه‌ای برای کشف و خارج کردن اشیاء و اجسام تاریخی ایران به فرانسوی‌ها داده شده بود.

 • سنگ‌ نگاره زن عیلامی و ندیمه
 • سنگ‌ نگاره یادبود اونتاش ناپیریشا
 • نقاشی رنگ روغن از ناصرالدین شاه پادشاه قاجار
نقاشی رنگ روغن از ناصرالدین شاه پادشاه قاجار
 • تخته بازی ۵۸ خانه از آثار باستانی عصر آهن
 • نقش برجسته آجری شیر کاخ آپادانا شوش
 • اسب دوسر، یکی از سرستون‌های اصلی تخت جمشید
 • کتیبه داریوش بزرگ در کاخ آپادانای شوش
 • سنگ‌ نگاره بز با دم ماهی از آثار دوره ایلامی
 • آثار باستانی از پرسپولیس که از کاوش‌های باستان شناسان در منطقه شوش به دست آمده
 • سه صفحه از شاهنامه، کاسه‌های گلی متعلق به ادوار مختلف، بز بالدار طلایی و نقاشی های نفیسی از دوران صفویه و مجسمه‌های سنگی، نقش برجسته‌های داریوش بزرگ و…
آثار ایرانی در موزه لوور

در بخش ایرانی موزه لوور شمشیرهایی از طلا و نقره مربوط به عصر دیلمیان و ساسانیان، ظروف‌های غذاخوری ساسانیان، هزاران قطعه وسایل طلا، نقره و برنز متعلق به آشپزخانه، لوازم کشاورزی، صنعتی، قالیبافی، نمونه پول‌های رایج، مهر، گردنبند و کالاهای عتیقه  بزرگ و کوچک را خواهید دید.

بسیاری از آثار ایرانی موزه لوور به صدها سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد. کتیبه‌ها، سنگ نبشته‌ها، وسایل آرایشی، شمعدان، قلمدان، ظروف میوه‌خوری، مجسمه‌ها، رسم الخط‌های میخی و خطوط رایج قبل از آن که بر سطوح سنگی حک شده است در موزه لوور دیده می‌شود.

روستای تنگی سر سنندج، منطقه ای ناشناخته در کردستان
این فرودگاه ها روی آب شناور هستند! + تصویر
بهترین مقاصد گردشگری در جنوب آلمان
معرفی مجموعه بناهای گنجعلی خان کرمان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code