آوازه غذاهای ایرانی در کتاب سرآشپز آمریکایی(بخش اول)

غذای ایرانی

غذاهای خوشمزه و خوش رنگ و لعاب ایرانی در حین اینکه با ذایقه های بسیاری سازگار بوده و دهان خیلی ها را آب می اندازد از تنوع بسیار بالایی برخوردار است و تنظیم لیستی از غذاهای ایرانی شاید چندان کار ساده ای نباشد.

در هر صورت غذاها و خوراکی های هر کشور می تواند به خودی خود و یا در کنار سایر عناصر، از جاذبه های توریستی کشور محسوب شود. در کشور ما ایران نیز تنوع غذاها، طرز طبخ خوراک ها، مواد تشکیل دهنده و … آنقدر منحصربه فرد است که یک سرآشپز آمریکایی پس از سفر به ایران و مشاهده غذاهای متنوع و بی نظیر ایرانی کتابی با نام «آشپزخانه جدید پارسی» به چاپ رسانده است و در آن در مورد غذاهای پرطرفدار و سنتی ایران توضیح داده است. در این مطلب به گزیده ای از توصیفات این سرآشپز آمریکایی اهل منتهن که لوئیزا شافیا نام دارد می پردازیم. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
هر آنچه در مالزی می توان نوش جان کرد
فرهنگ و غذاهای بلغارستان

۱- خورشت فسنجان

فسنجان خورشتی نمادین و جزء جدایی ناپذیر غذاهای ایرانی به خصوص در عروسی ها و مهمانی هاست. این غذا ترکیب دلپذیزی از رب انار، پیاز، گردو و گوشت مرغ یا اردک است. پیاز و گردو در رب غلیظی از انار به آرامی پخته می‌شود و سس غلیظی به دست می دهند. گاهی برای طعم دار کردن این خورشت از زعفران و دارچین نیز استفاده می شود و بعضی اوقات برای ایجاد تعادل در طعم خورشت، کمی شکر به آن اضافه می کنند.

خورشت فسنجان داستان و پیشینه دور و درازی دارد. باستان شناسان در بقایای پرسپولیس و تخت جمشید، کتیبه ها و سنگ نوشته هایی یافته اند که در تعدادی از آنها به مواد اولیه آشپزخانه امپراتوری اشاره شده است. روی یکی از این کتیبه ها مواردی چون: انار، گوشت مرغ و گردو دیده می شود که هر سه مواد اصلی پخت خورشت فسنجان می باشد.

۲- خورشت بادمجان

خورشت بادمجان با آن رنگ قرمز و طلایی براقش با گوجه فرنگی و زردچوبه پخته می شود و از غذاهای بسیار محبوب ایرانیان است. بر روی خورشت لایه براقی از روغن و آب خورشت به چشم می‌خورد که نشان می دهد خورشت ساعتها در روغن و بقیه مواد به آرامی بر روی گاز پخته شده است. با مزه کردن این خورشت، بیش از هر چیز، مزه ترش و تیز گوجه فرنگی، آب لیمو و گاهی مزه آبغوره را حس می‌کنید. برای پخت بادمجان ابتدا خودش را در روغن سرخ یا گریل می‌کنند و سپس با گوشت گوسفند، پیاز، گوجه فرنگی و ادیه جات آن را می‌پزند. بادمجان نیز مانند تمام خورشت های ایرانی غلیظ بوده و همراه با برنج و بوسیله قاشق صرف می‌شود.

 ۳- باقالی پلو

در فرهنگ غذایی ایرانی، اگر برنج را با کره و زعفران طبخ کرده و به آن چلو می گویند و اگر برنج را با مواد دیگری بپزند نامش را پلو می گذارند. موادی چون گیاهان معطر، لوبیاها، سبزیحات، میوه های خشک ، مغزها و دانه ها، گوشت و حتی رشته فرنگی گزینه هایی برای مخلوط کردن با برنج است که در نهایت یک غذای کامل محسوب می‌شوند. یکی از انواع پلوها، باقالی پلو است که در فصل بهار طرفداران بسیاری دارد. چرا که باقالی ها در این فصل تازه هستند و با پخت همراه برنج بسیار مناسب و لذیذ می شود.

اگر ظرفی از باقالی پلو پیش روی تان بگذارند، رنگ سبزش پیش از هر چیز خودنمایی می کند. اغلب باقالی پلو را با گوشت لخم و لطیف بره می‌پزند و گاهی نیز با گوشت بره و استخوانش سرو می نمایند. باقالی پلو با عطر خوشبویی از زعفران همراه است که البته پیش از سرو نیز بر روی آن نیز به آن پلوی زعفرانی اضافه می‌کنند.

کمپ و چادر زدن در جزیره هرمز ممنوع شد!
کمپ و چادر زدن در جزیره هرمز ممنوع شد!
سهم یک میلیارد دلاری کشور از گردشگری سلامت
سهم یک میلیارد دلاری کشور از گردشگری سلامت
رشت، آمیزه ای از فرهنگ و طبیعت
رشت، آمیزه ای از فرهنگ و طبیعت
مراسم برف چال و حکومت مقتدرانه زنان در مازندران
مراسم برف چال و حکومت مقتدرانه زنان در مازندران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code