اتاقی با ۱۰ هزار جمجمه باستانی!

موزه انسان شناسی در پرو

در شهر لیما، پایتخت پرو یک موزه انسان شناسی هست که هزاران جمجمه انسان دارد البته تعدادی از  این جمجمه ها شکل و ظاهر عادی ندارند و خیلی درازتر از جمجمه های معمولی اند. اینکه این موزه این جمجمه های غیر طبیعی را از کجا آورده به دوران ماقبل تاریخ پرو برمی گردد! کسانی که حدود ۱۲ هزار سال قبل از میلاد در پرو زندگی می کردند هزاران جمجمه غیر طبیعی را از خود به جای گذاشتند، جمجمه هایی که باستان شناسان را وادار به بررسی و تحقیق کرده اند. موزه باستان شناسی، انسان شناسی و تاریخی در لیما بیش از ۱۰ هزار تا از این جمجمه ها دارد که در کنار هم و به صورت فشرده روی قفسه ها قرار گرفته اند و اتاقی با ده هزار جمجمه باستانی را به وجود آورده اند. اگر می خواهید درباره این اتاق بیشتر بدانید در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

موزه ای تماشایی در پرو
ممطالب مرتبط:
آیا این جمجمه های کشیده متعلق به انسان هستند؟
چهره مرد ۹۵۰۰ ساله برای اولین بار نمایش داده شد

اتاقی با ۱۰ هزار جمجمه باستانی! به نظر جالب می آید این طور نیست؟ در این اتاق آنقدر جمجمه هست که لقب بزرگ ترین مجموعه ی اسکلت های باستانی دنیا را گرفته است. البته در این موزه به غیر از جمجمه، مجموعه های دیگری هم برای تماشا وجود دارد: صدها سرامیک باستانی و مجسمه های سنگی. مطمئنا جالب ترین قسمت این موزه مجموعه پاراکاس است یعنی همان جایی که پر شده از جمجمه هایی که به خاطر دراز بودن غیر طبیعی در دنیا معروف شده اند. این جمجمه های عجیب پیشانی ای دارند که خیلی درازتر از انسان های عادی اند.

حتما کنجکاو شدید بدانید که علت کشیدگی بیش از حد این جمجمه ها چیست؟ شاید فکر می کنید ابتلا به بیماری خاص و شاید هم شرایط آب و هوایی باعث این حالت فیزیکی شده است. باستان شناسان بعد از بررسی همه احتمالات به این نتیجه رسیدند که احتمالا علت این اتفاق، نوع خاص پوشش آن ها بوده است. در واقع انسان های اولیه پرو عادت داشتند تا پارچه هایی محکم و یا دو قطعه چوب را به دور سرشان بگذارند تا برتری اجتماعی شان را نشان دهند و این پوشش محکم به مرور زمان باعث تغییر شکل جمجمه آن ها شده است.

جمجمه کشیده

باستان شناسان با دیدن آن جمجمه های عجیب با معمایی بزرگ روبرو شده بودند و نمی دانستند که علت کشیده شدن این جمجمه ها ریشه در چه چیزی دارد؛ فرهنگ، ژنتیک و یا نوع خاصی از آدم فضایی ها؟! همه این تردیدها باعث شد تا مجموعه پاراکاس در این موزه شکل بگیرد، مجموعه ای که افراد زیادی را به این موزه می کشاند و بحث و تحقیقات زیادی درباره آن صورت می گیرد. پرو تاریخ و فرهنگی چند هزار ساله دارد پس اصلا عجیب نیست که از قبرهای تاریخی این کشور یک همچین مجموعه هایی بیرون بیاید.

خیلی از این جمجمه های کشیده برای ناحیه پاراکاس بودند، ناحیه ای در جنوب لیما که همه، آنجا را به پارچه های ظریف و زیبا می شناسند. البته یکی از برجسته ترین فرهنگ این ناحیه این بود که همه کسانی که شان اجتماعی بالایی داشتند جمجمه هایشان کشیده بود!

جاذبه پرو

پاراکاس فرهنگی متمایز و خاص بود که حدود ۲ هزار سال قبل از بین رفت، هرچند که باستان شناسان علت از بین رفتن این فرهنگ را تا حدودی به دلیل تغییرات آب و هوایی می دانند اما علت اصلی را باید در تجاوز مردمان نازکا دانست. باستان شناسان این طور حدس می زنند که آن هایی که در طبقه بالای اجتماعی بودند دوست داشتند تا برتری شان نسبت به آدم های معمولی را در ظاهرشان هم نشان دهند برای همین دست به کارهایی می زدند تا جمجمه کودکانشان به محض تولد تغییر شکل پیدا کند. کسی نمی داند اما احتمالا جمجمه همه اجدادشان هم به همین شکل بوده است. این جمجمه های کشیده با هم تفاوت هایی داشتند که علت آن ها احتمالا تفاوت در شان های اجتماعی و مذهبشان بوده است.

هر از گاهی خبر می رسد که جمجمه و یا استخوان های انسان های اولیه کشف شده حتما می دانید که باستان شناسان با مطالعه بر روی این استخوان ها اطلاعات زیادی درباره پیشینه و تاریخچه انسان و همینطور حیات انسان های اولیه به دست می آوردند. این استخوان ها تاریخچه انسان ها را به ما نشان داده برای همین است که جمع آوری این جمجمه ها تا این حد مهم است و خیلی از گردشگران دوست دارند تا در موزه از آن ها دیدن کنند.

اتاقی با 10 هزار جمجمه باستانی!

پرو کشوری در آمریکای جنوبی ست که پایتختی زیبا و تاریخی به اسم لیما دارد. لیما شهری ساحلی ست و در کنار اقیانوس اطلس قرار دارد، از طرفی بزرگ ترین شهر کشور پرو هم هست. شهر لیما در سال ۱۵۳۵ توسط یک فرد اسپانیایی تاسیس شد و برای حدود ۳۰۰ سال بزرگ ترین و مهمترین شهر آمریکای جنوبی به شمار می رفت. نژادها و قومیت های زیادی مردم پرو را شکل می دهند که از میان آن ها می توان به دورگه هایی مرکب از مردم اسپانیایی و اسپانیولی اشاره کرد. لیما ۳۰ بخش مختلف دارد و برای تماشای تاریخ کهن این شهر باید به محوطه لیما بروید. با قدم زدن در این محوطه بیشتر از همه روزگار استعمار اسپانیا بر مردم پرو را تماشا می کنید، روزگاری که خودش را در نوع معماری، طرز ساخت خیابان ها و بناهای باستانی و تاریخی این شهر به خوبی نشان می دهد. همانطور که گفتیم یکی از مهمترین جاذبه های لیما موزه ای با حدود ۱۰ هزار جمجمه باستانی است که تاریخ متفاوت این کشور را به جهانیان نشان می دهد و همیشه گردشگران زیادی دارد.

منبع: spiritegg.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد