بلیط هواپیما

آیا این جمجمه های کشیده متعلق به انسان هستند؟

جمجمه های کشیده

در جوامع مختلفی همواره شاهد رسم و رسوم عجیب و متفاوتی هستیم که در آن مردم تمایل به از فرم درآوردن بخشی از اعضای بدنشان مخصوص در صورت‌هایشان دارند. امروزه بسیاری از آن ها در سراسر جهان شناخته شده است و مردم برای دیدن آن‌ها به جاذبه‌های گردشگری مختلفی می روند. اما این جمجمه ها که مانند یک خمره به بیرون کشیده شده اند، به عنوان یک راز در میان مردم باقی مانده‌اند. رسم از حالت طبیعی خارج کردن این جمجمه های کشیده در جوامع مختلف برای هزاران سال است که انجام می شود. نظریه های مختلفی در مورد چگونگی شکل گرفتن و یا حتی طبیعی بودن این ها اعلام شده است. الی گشت در این مطلب نظریه‌های مختلف را بررسی می کند و به چگونگی شکل گرفتن این جمجمه های کشیده می پردازد. با ما همراه باشید.

جمجمه های کشیده

جمجمه های کشیده چطور شکل گرفته اند؟

مطالب مرتبط:
عجایب جدیدی در اهرام مصر کشف شد!
راز نگهداری مرده ها در این خانه چیست؟

جمجمه های کشیده که در عکس‌ها می‌بینید توسط دخالت انسانی این شکل نافرم را به خود گرفته اند. روش تشکیل شدن این جمجمه‌ها تقریبا در طول تاریخ یکسان بوده است. جمجمه نوزادان در مراحل اولیه رشد بسیار انعطاف پذیر است. در این رسم و رسوم عجیب زمانی که کودکی متولد می شود دو تخته بر روی پیشانی و پشت جمجمه او گذاشته می‌شود و یا گاهی اوقات لایه های پارچه ای ضخیم مورد استفاده قرار می گیرد. تخته‌ها محکم توسط نوارهای پارچه پیچیده می‌شوند تا جمجمه را به سمت عقب و بالا بکشند. جمجمه سپس شکل عجیبی به خود می گیرد که برای سالیان سال جمجمه به همان شکل باقی می‌ماند.

می‌شود گفت که این رسم و رسوم عجیب تقریبا برای سالیان بسیار دور است زیرا دانشمندان مدارکی مبنی بر وجود این رسومات در هزاران سال پیش هستند. البته در قرن بیست، که می‌توان از آن به ظهور جوامع مدرن یاد کرد، نیز در بخشی از نقاط کشور فرانسه چنین رسوماتی دیده شده است. برخی از قبایل پلینزی (مثل وانائوتو) هنوز هم روی نوزادان اقداماتی انجام می دهند که شکل طبیعی آن را از بین ببرند. جمجمه های کشیده نیز در مناطق متفاوتی مانند آفریقا، شرق آلمان، جوامع بومی آمریکای شمالی، استرالیایی های بومی و جزایر کارائیب یافت شده است. البته نکته قابل توجه این است که این اقدامات به نظر نمی رسد که در هیچ کدام از مناطق دنیا روی هوش کودک تاثیر گذاشته و یا موجب اختلال فیزیکی او شده باشد.

جمجمه ای کشیده

چرا مردم این رسم و رسوم عجیب را برای تغییر شکل جمجمه انجام می دهند؟

باستان شناسان در مورد نقطه ابتدایی این رسومات اختلاف نظر دارند. برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که کودکانی که این تغییر شکل روی آن‌ها انجام شده است، از خانواده های مهم و حاکمان مردم و قبایل بوده‌اند. تحقیقات دیگری که روی این رسم و رسوم عجیب انجام شده این فرضیه را مطرح می‌کند که این تغییر شکل روی تمام اعضای یک قبلیه انجام می‌شده تا فرهنگ و تفاوت هایشان از دیگر جوامع مشخص تر باشند و افرادی که آن‌ها را می‌بینند تشخیص دهند که از آن قبیله به خصوص هستند.

مجسمه جمجمه کشیده

از سوی دیگر، تعدادی از دانشمندان مثل ژوان جیکوب، طبیعت شناس قرن ۱۹ از سوییس، اعتقاد دارند که این جمجمه های کشیده به طور طبیعی در میان جوامعی مثل هوآنکاس ها وجود داشته است. او گفته است که تعدادی جمجمه کشیده وجود داشته که هیچ گونه آثاری از دخالت انسانی در آن ها دیده نشده است. تئوری دیگری از این حالت بررسی شده است که نشان می دهد احتمالا در برخی از جوامعی که این جمجمه ها به طور طبیعی وجود داشته، افرادی که جمجمه عادی داشتن را شبیه به آن ها می کردند. به این خاطر است که در برخی ها نشانه هایی از دخالت انسان وجود دارد و در برخی دیگر نشانه ای انسانی در آن نیست.

برخی دیگر از باستان شناسان بر این باورند که احتمالا یک دلیل معنوی برای انسان های باستانی وجود داشته که این جمجمه های کشیده را ترجیح می دادند. شاید آن انسان ها گمان می کردند که جمجمه های کشیده به خدا نزدیک تر است و در این صورت می تواند تصمیات درست تری در دنیای فانی بگیرد. شاید هم مردم آن زمان اعتقاد داشتند که آن هایی که جمجمه های کشیده دارند، از لحاظ هوش و توانایی ذهنی از دیگر مردم برتری دارند و این را دلیل بر بالاتر بودن قدرت عقلی می دانستند.

جمجمه کشیده در موزه

ادعاهای نادرست مبنی بر این که جمجمه ها برای انسان نیستند

در سال ۱۹۲۸، یک باستان شناس به نام خولیو تیو به نبش قبرهای یک گورستان در پرو پرداخت که تعداد زیادی جمجمه های کشیده در آن بودند. تحقیقات گسترده ای روی آن ها از لحاظ دی.ان.ای انجام گرفت تا جایی که نشان داد بخشی از DNA یافت شده در این اسکلت ها متعلق به انسان و یا حیوانات نیستند. در آن موقع افرادی که به موجودات فضایی علاقه داشتند بسیار خوشحال شدند چرا که گمان کردن که این جمجمه ها متعلق به زمینیان نیستند. این تحقیق که روی ۲ تا ۳ هزار جمجمه انجام شد، همچنین ادعا کرد که منشا بیشتر آن ها اروپایی است. این نظریه همچنین باستان شناسان را در مورد زمان و چگونگی ورود اروپایی ها به آمریکا دچار شک کرد. دانشمندان دیگر در در مورد این DNAها تحقیق کردند. آنها نتایج را ناقص یا دروغین خواندند و گفتند که این نتایج صرفا برای برای جلب باستان شناسان آماتور به این منطقه است تا بتوانند با درآمد حاصل از تحقیقات بیشتر به اقتصاد منطقه کمک کنند.

جمجمه های غیر عادی

در سال ۲۰۱۵، یک مقاله منتشر شد که در آن گفته شده است که تنها ۳۰ درصد از جمجمه های یافت شده در منطقه پاتاگونیای جنوبی و تیرا دل فوئگو، جمجمه های کشیده بودند. این مقاله به فرضیه ای قوت داد که در آن  گفته شده بود که احتمالا جمجمه های کشیده برای مردمان خاصی مانند حاکمان بوده اند.

البته هنوز در نتیجه قطعی برای چگونگی شکل گرفتن این جمجمه های کشیده، اختلاف نظر هایی وجود دارد. حتی شاید این موضوع در جوامع مختلف، دلیل های متفاوتی داشته باشد. به هر حال تحقیقات روی این جمجمه های کشیده ادامه دارد که امیدواریم نتایج قطعی تری به زودی در این باره منتشر شود.

منبع: historicmysteries.com

تاریخ ایسلند، سرزمینی سرد و یخی
تاریخ ایسلند، سرزمینی سرد و یخی
آیا جاده ابریشم واقعاً یک جاده است؟
آیا جاده ابریشم واقعاً یک جاده است؟
سقوط پرواز شماره ی ۵۷۱، بزرگ ترین تراژدی تاریخ هوانوردی جهان
سقوط پرواز شماره ی ۵۷۱، بزرگ ترین تراژدی تاریخ هوانوردی جهان
معرفی مدرسه دارالفنون، یادگار ارزشمند امیرکبیر
معرفی مدرسه دارالفنون، یادگار ارزشمند امیرکبیر