راز تراکوتا، ارتش سربازهای خفته در خاک برملا شد!

ارتش تراکوتا | The Terracotta Army

در سال ۱۹۷۴ باستان شناسان توانستند ارتشی را پیدا کنند که در استان Shaanxi کشور چین در نزدیکی مقبره ی امپراطور اول چین، در زیر خاک خفته بودند. چین از آن دست کشورهای شگفت انگیزی است که به طور مدام کشف های عجیب و حیرت آوری در آن می شود. با این حال پیدا شدن یک ارتش ۸ هزار نفری سفالی اندازه ی انسان مطمئنا یکی از حیرت آورترین کشف های تاریخ چین بوده است که هر کسی را خیره می کند. این ارتش ۸ هزار نفره ی سفالی کاملا به سلاح ها مجهز بودند، در کنار سمت شرقی گورستانی که در آن دفن شده بودند، بود. در ادامه می خواهیم واقعیاتی را راجع به این کشف عجیب به شما بگوییم و پرده از آن برداریم. با الی گشت همراه باشید.

ارتش تراکوتا

همه چیز درباره ی ارتش تراکوتا

مطالب مرتبط:
باغ وحش پکن، مکانی برای تماشای پانداهای بامزه!
وانگ فوجینگ، خیابانی ۷۰۰ ساله در مرکز پکن!
زیباترین شهرهای چین، ترکیبی از مدرنیته و تاریخ این کشور

قطعا کشف ارتش تراکوتا یا همان ارتش سفالی چین یکی از جالب ترین کشف های تاریخ کشور چین بوده است. طبق آن چه که باستان شناسان تخمین زده اند، قدمت این سربازهای سفالی به سال ۲۲۰ تا ۲۱۰ قبل از میلاد مسیح برمی گردد و هر سربازی یک ویژگی خاص دارد و در کمال تعجب باید بگوییم که چهره ی هیچ دو سربازی شبیه به هم نیست!

در واقع رازهای زیادی درباره ی تراکوتا هست اما در این ۴۰ سال، باستان شناسان موفق شده اند تا جزییات باور نکردنی زیادی را درباره ی سربازهای زمینی کشف کنند.

ارتش تراکوتا در نزدیکی شهر باستانی Xianyang قرار دارد و در نقشه های امروزی کشور چین، این منطقه متعلق به کوه های لیشان در منطقه ی لینتونگ و تقریبا در فاصله ی ۶۶۰ مایلی از جنوب غرب پکن است.

دانشمندان بر این باورند که کل این گورستان زیر زمینی در واقع انعکاسی از داخل و خارج کاخ امپراطوری آن دوران بوده است. در واقع در سال ۱۹۷۴ کشاورزان محلی منطقه در حال حفاری بودند که ناگهان یک سر سفالی به بیرون افتاد.

این کشاورزان که از اهمیت آن چه که پیدا کرده بودند بی خبر بودند، سر پیدا شده را برداشتند و با خود به خانه بردند. چندین ماه بعد دانشمندان از این کشف با خبر شدند و به محل آن رفتند تا منبع این اشیای سفالی را پیدا کنند.

ارتش تراکوتا در چین

کشف ارتش تراکوتا

از همان حفاری های اولیه در سال ۱۹۷۴، باستان شناسان توانستند ۳ چاله با بیش از ۸ هزار سرباز سفالی پیدا کنند. باستان شناسان همچنین موفق شدند تا ۴۰ هزار سلاح واقعی مختلف هم کشف کنند. این چاله ها بین ۱۵ تا ۲۰ فوت در زیر زمین هستند و اندازه ی آن ها با هم متفاوت است. هر راهرو با راهروی دیگر از طریق دیواره هایی جدا شده است و در زیر پاهای این سربازان هزاران قطعه ی سفالی وجود دارد که سربازان روی آن ایستاده اند.

جالب است بدانید که صورت همه ی این سربازان رو به شرق است، دقیقا سمتی که قلمرو دشمن بوده است، هر سرباز هم سلاحی در دست دارد.

متاسفانه بسیاری از سلاح ها و اجزای بدن این سربازان مخصوصا سرهای آن ها به غارت رفته است. این غارت ها تنها چند سال بعد از مرگ قین شی اتفاق افتاد. غارتگرها بسیاری از این سربازان را از بین بردند و سلاح ها آنها را به یغما بردند و بعد آن جا را به آتش کشیدند که این آتش سوزی باعث شد تا سقف آن جا روی مجسمه ها فرو بریزد و تعدادی از آن ها را از بین ببرد.

هنوز هم اگر به چاله های شماره ی ۱ و ۲ نگاه کنید می توانید اثرات آتش سوزی را ببینید. روی بدن بعضی از این سربازهای سفالی می توان نقاط قرمز رنگ را دید و اثرات واضحی از قسمت هایی از سقف دیده می شود که روی سربازها افتاده است. باستان شناسان توانسته اند مقدار زیادی خاک رس قرمز و زغال سنگ را با حفره هایی روی تنه ی ارتش تراکوتا پیدا کنند.

ارتش تراکوتا چین

مرمت سربازان ارتش تراکوتا

وقتی که باستان شناسان این سربازان را پیدا کردند بسیاری از آن ها خراب شده بودند و تقریبا حتی یکی از آن ها وجود نداشت که کاملا سالم باشد. بیشتر آن ها کاملا شکسته بودند و قسمت هایی از بدن آن ها به خصوص سر آنها وجود نداشت و علاوه بر این درخشندگی شان را از دست داده بودند. تا به امروز باستان شناسان چینی موفق شده اند تا بسیاری از این قسمت های شکسته را ترمیم کنند که تعداد این سربازهای مرمت شده ۲ هزار تا می شود و آن ها حالا در موزه ارتش تراکوتا درست در همان جایی که آن ها ۲۲۰۰ سال پیش قرار داده شده بودند، قرار داده شده اند.

سربازان ارتش تراکوتا چطور ساخته شده اند؟

طبق نشنال جئوگرافیک ارتش ارواحی چین یا همان ارتش سفالی چین از گل سفال و خاک رس درست شده اند و همه ی آن ها کار دست هستند. باستان شناسان تخمین زده اند که در آن دوران هنرمندانی که این سربازان را ساخته اند حداقل ۱۰ سال را برای ساخت آن ها صرف کرده اند تا بتوانند ۸ هزار سرباز را در اندازه های واقعی و با بهترین و بیشترین جزییات ممکن بسازند. متخصصان باستان شناسی همچنین بر این باورند که حداقل ۸۷ استاد مجسمه ساز در این کار شرکت داشته اند که هر کدام از آن ها یک تیم حداقل ۱۰ نفره داشته است و طبق این اطلاعات آنها می توانسته اند در ماه حداقل یک سرباز بسازند.

عکس ارتش تراکوتا چین

کین شی، خالق ارتش تراکوتا

کین شی در واقع اولین پادشاه چینی ها بود که توانست به عنوان یک امپراتور تمامی ارتش چین را مرتب کرده و انسجام ببخشد. عمده ی شهرت کین شی به خاطر قدرت او در وضع قوانین و همچنین اجرای آن ها به وجود آمده بود. قانون گرایی او زبانزد هر کس حتی دشمنانش بود. ازدیگر کارهایی که کین شی در طول فرامانرواییش انجام داد این بود که مردم را از مکتب کنفوسیوس کاملا منع کرد و هر کتابی که مربوط به او بود را سوزاند. محققان و تاریخ شناسان بالاتفاق می گویند که چین از زمانی شروع به پیشرفت کرد که کین شی آن را به یک پارچگی و استحکام رساند. حتی جالب است بدانید که نام فعلی سرزمین چین از این امپراتور الهام گرفته شده است.

امپراتور کین شی زمانی که با نوشیدن شربتی برای جاودانه شدن مسموم شد و از دنیا رفت، در مقبره ی او سربازان تراکوتا را به همراه او گذاشتند تا این سربازها به اعتقاد و باور چینی ها در دنیایی که پس از مرگ در انتظار کین شی بود از محافظت کنند. مقبره ای که حاوی پیکر کین شی و سربازان تراکوتا بود، برای ساختش نزدیک به ۳۷ سال زمان صرف شد و بر اساس کتب تاریخی کارگرانی که در ساخت این مقبره شرکت داشتند همگی زنده به گور شدند تا کسی از محل دفن کین شی با خبر نشود. در این جا باید این نکته را بگوییم که زمانی که سربازان تراکوتا پیدا شدند، محققان بر اساس کتب مختلف دست به کاووش برای پیدا کردن مقبره ی کین شی بزرگ نیز زدند ولی در آخر آن را پیدا نکردند. می گویند که در مقبره ی کین شی سقفی از آسمان با طلا و جواهر درست کرده اند و پر است از طلا و جواهرات گم شده.

کین شی

دانستنی هایی درباره ی ارتش تراکوتا

 • ارتش تراکوتا به زبان چینی، 秦始皇陵兵马俑 نوشته می شود.
 • تراکوتا امروزه به عنوان یک سبک طراحی ساختمانی و معماری که در آن ماده ی اصلی سفال قرمز رنگ است، شناخته می شود.
 • صاحب ارتش تراکوتا امپرتور کین شی، در اثر خوردن ترکیبی از جیوه، گرده ی یشم سبز و یک جوشانده ی سنتی که کیمایگران برای زندگی جاودانه برای او درست کرده بودند، از دنیا رفت.
 • دانشمندان و کارشناسان بالاتفاق می گویند که صورت سربازان تراکوتا بر اساس رنگ و مشخصات اصلی سربازان امپراتور چین کین شی ساخته و رنگ آمیزی شده اند.
ارابه تراکوتا
 • هیچ کدام از این ۸ هزار سرباز شبیه به یکدیگر نیستند و همگی با هم حتی در کوچک ترین جزئیات تفاوت دارند.
 • سه سردابه ای که در این مقبره وجود دارد، دارای دسته بندی متفاوت و با دسته ی مختلفی از سربازان هستند.
 • تنها عضو ارتش تراکوتا سربازان نیستند بلکه احشامی همچون اسب و وسایلی همچون ارابه، نیزه و شمشیر نیز در این ارتش سفالین وجود دارند.
 • کشاورزانی که برای اولین بار خیلی اتفاقی سر سفالین یکی از سربازان تراکوتا را پیدا کردند هیچ گاه قصد نداشتند تا رازشان را برملا سازند! آن ها می ترسیدند که این سر و هر آن چه که به همراهش بود دارای نیرهای تاریک جادویی و باستانی باشد و نفرینش آن ها را گرفتار کند.
مجسمه شبیه سازی شده
 • در ساخت ارتش تراکوتا به غیر از قرمزی سفال از رنگ های گیاهی آبی آسمانی، قهوه ای آجری، سفید، سبز یشمی و نارنجی استفاده شده بوده است.
 • در بین یافته های باستان شناسان در مقبره ی تراکوتا یک شمشیر برنزی که با توجه به بررسی بدنه ی آن متوجه شدند که جیان نام دارد و آب کاری کروم شده بود نیز به چشم می خورد که امروزه در موزه نگهداری شده و به نمایش عموم در آمده است.
 • کارشناسان با استفاده از تکنولوژی های سه بعدی و چند بعدی توانسته اند تا با بازسازی مدل اولیه ی سربازان ارتش تراکوتا به این نتیجه نائل آیند که سربازان تراکوتا در واقع با پوششی رنگارنگ در این مقبره قرار گرفته بوده اند! در این ارتش هر سرباز با توجه به جایگاه و مقامش لباسی کاملا رنگارنگ به تن داشته است.
مجسمه سفالی
 • امروزه برای این مجسمه ها موزه ای در محلی که ارتش تراکوتا پیدا شده ساخته اند و آن ها در یک سایت کاملا مجهز و محافظت شده نگهداری می کنند و به نمایش عموم گذاشته اند.
 • سربازان چینی و سفالین تراکوتا برای نمایش به سان فرانسیسکو فرستاده شده بوده اند.

چرا ارتش تراکوتا ساخته شده است؟

واقعا به نظر شما چه هدفی می تواند در پس ساخته شدن این تعداد سرباز سفالی با این دقت جزییات باشد؟ چه لزومی دارد که ۸ هزار سرباز سفالی در اندازه های انسانهای واقعی ساخته شود؟ در واقع هدف اصلی از ساخته شدن جنگجویان ارتش تراکوتا نه فقط تئوری بلکه یک هدف عملی بوده است به این معنی که هدف اصلی از ساخت ارتش تراکوتا این بوده است که امپراطور اول را از دشمنانش در زندگی بعدی در امان نگه دارد و به همین خاطر است که این سربازان با چنین دقت و ظرافتی ساخته شده اند. در سال ۱۹۸۷، سازمان جهانی یونسکو ارتش تراکوتا را به عنوان یکی از اثرهای جهانی یونسکو شناخته و معرفی کرد تا از این طریق بتواند از این گنجینه های با ارزش تاریخی محافظت کند.

منبع: historicmysteries.com

شاهکار زلزله را ببینید، دریاچه چورت!
شاهکار زلزله را ببینید، دریاچه چورت!
رازهای سر به مهر اهرام مصر
رازهای سر به مهر اهرام مصر
این جاذبه را یک زلزله ایجاد کرده است!
این جاذبه را یک زلزله ایجاد کرده است!
جزیره ای که توسط یک غول ساخته شد
جزیره ای که توسط یک غول ساخته شد
 1. Avatar
  معصومه محمدی

  سلام وممنون از مطالب بسیار عالی تون ،صمیمانه از شما تشکر میکنم ،من تازه وارد صنف گردشگری شدم ،واقعا مطتلب شما بسیار کار بردی هست

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code