از شهر تاریخی آسپندوس در آنتالیا چقدر می دانید؟

شهر آسپندوس در آنتالیا

آنتالیا شهری توریستی و بسیار پر طرفدار در ترکیه است که با شیندن نام آن همه بی اختیار یاد دریا و سواحل بی نظیر آن می افتند، اما بدون شک برای افرادی که تور آنتالیا را خریداری می کنند، شهر آسپندوس بزرگترین و بهترین جاذبه ی تاریخی آن است و  تئاتری که در آن وجود دارد، یکی از ارزشمندترین یادگارهای دوران امپراطوری رم است که بر  جای مانده است. پیشنهاد می کنیم اگر قصد سفر به آنتالیا را داشتید، سفرتان را در فصل تابستان انجام دهید تا بتوانید از فعلیت های هنری مثل باله و اپرا که در این فصل در تئاتر برپا می شود هم شرکت کنید. با الی گشت باشید و از این شهر تاریخی بیشتر بدانید:

شهذ آسپندوس

تاریخچه  آسپندوس (Aspendos)

مطالب مرتبط:
معرفی هتل Crown Plaza در آنتالیا
از وجود این جاذبه ها در آنتالیا بی خبرید

در روزگارن باستان شاید آسپندوس، مهم تریم شهر پامفیلیا (Pamphylia) بود. این شهر تاریخی در عصر رومیان به اوج خود رسید و داد و ستد و تجارت در آن رونق بسیاری پیدا کرد. آسپندوس در ۵۰ کیلومتری شرق آنتالیا قرار گرفته است و طبق سند، این شهر بوسیله ی شخص یونانی مشهوری به نام Mopsos در ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح تاسیس شده است و باستان شناسان هم توانسته اند شواهدی از سکونت مردم در ۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در این شهر پیدا کنند. در دوران امپیراطوری رم، از این تئاتر به عنوان محل جنگ گلادیاتورها استفاده شد اما در دوران پادشاهی سلجوقیان، فقط کاربری کاروانسرا داشت. تئاتر آسپندوس مانند همه ی تئاترهای دیگری که مربوط به عصر رومیان است، دارای جایگاه ویژه ای برای پادشاه و خاندان سلطنتی است.

آسپندوس در آنتالیا

تئاتر آسپندوس یکی از بزرگترین سازه های رومیان در آسیای صغیر است که معماری خیره کننده ای دارد. این تئاتر در منطقه ی پایینی شهر قرار گرفته و طبق تخمین ها، در قرن دوم ساخته شده است و طبق گفته ها این تئاتر ظرفیت نگهداری ۱۵۰۰۰ الی ۲۰۰۰۰ نفر را داشته است. از این تئاتر امروزه به عنوان محل برگزاری فستیوال ها، اتفاقات هنری و برپایی موزیک و فستیوال مشهور ترکیه یعنی «فستیوال اپرا» استفاده می شود.

آکروپلیس (Acropolis)

اگرچه بیشتر توریست ها برای دیدن تئاتر به این شهر می روند، اما اگر شما دوست دارید تا کمی بیشتر به دیدنی هایتان اضافه کنید، پیشنهاد می کنیم سری به بخش بالایی شهر آسپندوس بزنید بعد می توانید تپه ی آکروپلیس را در ارتفاع ۴۰ متری ببینید. در بالای این تپه بنای یادبودی وجود دارد که در روزگاران گذشته شکوه و جلال خاصی داشته است اما امروزه از آن جز خرابه هایی باقی نمانده است با این حال هنوز هم فواره ی وسط بنا مانند قبل پابرجا مانده است.

خرابه های آکروپلیس

قنات شهر آسپندوس

در شمال آسپندوس و تپه ی آکروپلیس، بقایای دیدنی از یک بنای تاریخی دیگر که شامل یک قنات و ۲ برج آب متصل به هم است، دیده می شود که در آن دوران به احتمال زیاد آب شهر اسپندوس از آن تامین می شده است.

قنات شهر آسپندوس

منیع: planetware.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code