راز اشکال عجیب دریای مرده چیست؟

اشکال نمکی دریای مرده

دریای مرده یکی از عجیب ترین آب های جهان را دارد، در واقع در این دریا هیچ کسی غرق نمی شود حتی اگر اصلا بلد نباشد شنا کند! مطمئنا شنیدن همین جمله برای قلقلک دادن کنجکاویتان کافیست. درباره ای این دریا هم در سنت های اسلامی و هم در سنت های مصریان باستان آماده است و یکی از عجیب ترین مواردی که درباره ی آن وجود دارد، اشکال نمکی دریای مرده است که در این نوشتار می خواهیم به این شکل گیری های عجیب بپردازیم پس تا انتها با ما باشید.

اشکال نمکی دریای مرده
مطالب مرتبط:
چرا انسان ها از خاموش کردن چراغ های این شهر وحشت دارند؟
دره ماه در شیلی!+ تصویر

جدای از اینکه دریای مرده، نمکی ترین دریاچه ی جهان است، بسیاری آن را پست ترین نقطه ی روی زمین می دانند چرا که باید ۴۲۳ متر پایین تر از سطح دریا باشید تا بتوانید به آن دسترسی پیدا کنید. یکی از نکاتی که باعث منحصر بفرد شدن این دریاچه شده است میزان بالای غلظت نمک در آن است که گفته می شود میزان نمک این دریاچه به ۳۳٫۷ درصد می رسد و این عدد بسیار بزرگ، ۸٫۶ برابر بیشتر از میزان نمکی است که در اقیانوس ها وجود دارد!

این مقدار به اندازه ای است که ۳۴۰ گرم نمک را می توان در یک لیتر آب حل کرد. مقدار بالای نمک و غلظت آن باعث می شود تا حتی میکروسکوپی ترین موجوداتی که در آب ها زیست می کنند هم نتوانند در آب دریای مرده زنده بمانند و به همین دلیل است که در دریای مرده نه خبری از ماهی است و نه گیاهانی که در آب های معمول دیگر وجود دارد… البته گفته می شود که همان طور که از ذات آب های وسیع در طبیعت انتظار داریم، در دریای مرده هم باکتری هایی وجود دارند که می توانند خودشان را با شرایط وفق دهند و به همین دلیل در آن زندگی می کنند…

عکس های اشکال نمکی دریای مرده

ممکن است برایتان سوال باشد که چرا کسی در این دریا غرق نشده و نمی شود، در جواب باید گفت که آب دریای مرده به اندازه ای غلیظ است به خاطر وجود نمک که غیر ممکن است کسی در آن غرق شود. به همین دلیل به هر عمق از آن که بروید روی آب می مانید. همین مورد، دریای مرده را به جالب ترین و جذاب ترین جاذبه ی توریستی منطقه تبدیل کرده است و با یک سرچ کوچک در گوگل می توانید عکس هایی از گردشگرانی را ببینید که به این نقطه ی دیدنی سفر کرده اند و در حالی که در حال روزنامه خواندن در روی سطح آب هستند، از خودشان عکس گرفته اند!

آب دریای مرده از رود اردن تغذیه می شود اما هیچ مخرجی ندارد و به همین دلیل نمک های موجود در آن روی هم انباشته می شوند و باعث به وجود آمدن اشکال نمکی دریای مرده می شوند، اشکال معروف و عجیبی که باعث شهرت بیشتر و بیشتر آن شده اند. بر اساس آزمایش هایی که روی آب آن شده است مشخص شده است که بیشتر از ۲۳۵ ماده ی معدنی مختلف شامل منگنز، کلیسیم، پتاسیم و سولفور پیدا شده است و ترکیب همین مواد عجیب و بودن آن ها در کنار هم باعث تشکیل شدن کریستال های عجیب و شگفت انگیزی شده است. دانشمندان نام این کریستال ها را شاهکار طبیعت گذاشته اند.

عکس اشکال نمکی دریای مرده

در واقع در اشکال نمکی دریای مرده میلیاردها اتم به وسیله ی شاهکار طبیعت منحصر بفرد در کنار هم قرار گرفته و بلورهای حیرت آوری را به وجود آورده اند. شاید شگفت انگیزترین این اشکال را بتوان «قارچ های نمکی» دانست که روی پایه های نمکی شان ایستاده اند و سرهای آن ها از آب به بیرون آمده است.

این اشکال نمکی دریای مرده که شبیه به قارچ  هستند معمولا در صبح روزهای سرد شروع به شکل گیری می کنند، این کریستال ها روی سط آب را فرا می گیرند و به اندازه ای شکننده هستند که با یک نسیم ملایم کاملا می شکنند و زمانی که بشکنند، قسمتی از آن ها به زیر آب می رود و قسمت های دیگر آن به هم می پیوندند و همین قسمت های روی هم انباشته و انباشته تر می شوند تا این که به ستون های بلندی تبدیل می شوند.

اشکال دریای مرده

به خاطر این که یون ها و ایزوتوپ هایی که در این دریایی مرده هستند به انواع و اقسام روش های مختلف کریستالیزه می شوند، به همین دلیل است که اشکال نمکی دریای مرده هم شکل های مختلفی دارند.

در دهه های اخیر، آب دریای مرده بسیار کم تر شده است و به خاطر این که مقدار آب آن به دلیل تبخیر و مسائل دیگر مدام در حال کمتر شدن است، ماهیت محیط و آن چه که در اطراف آن به طور طبیعی وجود دارد هم در حال تغییر و عوض شدن است. جدای از تبخیر آب به وسیله ی نور خورشید، از آب این دریاچه مصارف دیگری مثل مصرف در زمین های کشاورزی برای مقاصد کشاورزی، کارهای معدنی و صنعتی دارد. متاسفانه این پایین رفتن مدام سطح آب باعث شده است تا شاهد تعداد کمتری از اشکال نمکی دریای مرده باشیم. متاسفانه در حال حاضر گزارش شده است که در بخش هایی میزان آب به اندازه ای کم شده است که باعث تشکیل شدن زمین های گلی شده است . اگر این روند ادامه پیدا کند احتمالا در سال های آینده دیگر نه اثری از دریای مرده خواهد بود و نه اشکال معروف آن. این موضوع  خود به خود باعث می شود تا صنعت گردشگری آن هم افول پیدا کند و در نتیجه اثر منفی روی اقتصاد منطقه خواهد گذاشت.

دریای مرده

از آن جایی که دریای مرده را یکی از شاهکارهای طبیعت و از ذخایر طبیعی کره ی زمین است باید در حفظ آن کوشا بود و به همین دلیل هم در سال ۲۰۰۹ پروژه ای برگزار شد که بر طبق آن دستور داده شده بود که باید از دریای  مرده نهایت محافظت به عمل بیاید. نقشه این است که  آب دریای قرمز حمل می شود و به آن جا منتقل می شود. این پروژه از همان سال شروع شد و تا امسال که سال ۲۰۱۷ بود هم ادامه دار بوده است.

منبع: amusingplanet.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code