برای امنیت بیشتر در فضای مجازی چه کنیم؟

امنیت در فضای مجازی

در عصر ارتباطات، پیام رسان های الکترونیکی، گوشی های هوشمند، رایانه و تبلت پرسشی که در ذهن بسیار به وجود می‌آید اینست که هکر‌ها چگونه پسورد‌ها را هک می‌کنند؟ آنان اطلاعات اصلی داده شده را مبنای نام کاربری و پسورد قرار می‌دهند و یا از ترکیب آدرس ایمیل و پسورد دلخواه شما، عبارت تعیین شده را حدس می‌زنند. همچنین از لغت نامه‌ها و جملات متداول استفاده کرده و یا فهرستی را علیه سایت هدف به کار می‌گیرند.
در حال حاضر کاربران زیادی در جهان هستند که از وب‌سایت‌های مختلف استفاده می‌کنند. طبق گزارش‌ها، ۱۳۰ میلیون نفر از سیستم‌های مالی و پرداختی بهره می‌برند. کاربران ‌سایت‌های مربوط به بازی‌های آنلاین به ۷۷ میلیون و سایت‌های اجتماعی به ۳۰ میلیون نفر می‌رسد. وب‌سایت‌های نظامی، کاریابی و اطلاعاتی نیز به ترتیب ۲۶، ۶. ۴ و ۱. ۵ میلیون کاربر دارند. پس برای امنیت بیشتر از داده هایمان چه باید کرد؟ با الی گشت همراه باشید تا از این موضوع بیشتر بدانید.

مطالب مرتبط:
راه های جلوگیری از هک شدن اطلاعات شخصی
چگونه در سفر از اطلاعاتمان محافظت کنیم؟
دنیای مجازی

استفاده از کلمات لغت نامه‌ای ممنوع

از انتخاب کلمه‌ای کامل که ممکن است در لغت نامه وجود دارد، خودداری کنید. کلمات حقیقی می‌توانند با تغییراتی به پسوردی مناسب تبدیل شوند. اما هکر‌ها معمولا سعی می‌کنند این حقه‌ها را پیدا کنند.

پسورد منحصر به فرد برای هر اکانت

پسوردی مانند Iw2g2Ai2013 پیچیده اما منحصر به فرد نیست. ایجاد تنوع در پسورد نیز کارآمد است اما نباید آن را از یاد برد. به عنوان مثال می‌توانید، حرف اول هر سایت را به پسورد خود بیفزایید. مانند: The “N” in Norton.com + Iw2g2Ai2013 = NIw2g2Ai2013
همچنین می‌توانید به جای استفاده از حرف نخست سایت مورد نظر، حرفی را به کار ببرید که در حروف الفبا پس از آن قرار گرفته می‌شود مانند: N = M (or B) • M+ Iw2g2Ai2013 = MIw2g2Ai2013

صرف نظر از اسامی حیوانات خانگی و مدرسه

حتی اگر به مدرسه‌ای با اسم خاص و عجیب می‌روید، از انتخاب آن اجتناب کنید و اطلاعات عمومی خود را انتشار ندهید. کودکان معمولا نام حیوانات خانگی خود را انتخاب می‌کنند؛ اما دوستان آنان و هکر‌ها با استفاده از این نام‌ها، اکانت آنان را هک می‌کنند. پرسش‌های امنیتی و پاسخ‌های داده شده را به ندرت می‌توان حدس زد.

خاص بودن

از انتخاب کلمات و جملاتی که به آسانی حدس زده می‌شوند، بپرهیزید. برای هر اکانت و سایتی، پسوردی جداگانه در نظر داشته باشید. برخی از افراد چند پسورد پیچیده و یک پسورد اصلی برای اکانت‌هایی که فکر می‌کنند اهمیت نداشته، دارند. فراموش نکنید که تمامی شناسه‌ها اهمیت دارند.

توجه ویژه به اکانت‌های مهم

ایمیل‌ها بسیار اهمیت دارند؛ پسوردی‌های خود را در ایمیل‌ها ذخیره نکنید، زیرا هکر‌ها با نفوذ به ایمیل می‌توانند به تمامی اکانت‌های شما دسترسی یابند. شبکه‌های اجتماعی نیز تا حدی مهم هستند؛ هکر‌ها می‌توانند علیه دوستان و همکاران شما، دست به کلاهبرداری بزنند.

استفاده از جملات برای پسورد

می‌توانید جمله‌ای با چند کلمه مختلف (هشت واژه یا بیشتر) و البته با معنی انتخاب کرده و بعد جمله‌ای خود را به واژگان، شماره‌ها و کارکتر‌ها به یاد ماندنی تبدیل کنید. اکنون شما پسوردی پیچیده دارید. به عنوان مثال، I want to go to Africq in 2013 می‌تواند جمله اولیه دلخواه شما باشد، سپس این جمله را به Iw2g2Ai2013 تبدیل و کوچک کنید.

نمایش یا اشتراک پسورد، هرگز!

پسوردهای خود را ننویسید. هیچ‌گاه آنان را برای فردی ایمیل یا پیامک نکنید. اگر زمانی پسورد خود را در اختیار فرد دیگری قرار دادید، در نخستین فرصت آن را عوض کنید.

اگر متوجه نقض در اطلاعات شدید، اقدام کنید

به اکانت‌های آنلاین خود سر زده و پسورد آنان را عوض کنید. اگر حسابی مالی دارید، فعالیت‌های غیرمعمول در معاملات خود را کنترل کنید. اگر عضو شبکه‌های اجتماعی هستید، به اطمینان برسید که آدرس ایمیل و اطلاعات شما، ذخیره شده است؛ می‌توانید بخش امنیتی و قسمت‌های شخصی سایت را کنترل کنید.

نصب نرم افزارهای امنیتی

برای تمامی دستگاه‌های خود، رایانه‌ها، گوشی‌های تلفن همراه و تبلت‌ها، محصولات امنیتی درنظر بگیرید. اجازه ندهید با حمله ویروس‌ها، پسورد شما ربوده شود. همچنین اجازه دهید که وب‌سایت‌ها و لینک‌های خطرناک به شما معرفی شوند.

Slideshow Make; اپلیکیشنی برای ساخت ویدیو های جذاب
Slideshow Make; اپلیکیشنی برای ساخت ویدیو های جذاب
استفاده از این تکنیک های سئو را کنار بگذارید!
استفاده از این تکنیک های سئو را کنار بگذارید!
با اینترنت چطور طعم لیموناد خود را ارسال کنیم؟!
با اینترنت چطور طعم لیموناد خود را ارسال کنیم؟!
آیا تلفن همراهتان برای سفر آماده است؟!
آیا تلفن همراهتان برای سفر آماده است؟!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code