alexaa

فاتح پور سیکری، امپراتوری رهاشده مغول‌ها

پیشبینی هایی درباره آیفون ۸

سفر به آگرا و بازدید از فاتح پور سیکری

شهر فاتح پور سیکری در واقع زمانی پایتخت امپراتوری مغولان هند بوده و در حال حاضر مجموعه محافظت شده از کاخ ها و بناهای شاهی آن دوره است. به طور کلی می توان گفت که این شهر باستانی محل حفاظت شده ای از کاخ ها، عمارت های کلاه فرنگی، بارگاه ها و دیوارهای قوس دار است. در این مجموعه گردشگران خارجی برای عکس برداری از معماری بسیار عالی و شگفت انگیز آن ازدحام می کنند. رنگ قرمز بناهای این مجموعه به ویژه در هنگام غروب آفتاب بسیار قابل توجه و دیدنی است. ساختمان های بزرگ و تحسین برانگیز این شهر ، به نمایش زندگی درباری یکی از قدرتمندترین سلسله های جهان می پردازد. با الی گشت همراه باشید:

مطالب مرتبط:
لمس تاریخ مغول در قلعه آگرا
راهنمای سفر به آگرا
fatehpur sikri in agra

در واقع این شهر در سال ۱۵۷۱ میلادی پایتخت سلسله مغولان هند بوده که پس از ۱۴ سال به دلیل کمبود آب رها شد. این شهر توسط بزرگ ترین پادشاه مغول، اکبرشاه، کسی که به داشتن سیاست مذهبی بر طبق مدارا و بردباری و برخورد دلسوزانه با هندوها شهرت داشته، ساخته شده است. این مساله به خوبی در عناصر معماری ترکیبی از سبک های معماری اسلامی و هندوئی در برپایی این شهر، مشهود است.

این مجموعه شاهی اصلی از شمال جاده آگرا – بیکانر (Agra-Bikaner Road) قابل مشاهده است. شما در این مجموعه می توانید گروهی از بناهای استثنایی را ببینید. هرچند به کار بردن مصالح یکسانی همچون ماسه سنگ قرمز، احساسی از یکسانی و یکنواختی ایجاد می کند، اما در واقع سبک های معماری آن بیشتر آمیخته هستند. بازدید از دیوان عام (Diwan-i-Am)، سالن ملاقات رسمی عموم، جایی که اکبرشاه به اجرای اعدالت عمومی می پرداخت و دیوان خاص (Diwan-i-Khas)، سالن ملاقات رسمی خصوصی، یک اتاق مباحثه دایره ای شکل، را فراموش نکنید.  این گنجینه در حال حاضر موزه باستان شناسی آگرا  است ، جایی که آثار باستانی پیش از دوره مغول که از کاوش های باستانی به دست آمده، مورد نمایش قرار می گیرد.

fatehpur sikri

از دیگر دیدنی های این شهر می توان به سه کاخ اشاره کرد که هر کدام توسط همسر یکی از پادشاهان ساخته شده اند. کاخ جودا بای با کاشی های لعابدار آبی فیروزه ای زیبا و سبک معماری اسلامی از کاخ های دیدنی این شهر است. این کاخ در همسایگی مریم – کی- کوتی (Maryam-Ki-Kothi)، کاخ همسر مسیحی همایون شاه (مادر اکبر شاه)، قرار گرفته که دارای سقف و گنبدی به سبک گنبدهای اسلامی و دیواره ها و تزئینات دیواری به سبک هندی قدیمی است. بازدید از مسجد جامع آگرا که در هر برگزاری نماز گنجایش ده هزار نمازگزار را دارد، را فراموش نکنید.

مجموعه فاتح پور سیکری از طلوع آفتاب تا غروب آفتاب باز بوده و بهترین دوره زمانی برای بازدید از آن، ماه های نوامبر تا مارچ زمانی که آب و هوا نسبتا متعادل بوده و مناسب گشت و گذار است، محسوب می شود. برای برحذر بودن از شلوغی و ازدحام جمعیت در این محل بهتر است که صبح زود را برای بازدید از آن انتخاب کنید. این شهر باستانی ۳۵ کیلومتر از شهر آگرا فاصله داشته و مسیر آگرا به این شهر یکی از پر ترددترین مسیرها بوده و دارای اتوبوس های متعدد رفت و برگشتی از دروازه آگرا به این مجموعه است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد