چرا هنگ کنگ بالاترین میانگین امید به زندگی در دنیا را دارد؟

میانگین امید به زندگی در هنگ کنگ

میانگین امید به زندگی در کشورهای مختلف بر اساس مولفه های مختلفی تعیین می شود و یکی از معیارهای رفاه و پیشرفته بودن آن کشور به حساب می آید. جالب است بدانید که در جدیدترین رده بندی کشورهای دنیا، هنگ کنگ در صدر کشورهای دنیا قرار گرفته و مردم هنگ کنگ بیشترین امید به زندگی را در دنیا دارند. امید به زندگی در هر دو جنس در طول ۴۶ سال گذشته به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده و هم اکنون حدود ۸۱٫۳ سال برای مردان و ۸۷٫۳ سال برای زنان است. اما این منطقه کوچک آسیایی چطور به چنین جایگاهی رسیده و چه امکانات و تسهیلاتی در اختیار مردمش قرار داده است؟ در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد امید به زندگی در هنگ کنگ بیشتر صحبت کنیم.

سفر به هنگ کنگ

امید به زندگی چیست؟

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به هنگ کنگ
چگونه از فرودگاه هنگ کنگ به هتل برویم؟
دیدنی‌ترین جاذبه های هنگ کنگ

مفهوم امید به زندگی (Life Expectancy) یک شاخص آماری است که میانگین طول عمر و امید به زندگی را در یک کشور و جامعه آماری تعیین می کند. این میانگین بر اساس مولفه هایی مثل جنسیت، سن، محل تولد، شاخص بهداشتی و وضعیت و کیفیت زندگی و رفاه در هر جامعه مشخص می شود. سال هاست که مفهوم امید به زندگی در کشورهای دنیا معیاری برای سنجش سطح رفاه و کیفیت زندگی در دنیا در نظر گرفته می شود. جالب است بدانید که در تمام کشورهای دنیا با هر سطح رفاه و کیفیت زندگی، میانگین امید به زندگی زنان از مردان بیشتر است. در ادامه لیست کشورهایی با بیشترین میانگین امید به زندگی را با هم مرور می کنیم.

امید به زندگی هنگ کنگ

چرا امید به زندگی در هنگ کنگ بسیار بالاست؟

هنگ کنگ منطقه ای خودمختار در جنوب چین است که امروزه یکی از قطب های تجارت آسیا و دنیا به حساب می آید. هنگ کنگ با آسمان خراش های سر به فلک کشیده و مراکز خرید مدرن و خیابان های مملو از جمعیت، تصویر یک شهر فوق مدرن و پیشرفته را به ذهن متبادر می کند و واقعا هم این چنین است. هنگ کنگ شهری جزیره ای با مساحت ۱۰۸۷ کیلومتر مربع است که در همین مساحت اندک، بیش از ۷ میلیون نفر زندگی می کنند. در حال حاضر بیش از ۳۰۰ آسمان خراش و برج بلند در سرتاسر هنگ کنگ وجود دارند و علاوه بر این پارک ها و فضاهای سبز شهری، بیمارستان ها و مراکز درمانی متعدد و سیستم حمل و نقل مدرن و پیشرفته و رستوران ها و مراکز خرید و …کیفیت زندگی بسیار خوبی را به شهروندانش ارائه می کند. در حال حاضر مردم هنگ کنگ بالاترین نرخ امید به زندگی در جهان را دارند و میانگین امید به زندگی برای مردان ۸۱٫۳ و برای زنان ۸۷٫۳ سال برآورد شده است. اما به نظرتان چه مولفه هایی کیفیت زندگی در کلان شهر هنگ کنگ را تا این حد بالا برده اند؟

مردم هنگ کنگ

دسترسی آسان به همه چیز

اگر به هنگ کنگ سفر کنید با مشاهده جمعیت زیاد در خیابان ها حتما فکر می کنید که برای دسترسی با مشکل مواجه خواهید شد. اما این طور نیست و اتفاقا دسترسی در هنگ کنگ بسیار سریع و منظم و سازمان یافته انجام می شود. خیابان های هنگ کنگ بسیار امن هستند و دسترسی بسیار آسانی به وسایل حمل و نقل عمومی، رستوران و امکانات و خدمات شهری وجود دارد. همه این موارد در کنار هم باعث می شود تا مردم هنگ کنگ زندگی سلامت و طولانی تری داشته باشند.

قیمت منصفانه و قابل تاکسی و وسایل حمل و نقل عمومی و تعداد زیاد آن ها در سطح شهر باعث می شود تا مردم کمتر از خودروی شخصی استفاده کنند. شما به راحتی با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می توانید به مراکز خرید، رستوران ها و .. بروید و با کمی پیاده روی به هرجا که می خواهید برسید. خیال آسوده شهروندان و تسهیلات شهری و دسترسی به امکانات و خدمات باعث افزایش میانگین امید به زندگی در هنگ کنگ شده است.

فضاهای سبز و ورزش

در هنگ کنگ پارک ها و فضاهای سبز زیادی وجود دارند که امکان ورزش و فعالیت های هوازی را برای مردم فراهم می کنند. صبح ها اگر به پارک های هنگ کنگ بروید گروه های زیادی از افراد مسن و میانسال را می بینید که به انجام ورزش هایی مثل تای چی و کی گونگ مشغولند. افراد مسن عادت دارند صبحشان را این گونه آغاز کنند و بعد برای صبحانه خوردن و گپ زدن با دوستان دورهم جمع شوند. تمرینات صبحگاهی تای چی در هنگ کنگ بسیار محبوب هستند و در واقع بخشی از زندگی روزمره مردم به شمار می آیند. این ورزش سنتی علاوه بر حفظ و تقویت روابط اجتماعی باعث بالا رفتن میانگین امید به زندگی در هنگ کنگ شده است.

تقریبا در هر منطقه و محله ای فضاهای سبز و پارک های متعددی وجود دارد که مردم و به ویژه افراد مسن را تشویق به فعالیت می کند. این فضاها کاملا متناسب با نیازهای میانسالان و افراد مسن طراحی شده اند و آن ها را به لذت بردن از فعالیت های روزانه مثل پیاده روی و گردهمایی های دوستان ترغیب می کند.

تسهیلات شهری هنگ کنگ

بیمارستان و خدمات درمانی مناسب برای همه

یکی دیگر از دلایل بالا بودن میانگین امید به زندگی در هنگ کنگ کیفیت خدمات درمانی و بهداشت است. در هنگ کنگ هرکس می تواند به بیمارستان برود و از خدمات درمانی و پزشکی مناسب بهره مند شود. در این منطقه خودمختار تسهیلات درمانی ویژه ای برای افراد مسن وجود دارد و این افراد برای مراقبت های درمانی و خدمات پزشکی اولیه نیازی به پرداخت هزینه ندارند. به گفته یکی از پزشکان هنگ کنگ، «اگر شما به عنوان شهروند هنگ کنگ بسیار بیمار باشید و نیاز به بستری شدن داشته باشید این خدمات رایگان در اختیار شما قرار می گیرد و هزینه آن از بخش مالیات تامین می شود. بنابراین هیچ کس به دلیل نداشتن توانایی مالی از خدمات درمانی بی بهره نمی ماند!

همان طور که واضح است دسترسی به خدمات درمانی ارتباط مستقیمی با میانگین امید به زندگی در هنگ کنگ دارد و نتیجه آن هم افزایش طول عمر مردم هنگ کنگ بوده است.

آب و هوای خوب

یکی دیگر از دلایل افزایش میانگین امید به زندگی در هنگ کنگ آب و هوا موقعیت جغرافیایی مناسب آن است. قرارگیری در منطقه نیمه گرمسیری باعث شده تا هنگ کنگ آب و هوایی بسیار مساعد و مناسب داشته باشد. هوا در هنگ کنگ در اکثر مواقع نه خیلی سرد و نه خیلی گرم است و به این ترتیب زندگی در چنین آب و هوای را راحت تر و لذتبخش تر می کند. در کشورهایی مثل انگلستان، میزان مرگ و میر در زمستان و ماه های سرد سال افزایش پیدا می کند. به طور مثال در سال ۲۰۱۶-۱۷ در آمریکا، در طول زمستان میزان فوتی حدود ۳۴۳۰۰ نفر بیشتر از فصول گرم سال بوده است. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، آب و هوای مساعد یکی از دلایل افزایش امید به زندگی در هنگ کنگ بوده است.

ژاپن با آن که در مسافت نسبتا نزدیکی از هنگ کنگ قرار گرفته اما آب و هوایی کاملا متفاوت دارد و آب و هوای سنگاپور هم با ژاپن تفاوت زیادی دارد. آب و هوای هنگ کنگ نیمه گرمسیری است، سنگاپور گرمسیری و ژاپن معتدل است. هرچند عامل آب و هوا می تواند تا حد زیادی در افزایش امید به زندگی تاثیر داشته باشد، اما مسلما عامل کلیدی به حساب نمی آید.

فضای سبز هنگ کنگ

ارزش و اهمیت خانواده

آخرین موردی که در مورد افزایش امید به زندگی در هنگ کنگ می توان مطرح کرد ارزش های خانوادگی و اهمیت روابط خانوادگی است. کشورهای آسیایی و شرقی به خاطر اهمیتی که به خانه و خانواده می دهند در دنیا شهرت دارند. در هنگ کنگ نیز خانواده اهمیت بالایی دارد و اعضای خانواده حمایت های مالی و اجتماعی و عاطفی زیادی به افراد مسن و میانسال ارائه می کنند. در روزگاران قدیم، مردم اغلب بچه های زیادی داشتند. اما با در پیش گرفتن سیاست های تک فرزندی در چین کم کم تعداد بچه ها کاسته شد تا به یک فرزند رسیده است. به این ترتیب نسلی که حاصل چند فرزندی بودند تمایل کمتری به بچه دار شدن داشتند و اغلب یک بچه به دنیا آورده اند. با این حال، تعداد کمتر فرزندان خللی در اهمیت و جایگاه خانواده نداشته است.

افراد مسن از احترام و تکریم بالایی برخوردارند و اعضای جوان تر خانواده همیشه به رفاه و سلامت و کیفیت زندگی افراد میانسال و مسن، به ویژه پدر و مادر توجه زیادی نشان می دهند. به این ترتیب، افراد با پیرشدن احساس تنهایی و بی کسی نمی کنند و با حمایت های عاطفی و مالی فرزندان و اطرافیان، امید به زندگی در هنگ کنگ بالاتر رفته است.

بالاترین امید به زندگی در جهان

رژیم غذایی مناسب

یکی دیگر از عوامل افزایش امید به زندگی در هنگ کنگ رژیم غذایی و آشپزی سلامت این منطقه مطرح شده است. هنگ کنگ به عنوان دروازه تجارت جهانی به سوی کشورهای آسیایی مثل چین، دسترسی آسانی به ماهی تازه، میوه ها و سبزیجات مختلف دارد. به همین دلیل در آشپزی این منطقه از ماهی و جانوران دریایی و همین طور میوه و سبزیجات به وفور استفاده می شود و غذاهای هنگ کنگ در بین سالم ترین غذاهای دنیا قرار دارند.

منبع: edition.cnn.com

شیرینی های مخصوص کریسمس در کشورهای مختلف دنیا
شیرینی های مخصوص کریسمس در کشورهای مختلف دنیا
معرفی کامل شهر خوانسار
معرفی کامل شهر خوانسار
تجهیزات سفر: کوچک ترین کابل شارژ USB
تجهیزات سفر: کوچک ترین کابل شارژ USB
این مناطق ناشناخته در چین حیرت زده تان می کنند
این مناطق ناشناخته در چین حیرت زده تان می کنند

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code