معروف ترین غذاهای برنجی در کشورهای مختلف دنیا

انواع غذاهای برنجی

برنج در آشپزی ایرانی نقش بسیار مهمی دارد و اکثر غذاهای معروف ما ایرانی ها با استفاده از برنج تهیه می شود. برای بسیاری از ما غذای بدون برنج اصلا قابل تصور نیست و اکثر ما روزانه برنج را به صورت های مختلف مصرف می کنیم. جالب است بدانید که مصرف برنج تنها محدود به کشور ما نیست و در بسیاری کشورهای دنیا هم برنج بخشی مهم از آشپزی و غذاهای سنتی آن ها به شمار می رود. در این مطلب می خواهیم معروف ترین انواع غذاهای برنجی در سرتاسر دنیا را به شما معرفی کنیم و بگوییم که در هر کشور با برنج چه غذای خوشمزه ای درست می کنند. برای خیلی از ما که از غذاهای برنجی تکراری خسته شده اند مطالعه این مطلب می تواند جالب و خواندنی باشد. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

پلو مکزیکی

افغانستان، کابلی پلو | Kabuli Pulo

مطالب مرتبط:
۸ مورد از خوشمزه ترین غذاهای خیابانی مالزی!
خطر مرگ با خوردن این کیک برنجی!
معروف ترین «غذاهای پاییزی» در کشورهای مختلف دنیا

کشور افغانستان در همسایگی ایران قرار دارد و اشتراکات زبانی، فرهنگی و غذایی زیادی با ما دارند. در افغانستان هم برنج بخشی مهم از آشپزی این کشور را تشکیل می دهد و انواع غذاهای برنجی خوشمزه در این کشور تهیه می شوند. یکی از مشهورترین آن ها غذایی به نام کابلی پلو است که بسیار خوشمزه و لذیذ است و در مراسم های ویژه مثل مراسم ازدواج و … سرو می شود. برای تهیه کابلی پلو برنج سفید را با گوشت و آب گوشت می پزند و ترکیب می کنند و در آخر هم با کشمش، خلال هویج سرخ شده و پسته روی آن را تزیین می کنند. همان طور که در تصویر هم می بینید این غذا ظاهری بسیار مجلسی و زیبا دارد و به همین دلیل هم غذای اصلی میهمانی ها و ضیافت ها در افغانستان به شمار می رود. این غذا دستور تهیه بسیار ساده ای دارد اما مطمئنا با تمام پلوهایی که تا به حال خورده اید متفاوت است و طعمی خاص دارد.

کابلی پلو افغانستان

کانادا، برنج وحشی | Wild Rice

برنج وحشی که به نام های برنج کانادایی و برنج سرخپوستی هم شهرت دارد در حقیقت واقعا برنج نیست، اما به دلیل ظاهر برنج مانندش به این اسم نامیده می شود. برنج وحشی را سرخپوستان آمریکایی می پختند و همراه با برنج مصرف می کردند. این برنج از گیاهی به نام زیزانیا به دست می آید و سخت تر از برنج سفید است و زمان پخت طولانی تری دارد. در کانادا این نوع برنج بسیار محبوب و متداول است و اکثر غذاهای برنجی که در این کشور تهیه می شود در ترکیباتش برنج وحشی هم دارد. به همین دلیل آن را برنج کانادایی هم می نامند! در کانادا برنج وحشی را با غلات و مغزیجات و سبزیجات مختلف ترکیب می کنند و سرو می کنند.

برنج وحشی

چین، برنج سرخ شده | Fried Rice

برنج در کشور چین هم اهمیت زیادی دارد و انواع غذاهای برنجی در این کشور تهیه می شوند. البته در این کشور به طور سنتی بیشتر برنج سفید چسبناک و کمی خمیری را به عنوان غذای روزانه می خورند، اما در مناسبت های خاص و میهمانی ها و ضیافت های ویژه نوعی غذا به اسم برنج سرخ شده تهیه می شود. برای تهیه برنج سرخ شده هرچیزی که دم دست باشد و در یخچال مانده باشد را می توان با برنج ترکیب کرد! انواع سبزیجات، گوشت مرغ و گوساله و …، تخم مرغ، سس سویا، کنجد و ادویه جات و … را می توان در برنج ریخت و برنج سرخ شده خوشمزه ای را تهیه کرد. این غذا به دلیل طعم بسیار خوشمزه و مطبوع و همین طور قیمت ارزانی که دارد در چین بسیار متداول شده و به عنوان غذای خیابانی هم فروخته می شود. بنابراین اگر به چین سفر کردید در شهرهای مختلف می توانید اغذیه فروشی ها و گاری هایی را ببینید که  انواع مختلف برنج سرخ شده را در کاسه های کوچک به مشتریان می فروشند.

برنج سرخ شده

غنا، برنج جولوف |  Jollof Rice

یکی از معروف ترین غذاهای برنجی کشور غنا غذایی به نام برنج جولوف است. این غذا علاوه بر غنا در سرتاسر غرب آفریقا هم محبوبیت دارد و تهیه می شود. این غذا از ترکیب برنج، گوجه، رب گوجه فرنگی، پیاز، نمک و ادویه های مختلف تهیه می شود و شاید بتوان آن را مشابه استانبول پلوی خودمان دانست. در غنا برنج جولوف را گاهی بناچین هم می نامند که به معنای یک قابلمه است و به طرز تهیه آن اشاره می کند که همه موارد را در قابلمه می ریزند و به همین راحتی غذا آماده می شود. برنج جولوف به دلیل طرز تهیه ساده و آسان و همین طور طعم خوشمزه ای که دارد محبوبیت زیادی دارد و مردم این کشور به عنوان ناهار یا شام این نوع برنج را آماده می کنند. در غنا، برنج جولوف را اغلب همراه با گشت قرمز یا ماهی سرو می کنند و جزء غذاهای روزمره مردم غنا به حساب می آید.

برنج جولوف غنا

هند، برنج باسماتی | Basmati Rice

برنج باسماتی که به برنج هندی هم شهرت دارد در کشور هند بسیار رایج است و انواع غذاهای برنجی را با این نوع برنج تهیه می کنند. البته این برنج را می توان در کشورهای دیگر هم پیدا کرد اما در هیچ جایی محبوبیت و رواج هند را ندارد. همان طور که احتمالا می دانید این برنج در مقایسه با برنج ایرانی قد کشیده تر و بلندتری دارد و عطر و بوی خاصی هم در هنگام پخت دارد؛ در حقیقت نام باسماتی هم به معنای معطر است. در سفر به هند می توانید انواع غذاهای برنجی را ببینید که با برنج باسماتی تهیه شده اند: انواع پلو سبزیجات، برنج و چیکن کاری، گوشت اسپایسی و … را می توان با این نوع برنج تهیه کرد.

برنج باسماتی

ایتالیا، ریزوتو | Risotto

درست است که ایتالیا به خاطر پاستاهایش شهرت دارد و انواع پاستا را می توانید در شهرهای مختلف ایتالیا پیدا کنید. اما در این کشور و به ویژه در شمال ایتالیا یکی از خوشمزه ترین انواع غذاهای برنجی به نام ریزوتو تهیه می شود. ریزوتو از کلمه ریزو گرفته شده که در زبان ایتالیایی به معنای برنج است. البته اگر به رستوران های ایتالیا بروید ریزوتو را در دسته بندی پاستاها خواهید دید، اما باید بدانید که این غذا به هیچ وجه پاستا نیست و یک غذای کاملا برنجی است. برای تهیه ریزوتو این نوع برنج را با خامه، آب گوشت و مرغ و … آنقدر می پزند تا کاملا نرم و پخته شود و بعد با ترکیب با مواد مختلف مثل انواع سبزیجات، قارچ و گوشت و … سرو می کنند. در مناطق مختلف ایتالیا ریزوتو را به روش های متفاوتی تهیه می کنند و در بسیاری انواع این غذا می توان کره، پیاز، سرکه سیب و پنیر پارمزان را هم مشاهده کرد. در ایتالیا ریزوتو را اغلب به عنوان پیش غذا یا میان وعده سرو می کنند، هرچند به دلیل مواد مختلفی که در ترکیباتش دارد به عنوان یک شام خوشمزه و لذیذ هم می تواند در نظر گرفته شود.

ریزوتو ایتالیایی

ژاپن، برنج سوشی | Sushi Rice

برنج در ژاپن هم بخش اصلی آشپزی این کشور است و در غذاهای روزمره ژاپن از برنج استفاده می شود. برنج ژاپنی با برنجی که ما می خوریم کاملا تفاوت دارد و بسیار کوتاه تر است و ظاهر گرد و تپلی هم دارد! این برنج وقتی پخته می شود حالت چسبناک و خمیری پیدا می کند و در حقیقت، در ژاپن برنج باید هم همین طور باشد. بنابراین انتظار نداشته باشید که این نوع برنج هم برنج ایرانی قد کشیده و دانه دانه باشد. در ژاپن انواع غذاهای برنجی را با این نوع برنج تهیه می کنند، اما جایی که بیشترین استفاده از این برنج می شود در تهیه سوشی مشهور ژاپنی است. اگر تا به حال سوشی خورده باشید حتما می دانید که داخل رول های سوشی با برنج و سبزیجات پر می شود. برای تهیه برنج سوشی، برنج پخته شده را با سرکه و کنجد ترکیب می کنند و بعد آن را داخل ماهی یا جلبک و … می پیچانند. در حقیقت، مهم ترین بخش تهیه سوشی آماده کردن همین نوع برنج است و اصلی ترین مرحله کار به حساب می آید.

برنج سوشی

مکزیک، برنج اسپانیایی | Spanish Rice

آخرین مورد از انواع غذاهای برنجی که به شما معرفی می کنیم متعلق به کشور مکزیک است. البته در کشورهای دیگر هم مسلما غذاهای خوشمزه ای با برنج تهیه می شود که متاسفانه در این مطلب نمی گنجد. برنج اسپانیایی که به پلو مکزیکی هم شهرت پیدا کرده است یکی از خوشمزه ترین غذاهای برنجی در مکزیک است. در حقیقت نام برنج اسپانیایی کمی گول زننده است، چون این برنج در مکزیک سرو می شود و نه اسپانیا! برای تهیه پلو مکزیکی یا همان برنج اسپانیایی، برنج را با گوجه، فلفل، پیاز، سیر آنقدر تفت می دهند تا برنج کاملا طلایی و برشته شود. بعد به میزان لازم آب یا آب مرغ روی آن می ریزند و اجازه می دهند تا برنج و مواد کاملا بپزند و برنج آماده شود. در مکزیک این نوع برنج بسیار محبوب است و در کنار انواع غذاهای مکزیکی این برنج قرمز و خوشمزه را هم می توانید مشاهده کنید.

منبع: spoonuniversity.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code