خطر مرگ با خوردن این کیک برنجی!

موچی، کیک برنجی کشنده ی ژاپنی ها

ژاپن سرزمین غذاهای باورنکردنی و تعدادی از جالب ترین غذاهای دنیاست. غذاهای عجیب و غریب ژاپن خیلی از شکم گردان را به اینجا می کشاند تا غذاهایی را بخورند که در هیچ جای دنیا نمونه اش پیدا نمی شود! یکی از غذاهای عجیب ژاپن، فوگو است که با ماهی سمی درست می شود و همه، آن را یک غذای خطرناک می دانند پس شاید چندان عجیب نباشد که بعضی ها با خوردن این غذا به کام مرگ بروند! اما خطرناک ترین غذای ژاپنی، یک خوراکی دیگر است. چیزی که فکرش را هم نمی کنید غذای مرگ آوری باشد: کیک برنجی موچی (Mochi). در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا درباره کیک برنجی موچی بیشتر بدانید.

موچی
مطالب مرتبط:
غذاهای ژاپنی که تا به حال درباره شان نشنیده اید
طعم لذیذ ژاپن، غذاهای بومی ژاپنی

بر خلاف فوگو که فقط در رستوران های خاص پیدا می شود، موچی، یعنی همان خطرناک ترین خوراکی ژاپنی در همه جا هست و حداقل ۱۰ تا ۲۰ نوع مختلف دارد. موچی آنقدر خطرناک است که مسئولان ژاپنی هر سال مجبورند آداب خوردن این خوراکی را به مردم یادآوری کنند تا کسی توسط این خوراکی نمیرد!

شاید بگویید چطور موچی که ظاهر ترسناکی هم ندارد می تواند کشنده باشد؟ این شیرینی با این که در ظاهر بی خطر است اما سالانه جان چندین نفر را می گیرد. در واقع چسبناک بودن بیش از حد این خوراکی به آن خاصیت خفه کنندگی داده است! البته خفگی وقتی اتفاق می افتد که موچی را سریع، به مقدار زیاد و بدون جویدن صحیح بخورید پس خوردن آن برای کسانی که در جویدن یا بلع مشکل دارند اصلا توصیه نمی شود.

کیک برنجی

با اینکه در سفر به ژاپن خوردن موچی یکی از بایدهاست اما گاه و بیگاه خبر می رسد که عده ای با خوردن این شیرینی روانه بیمارستان شده اند و یا حتی به کام مرگ کشیده شده اند. موچی در اندازه ای است که برای اینکه در گلو گیر نکند باید کاملا کوچک شود. همین که این شیرینی را به دهان می گذارید چسبناک بودن آن را کاملا حس می کنید برای همین باید آن را آنقدر بجوید تا کاملا نرم شود و بعد قورت بدهید. با اینکه موچی قرن هاست که درست می شود و برای ژاپن اهمیت تاریخی دارد اما برای خوردن آن باید مواظب باشید.

موچی چیست؟

موچی که به کیک برنجی هم معروفه یک اسنک سنتی ژاپنی است که با برنج چسبناک درست می شود. این کیک برنجی در واقع ترکیبی چسبناک ازبرنج و خمیر است که به خودی خود بی مزه است اما وقتی با موادی مثل شکر و آنکو (خمیر لوبیا قرمز شیرین) ترکیب می شود طعم و مزه بی نظیری پیدا می کند. این کیک برنجی را با غذاهایی مثل اوزونی هم می خورند ، اوزونی یک جور سوپ سبزیجات است که در طول تعطیلات سال نو به همراه موچی خورده می شود.

کیک برنجی معروف ژاپنی

روش درست کردن موچی قرن هاست که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. برای آماده کردن موچی، یک جور برنج دانه ریز مخصوص آنقدر کوبیده می شود تا به شکل توپ های چسبناک دربیاید. اینکه بگوییم موچی اولین بار در چه زمانی اختراع شده کمی سخت است اما باستان شناسان موفق شده اند ابزارهایی مخصوص پخت موچی را کشف کنند که قدمتشان برای دوره کوفون یعنی سال های ۲۵۰ تا ۵۳۸ میلادی بوده است.

موچی چه زمانی خورده می شود؟

موچی در سوپرمارکت ها، فروشگاه ها و شیرینی فروشی ها پیدا می شود اما هر فصلی موچی مخصوص به خودش را دارد! در تعطیلات سنتی نوع خاصی از موچی درست می شود که خیلی هم خوشمزه و پرطرفدارند. در طول بهار وقتی مردم به پارک ها می روند و در زیر درختان شکوفه های گیلاس می نشینند این لحظه را با خوردن موچی جشن می گیرند. البته همانطور که گفتیم هر مناسبتی موچی مخصوصی دارد مثلا روز کودک در ماه می (اردیبشهت) با موچی ای جشن گرفته می شود که با لوبیای شیرین و میسوی سفید پر شده و لای برگ درخت بلوط پیچیده شده باشد.

معروف ترین زمان برای خوردن موچی، تعطیلات سال نو است، زمانی که یکی از مهمترین تعطیلات در تقویم ژاپنی هاست و با غذاهای خاص و البته موچی های خوشمزه جشن گرفته می شود. ژاپنی ها برای موچی های سال نو عقیده جالبی دارند: موچی چسبناک تر یعنی طول عمر و خوشبختی بیشتر!

موچی، کیک برنجی کشنده ی ژاپنی ها

موچی چقدر خطرناک است؟

خوردن موچی در طول تعطیلات سال نوی ۲۰۱۸ دو مورد مرگ داشته، البته تعداد دیگری هم بعد از چسبیدن تکه های موچی به گلویشان با رفتن به بیمارستان نجات پیدا کرده اند. در واقع این ماهیت چسبناک این کیک است که باعث ایجاد خفگی می شود برای همین بچه ها و سالمندان باید در هنگام خوردن آن به شدت مراقب باشند. هر سال مسئولان ژاپنی به مردم توصیه می کنند که موچی را به تکه های کوچک تقسیم کنند و قبل از اینکه آن را قورت بدهند آهسته و به دقت بجوند. البته به بزرگ ترهای خانواده هم توصیه می شود که مراقب کودکان و سالمندان باشند تا موچی را طبق آداب خاصش بخورند.

اگر کسی با خوردن موچی دچار مشکل شد باید صورت او را به سمت پایین بگیرید و محکم به پشت او بزنید تا تکه های موچی از گولش بیرون بیاید. در سال ۲۰۰۱ گزارش شده که زنی برای نجات پدر ۷۰ ساله اش و خارج کردن تکه های برنج از گلوی او مجبور شده که از جارو برقی استفاده کند!

منبع: theculturetrip.com

فیکا: فرهنگ خاص سوئدی ها برای زندگی!
فرانسوی ها چه غذاهایی را دوست دارند؟
هر آن چه که درباره ی کباب شیشلیک باید بدانید!
تاریخچه جالب هات داگ!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code