راز اهرام ۳۰۰۰۰ ساله بوسنی چیست؟! آیا به دست فرازمینی ها ساخته شده اند؟!

اهرام بوسنی

همه ما وقتی در مورد هرم و اهرام صحبت می کنیم سریع به یاد اهرام ثلاثه مصر می افتیم. اما اگر به شما بگوییم در کشور بوسنی اهرامی وجود دارند که هرم جیزه (بزرگ ترین هرم در مجموعه اهرام سه گانه مصر) در مقابلشان شبیه به یک اسباب بازی به نظر می رسد، باور می کنید؟  باستان شناس بوسنیایی به نام دکتر سمیر اسماناجیک این نظر و نظرات عجیب دیگری مطرح می کند که دانشمندان را شوکه کرده است. او معتقد است قدمت اهرام بوسنی حداقل ۳۰۰۰۰ سال است، یعنی ۲۰۰۰۰ قبل از تاریخی که ما برای بشر متمدن تصور می کردیم! به هر حال این نظریه هنوز کاملا به اثبات نرسیده است و جامعه علمی در حال بررسی آن می باشد. با الی گشت همراه شوید تا درباره اهرام بوسنی بیشتر بدانیم و خودتان درباره حقیقت آنها قضاوت کنید.

هرم خورشید در بوسنی

اهرام بوسنی واقعا چه هستند؟

مطالب مرتبط:
کشف کفشی لاکچری که ۲۰۰۰ سال قبل مد شد! + تصویر
کشف هولناک یک مومیایی ۱۰۰۰ ساله داخل مجسمه طلایی!
کشف فسیل دختربچه ۳٫۳ میلیون ساله که قدیمی ترین جد بشر امروزی است!

چیزی که به عنوان اهرام بوسنی شناخته می شوند در حقیقت مجموعه ای از ۵ هرم یا تپه هستند که در شهری کوچک در ۳۰ کیلومتر سارایوو قرار گرفته اند. هرم خورشید ارتفاعی بالغ بر ۲۲۰ متر دارد و از هرم بزرگ مصر بسیار بلندتر است. برای اینکه تصور درستی از ارتفاع زیاد هرم خورشید داشته باشید باید بدانید که هرم جیزه ۱۴۷ متر ارتفاع دارد! سایر اهرام بوسنی عبارتند از هرم ماه، هرم عشق، هرم زمین و هرم اژدها! با این حال بسیاری از باستان شناسان با نظر دکتر سمیر اسماناجیک موافق نیستند و فکر می کنند ادعاهای او تنها راهی برای کشاندن توریست ها به بوسنی است. به ویژه این که بعد از جنگ بوسنی در دهه ۱۹۹۰ صنعت توریسم و گردشگری این کشور رو به افول گذاشته است. در جریان جنگ بوسنی ۱۰۰۰۰۰ نفر کشته و ۲٫۲ میلیون نفر آواره شدند. به اعتقاد بسیاری از دانشمندان این ۵ هرم تنها تپه هایی هستند که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. البته وقتی شما هم این هرم ها را از نزدیک ببینید تنها ۵ تپه بزرگ می بینید، اما اسماناجیک معتقد است که زیر لایه های سطحی این تپه ها اهرامی عظیم و شگفت انگیز وجود دارند. تمام این داستان ها و مباحثات از سال ۲۰۰۵ شروع شده است.

جاذبه های گردشگری بوسنی

ادعاهای مطرح شده

پس از بررسی فسیل های کشف شده در این منطقه مشخص شد که قدمت این اهرام به حدود ۳۰۰۰۰ سال قبل بازمی گردد. جالب است بدانید که شناخت ما از تمدن های بشری تا ۱۰۰۰۰ سال پیش را در برمی گیرد و در مورد قبل از آن هیچ گونه درکی نداریم. نوک اهرام خورشید، اژدها و ماه یک مثلث متساوی الاضلاع کامل را تشکیل می دهد.

لایه های متراکم بتن روی سطح هرم خورشید این نظریه را تقویت می کند که این هرم ها به دست انسان ساخته شده اند. این تکه ها در آزمایشگاه های بوسنی، ایتالیا و فرانسه آزمایش شده اند و مشخص شده که ماهیت طبیعی ندارند و کاملا مستحکم و مقاوم در برابر آب ساخته شده اند.

سازه عجیب

مخالفان چه می گویند؟

همان طور که گفتیم این ادعاها عمدتا از سوی باستان شناسی به نام اسماناجیک مطرح شده و همه با آن موافق نیستند. در حقیقت اکثر انجمن های علمی ادعاهای او را شبه علم می دانند و صحت آن را زیر سوال می برند. به اعتقاد دانشمندان تپه های شهر ویزوکو کاملا طبیعی هستند و چیز غیرعادی در آن ها وجود ندارد. به اعتقاد آن ها شکل هرمی این تپه ها در نتیجه حفاری های مخفیانه و عمدی به وجود آمده است. علاوه بر این، با توجه به اینکه ۳۰۰۰۰ سال قبل اروپا در اواسط عصر یخبندان به سر می برده امکان حیات و سکونت انسان ها غیرمحتمل به نظر می رسد. همچنین دخیل دانستن دست عوامل فرازمینی در ساخت این هرم ها باعث مخالفت بسیاری از دانشمندان شده است. با این حال مردم بوسنی عمیقا دوست دارند که تمام این ادعاها درست باشد و باعث رونق صنعت گردشگری این کشور شود. اسماناجیک آنقدر در برنامه های تلویزیونی حضور پیدا کرده که به چهره ای ملی تبدیل شده و همه او را می شناسند. حتی کمپین هایی برای جمع آوری پول مورد نیاز برای تحقیق روی اهرام بوسنی راه افتاده و کمک های مردمی فراوانی برای انجام این پروژه شده است.

5 هرم عجیب بوسنی

نظر شما چیست؟

از یک سو، پذیرش این موضوع که یک تمدن باستانی در ۳۰۰۰۰ سال پیش وجود داشته و چنین سازه های عظیمی را ساخته باورنکردنی به نظر می رسد. از سوی دیگر، این که این اهرام غول پیکر به طور کاملا طبیعی در چنین هماهنگی و هارمونی منظمی با یکدیگر قرار گرفته اند هم بعید به نظر می رسد. تحقیقات بیشتر در این زمینه همچنان ادامه دارد و اگر ادعاهای باستان شناس مذکور حقیقت داشته باشد تحولی عظیم و شگرف در شناخت ما از تمدن های بشری به وجود خواهد آورد. اسماناجیک معتقد است که جامعه علمی به این دلیل ادعاهای او را قبول نمی کنند چون در این صورت تمام باورهای گذشته شان در مورد تمدن های بشری فرومی ریزد!

منبع: theculturetrip.com

افتتاح مجدد نمایشگاه دائمی ایران در بوسنی
افتتاح مجدد نمایشگاه دائمی ایران در بوسنی
تونلی که رد شدن از آن شما را از ناامیدی نجات می دهد!
تونلی که رد شدن از آن شما را از ناامیدی نجات می دهد!
۱۰ جاذبه معروف شهر موستار در بوسنی
۱۰ جاذبه معروف شهر موستار در بوسنی
این ویدیو شما را مجبور به تحسین زیبایی های بوسنی میکند
این ویدیو شما را مجبور به تحسین زیبایی های بوسنی میکند
  1. Avatar
    حمید

    از این هرم ها تو چین هم هست تو منطقه جیرفت هم زیر خروارها خاک خوابیده در نمی‌آورند دروغ هاشون معلوم نشه

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code