اولین شکایتنامه جهان به خاطر چه بود؟+ عکس

 اولین شکایتنامه جهان

شاید برایتان جالب باشد دانستن این موضوع که تاریخچه ی شکایت و شاکی بودن از خدمات نه مال الان است نه ۱۰۰ سال پیش. جدیدا یک لوح گلی از خاک رس کشف شده است که روی آن نوشته هایی با خطوط ریز وجود دارد. این لوح در واقع اولین شکایتنامه جهان از خدماتی است که ارائه شده است و تاریخچه ی  آن به ۱۷۵۰ سال پیش قبل از میلاد مسیح برمی گردد!! کشف این لوح یکی از جالب ترین کشفیات تاریخی دنیا تا به امروز بوده است. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا ببینیم این لوح دقیقا درباره ی چیست و فرد شاکی در آن زمان از چه چیزی ناراضی بوده است.

اولین شکایتنامه جهان
مطالب مرتبط:
هیچ وقت در شب از این مکان ها دیدن نکنید+ تصویر
اگر در این روز به خیابان بروید زنده نمی مانید!

یک نامه که در واقع روی یک لوح گلی نوشته شده است و قدمت آن به ۱۷۵۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد… این لوح متعلق به تمدن کهن بابل بوده است و در حال حاضر در موزه ی بریتانیا نگهداری می شود و قدیمی ترین شکایت از سرویس مشتریانی است که تا حالا پیدا شده است. مطمئنا برایتان جالب است که بدانید این شکایتنامه را چه کسی نوشته است. در واقع این شکایتنامه را نانی به (Ea-nasir) نوشته است و در آن از رساندن «مس» اشتباهی و تاخیر در رساندن کالایی که در درخواست کرده بوده، شکایت کرده است.

این شکایتنامه که بسیار قدیمی و تاریخی است را باستان شناسان و دانشمندان توانسته اند ترجمه کنند که در پایین می توانید ترجمه ی کامل آن را که از کتاب «نامه هایی از مسوپوتامیا» برگرفته شده است برداشته شده است بخوانید. در این اولین شکایتنامه جهان ظاهرا نانی خیلی عصبانی است!

نانی این پیغام را نوشته است:

وقتی که شما آمدید این رو به من گفتید که: من به گیمیل سین یعنی همان فرستنده ی من (وقتی که بیاد) جنس خوبی از مس را می دهم. بعد از آن از این جا رفتید اما شما چیزی که به من قول داده بودید را انجام ندادید. شما کالایی را به من دادید که اصلا خوب نیست و کیفیت خوبی ندارد. من پیغام رسان هایم را به پیش شما فرستادم تا کالا را از شما بگیرد و شما به او گفتید که اگر می خواهی این کالا را بردار و در غیر این صورت از این جا برو!

شما در واقع با این رفتار به من اهانت کردید در حالی که حق چنین کاری را نداشتید. من با شما با ملایمت و مهربانی صحبت کردم و هیچ بدی ای به شما نکردم در حالی که شما با تحقیر با من برخورد کردید. شما پیام رسان های مرا دست خالی به پیش من برگرداندید و با من مثل یک دشمن برخورد کردید! من از شما در قبال پرداخت پول یک کالای خوب خواستم نه چیزی بیشتر، من از شما درخواست کالای بدون پول ندادم اما شما در جواب چه کردید! من حالا پولم را در خواست دارم و این کاملا به خودتان مربوط است که می خواهید چطور همه ی پول من را باز بفرستید.

چیزی که مشخص است این است که از این به بعد من هیچ مسی را از شما نه می خرم و نه قبول می کنم چرا که هم رفتار بدی داشته اید و هم خیلی بی کیفیت بوده است. از این به بعد شمش های مسی مورد نیازم را خودم تهیه می کنم و یا از جای دیگری می گیرم تا شما تنبیه شوید و بدانید که نباید با اهانت با من برخورد می کردید.

عکس های اولین شکایتنامه جهان

این شخصی که نانی از او شکایت کرده است یعنی همان Ea-nasir در واقع یک خرده فروش مس و یکی از فعالان در این صنعت بوده است و ظاهرا در آن دوران شهرت خوبی هم داشته است. طبق گفته های نانی در این لوح و آن چه که دانشمندان فهمیده اند، او زبان بی پروایی داشته است و اصلا مودب نبوده است! البته یک دلیل برای این بد زبانی هم ممکن است این بوده باشد که او روز خوبی را سپری نکرده است چرا که گفته می شود چندین سند و شواهد نشان می دهد که این فرد به قول هایی که می داده است عمل نمی کرده است.

موزه بریتانیا

ممکن است فکر کنید که چنین چیزی در آن دوران ممکن نبوده است این که اولین شکایتنامه جهان به این شکل نوشته شده باشد و لحنی تقریبا امروزی داشته باشد چرا که اگر کمی دقت کنید می بینید که خیلی به شکایت نامه های امروزی شبیه است با این حال طبق آن چه که در سایت موزه ی بریتانیا آورده شده است، لوح رسی مال سال ۱۷۵۰ قبل از میلاد مسیح است در حالی که بعضی از گمانه زنی ها می گویند که Ea-nasir متعلق به قرن نوزدهم قبل از میلاد مسیح بوده است. واقعا نمی توان مطمئن بود که کدام یک درست هستند. این لوح پر ارزش تاریخی در سال ۱۹۵۳ در جنوب عراق کشف شد.

منبع: amusingplanet.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد