آشنایی با اکو کمپ کویری متین آباد

اکو کمپ کویری متین آباد

شب مانی در اقامتگاه های بوم گردی و سایر اقامتگاه های سنتی، حدود یک دهه است که در صنعت گردشگری کشورمان جای خود را باز کرده است. بیشتر از هر منطقه دیگری در ایران، این اقامتگاه های سنتی در مناطق مرکزی و کویری کشور رونق پیدا کرده اند. یکی از معروف ترین اقامتگاه های سنتی کشور، اکو کمپ کویری متین آباد است که در همسایگی کویر قرار گرفته است. در صورت تمایل به آشنایی با این اکو کمپ کویری، همراه الی گشت باشید.

اکو کمپ کویری متین آباد
مطالب مرتبط:
کاروانسرای مرنجاب، نگینی در دل کویر
چرا کویر در شب سرد است؟!

کویرهای پر شمار کشور و آسمان پر ستاره و افسونگرشان هر سال خیل عظیمی از طبیعت گردان و گردشگران داخلی و خارجی را به سمت خود می کشند. کویرها مکان های پر رمز و رازی هستند که با عظمتشان دل هر بیننده ای را به لرزه می اندازند. در سال های اخیر سفر به این مناطق خاص کشور رونق چشم گیری داشته است. هجوم تعداد بیشمار گردشگر به مناطق کویری کشورمان، می تواند طبیعت شکننده و بسیار حساس این مناطق را تا نابودی کامل پیش برند. بنابراین، این مناطق نیازمند توجه بیش از پیش و مراقبت های بهینه تری هستند تا به عنوان میراثی گران بها برای نسل های آینده کشور هم باقی بمانند.

یکی از راه های اصولی محافظت از مناطق کویری، احداث اکو کمپ هایی تخصصی در حاشیه این کویرها برای اقامت است. اکوکمپ را می توان هم یک اقامتگاه و هم یک مقصد گردشگری دانست که در ساخت، نگه داری و اداره آن تمامی اصول محیط زیستی و اصول پایدار رعایت شده است. تمامی خدماتی که در این اکو کمپ ها ارائه می شوند، باید با زیست بوم و محیط زیست این منطقه هماهنگ باشند.

منطقه گردشگری متین آباد

اکو کمپ کویری متین آباد کجاست؟

اکو کمپ کویری متین آباد در ۲۵ کیلومتری جنوب نطنز  و ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر کاشان قرار گرفته است. این اقامتگاه در ابتدای رمل های شنی بزرگ کویر “پشت ریگ” در جنوب دریاچه نمک “مسیله” و در نزدیکی قلعه “کرشاهی” احداث شده است. این منطقه گردشگری، نخستین اکو کمپ ایران است که با هدف توسعه گردشگری پایدار و حفاظت از زیست بوم منطقه ساخته شده است. برادران “اشرف واقفی” که اصالتا از اهالی نطنز هستند، در سال ۱۳۸۵ به فکر ساخت این اکو کمپ افتادند تا مسافران کویر افسونگر، شبی را در این منطقه به صبح برسانند.

شب مانی در چادرهای متین آباد

در اکو کمپ کویری متین آباد ابتدا فقط اقامت در چادرهای بومی صورت می گرفت. با افزایش شمار گردشگران ورودی به این منطقه، کاروانسرایی به سبک قدیمی و چند کومه گلی هم به این مجموعه اضافه شدند. در سال ۲۰۱۴ میلادی، سازمان ملل (UN DESA) این اکو کمپ را به عنوان یکی از ۱۸ سایت گردشگری مطرح جهان که در زمینه های اکوتورستی فعالیت می کنند، انتخاب کرد. در سال ۲۰۱۵ نیز جایزه صلح و محیط زیست دکتر تقی ابتکار به این مکان تعلق گرفت.

متین آباد کمپ مجهزیست که در آن هرچه نیاز داشته باشید، فراهم است. این کمپ در همسایگی کویر مرکزی کشور قرار دارد. به همین دلیل با اقامت در آن، می توانید به گشت و گذار کویری بپردازید. تماشای رمل های بزرگ منطقه، تماشای طلوع و غروب خورشید از بلندای آن ها، دیدن آسمان پر ستاره کویر و شتر سواری، خاطرات خوشی را در این مکان برایتان رقم خواهد زد. چادرها و کومه های سنتی این اکو کمپ، حمام و سرویس های جداگانه ندارند و مسافرانی که کومه و چادر را برای اقامت انتخاب می کنند، باید از توالت ها و حمام های تمیز و مجهز عمومی این مکان استفاده کنند

آسمان شب متین آباد

امکانات کمپ

اکو کمپ کویری متین آباد، پارکینگ، محوطه سنتی ایرانی، سیستم گرمایشی و سرمایشی، اینترنت پر سرعت رایگان، تلوزیون و انواع غذاهای محلی که مواد ارگانیک تهیه می شوند، از جمله امکانات این مجموعه هستند.

اقامت در متین آباد

اتاق معمولی

۱۴ اتاق دو تخته و سه تخته مجهز به سرویس بهداشتی، سیستم گرمایش و سرمایش، تلوزیون و یخچال در ساختمان اصلی کمپ وجود دارند. با اقامت در این اتاق ها، شب مانی در کاروانسراهای سنتی کشور را تجربه خواهید کرد.

شاه نشین

شاه نشین بخش اصلی کاروانسرای سنتی است که ظرفیت ۸ نفر را دارد. این اتاق زیبا، به شکل سنتی تزئین شده است.

شاه نشین

اتاق گوشواره

اتاق های سنتی و زیبای مجموعه متین آباد، پنج تخت دارند. اقامت در این اتاق ها شما را به حال و هوای گذشته روستاهای کویری کشور خواهد برد.

کومه های مجموعه متین آباد

از دیگر امکانات این مجموعه وجود ۱۳ کومه کاهگلی سنتی است که به سبک خانه های کویر مرکزی ایران ساخته شده اند.

کومه های متین آباد

چادرها

۳۵ چادر ۱۲ متری و ۷ چادر ۲۴ متری کاملا ضد آب و ضد رطوبت در این کمپ برپا شده اند که گردشگران در صورت تمایل می توانند در آن ها اقامت کنند.

چادرهای مجموعه

بهترین فصل سفر به متین آباد

با فرا رسیدن ۶ ماه دوم سال و فصل سرما، سفر به مناطق کویری کشور نیز آغاز می شود. بهترین زمان سفر به اکو کمپ کویری متین آباد از شهریور ماه شروع می شود و تا فرودین ادامه خواهد داشت.

شب زیبای متین آباد

مسیر دسترسی

برای رسیدن به اکو کمپ کویری متین آباد باید مسیر اصفهان را در پیش بگیرید. در کیلومتر ۶۰ جاده کاشان – اصفهان وارد خروجی کاشان شوید و در این جاده به سمت شهر “بادرود” بپیچید. در اولین میدان بادرود به سمت چپ یعنی خیابان بسیج دور بزنید. پس از عبور از شهر خالدآباد و روستای ده آباد، به روستای متین آباد خواهید رسید.

اطلاعات عمومی

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این مجموعه و رزرو اتاق در آن، می توانید با شماره های ۰۲۱۸۸۱۰۷۶۷۰ یا ۰۲۱۸۸۷۱۵۲۳۲ تماس بگیرید.

وبسایت مجموعه: matinabad.com

اینستاگرام: matinabadcamp

رمل های کویر متین آباد

سخن نهایی

اگر می خواهید یک شب کویری را زیر آسمان افسونگر و پر ستاره آن تجربه کنید، اکو کمپ کویری متین آباد گزینه مناسبی برایتان خواهد بود. در این کمپ مجهز، علاوه بر اقامت، امکان شتر سواری، دوچرخه سواری، رصد ستارگان آسمان شب، بازدید از مزارع ارگانیک منطقه، بازدید از مزارع پرورش شتر و شتر مرغ و اسب هم فراهم است. اقامت در مجموعه گردشگری کمپ متین آباد، خاطرات خوشی را برایتان رقم خواهد زد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد