این ایستگاه قطار دور یک درخت ۷۰۰ ساله ساخته شده!

درختی عجیب در ایستگاه راه آهن

در یکی از ایستگاه های قطار ژاپن درختی بزرگ و کهن سال را می بینید که در وسط ایستگاه قرار گرفته و شاخه های سرسبز و تنومندش از حفره ای در سقف به آسمان رفته است. شاید با دیدن این درخت اولین سوالی که به ذهن هر کس برسد این باشد که چرا این درخت برای ساخت این ایستگاه قطع نشده و چرا ایستگاه را در اطراف آن ساخته اند. شاید بگویید مردم ژاپن عاشق فضای سبز هستند و به این راحتی درختان کهنسال را قطع نمی کنند و شاید هم مقدس بودن درخت را از دلایل قطع نشدن آن بدانید. این درخت از آن درختان معمولی که در هر گوشه و کنار می بینید نیست و مدت ها از عمرش می گذرد به طوری که مردم آن را یکی از قدیمی ترین درختان کل ژاپن می دانند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا بگوییم چرا این درخت همچنان در وسط ایستگاه قطار قرار دارد.

ژاپن
مطالب مرتبط:
جواهر سفید ژاپن میوه‌‌ای است هم قیمت طلا!
غذاهای ژاپنی که تا به حال درباره شان نشنیده اید

ایستگاه کایاشیما، در شهر نیاگاوا در شمال شرقی حومه استان اوساکا، یکی از عجیب ترین ایستگاه های قطار ژاپن است. این ایستگاه با اینکه بر روی سکویی در ارتفاع قرار دارد اما درخت بزرگی که شبیه کلم بروکلی است در آن قرار دارد و شاخ  برگ هایش از سوراخ مستطیلی شکلی در سقف به بیرون زده است. این درخت که به درخت کافور شناخته می شود در ژاپن زیاد وجود دارد اما مردم آن را از همه درخت های دیگر قدیمی تر می دانند هر چند که کارشناسان عمرش را حداقل حدود ۷۰۰ سال تخمین زده اند. البته فکر نکنید این درخت از همان ابتدا در وسط این ایستگاه قرار داشت و از اول تصمیمی برای قطع آن وجود نداشت. داستان از این قرار است که در سال ۱۹۱۰ وقتی که ایستگاه کایاشیما برای اولین بار افتتاح شد درخت در اینجایی که امروز می بینید نبود. درخت در آن زمان در کنار ایستگاه قرار داشت و مسافران خسته در روزهای بارانی و آفتابی در زیر شاخ و برگ هایش پناه می گرفتند و مدتی استراحت می کردند.

درخت کهنسال در ژاپن

این درخت در طول ۶۰ سال بعد هم بدون اینکه به کسی آسیب برساند در کنار ایستگاه قرار داشت و هم زیبایی و فضای سبزی را در اطراف محوطه ایستگاه به وجود آورده بود و هم مسافران از سایه اش اسفاده می کردند.  اما جمعیت ژاپن با سرعت زیادی در حال افزایش بود و دیگر این ایستگاه کوچک قطار پاسخگوی نیازهای آن ها نبود برای همین مسئولان محلی تصمیم گرفتند ایستگاه را بزرگ تر کنند. قرار بر این شد تا در سال ۱۹۷۲ کار گسترده شدن ایستگاه شروع و درخت قدیمی کافور قطع شود.

ایستگاه راه آهن

درباره اینکه چگونه این درخت قدیمی توانست سرنوشت خودش را عوض کند و جان سالم به در ببرد داستان های زیادی وجود دارد . یکی از این داستان ها این است که مردم مدت های زیادی این درخت را مقدس می دانستند و خبرها درباره قطع درخت، آن ها را ناراحت کرده بود. در شهر شایعاتی پیچیده بود درباره اینکه درخت از تصمیم مسئولان عصبانی است و در همین زمان هم یک سری اتفاقات عجیب و غریب می افتاد که مردم آن ها را از خشم درخت می دانستند. بعضی از مردم می گفتند مار سفیدی را دیده اند که در میان شاخه های درخت حرکت می کند و بعضی دیگر هم از بالای درخت دود غلیظی را می دیدند که به هوا می رود و معتقد بودند که درخت با این کارها می خواهد خشم خود را به همه نشان دهد. جالب است که در همان زمان، کارگری که یکی ازشاخه های درخت را قطع کرده بود چند روز بعد به تب شدیدی مبتلا شد!

ایستگاه قطار در ژاپن

مسئولان دو بار تلاش کردند تا این درخت را برای گسترش ایستگاه قطع کنند و در هر دو بار یک نفر مرد! مسئولان که از همزمانی این همه اتفاق بد با قطع درخت تعجب کرده بودند واقعا باورشان شد که همه این اتفاقات به خاطر قطع درخت است برای همین به این نتیجه رسیدند که این درخت روحی قوی و خطرناک دارد و خدا می خواهد به زندگی ادامه دهد. آن ها از ترس گرفتار شدن در خشم درخت از قطع آن منصرف شدند و ایستگاه را در دور آن ساختند. از هر کدام از مردم این شهر درباره دلیل قطع نشدن این درخت سوال کنید همین داستان را برایتان تعریف می کنند اما کسی چه می داند شاید هم دلایل دیگری وجود داشته باشد! به هر حال، دلیل قطع نشدن درخت هر چیزی باشد آنقدر متقاعد کننده بوده که توانسته مسئولان محلی را متقاعد کند که از تصمیم قطع درخت منصرف شوند و ایستگاه را در اطراف آن بسازند. نکته جالب این است که در دهه ۱۹۸۰ که ایستگاه جدیدی در طبقه بالا ساخته شد درخت تبدیل به جای مقدسی شد و اطراف آن محوطه و نرده هایی گذاشته شد که نشانه مقدس و خاص بودن آن بود و هر کسی با دیدن آن می فهمید که با درختی منحصربفرد روبرو است.

درخت سرسبز

این درخت به این دلیل که مردم ژاپن فضای سبز را دوست دارند در آنجا قرار ندارد بلکه این ترس و خرافات است که این درخت را همچنان در ایستگاه نگه داشته است. امروز دیدن این درخت جادویی که در میان بتون های ایستگاه راه آهن قرار دارد منظره جالبی را به وجود آورده است و همه را کنجکاو می کند تا دلیل بودن آن در آنجا را کشف کنند . مسافران خسته از راه که بعد از طی مسافت های زیاد خود را به ایستگاه می رسانند با دیدن این درخت سرسبز و تنومند کمی خستگی راه از تنشان در می رود هر چند که منظره درخت و ایستگاه از بیرون نمای جذاب تر و جالب تری  دارد. به هر حال چه دلیل نجات پیدا کردن این درخت خرافات باشد و چه دلایل دیگری وجود داشته باشد این درخت و این ایستگاه امروز به یکی از جالب توجه ترین مکان های اوساکا تبدیل شده است.

منبع: odditycentral.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code