بلیط هواپیما

این بار واقعا به جهنم دره بروید!

با جهنم دره در استان آذربایجان آشنا شوید

احتمالا بارها برایتان پیش آمده که وقتی عصبانی هستید از واژه ی «جهنم دره» استفاده کرده باشید! شاید برایتان جالب باشد بدانید چنین جایی واقعا وجود دارد. دره ای به نام دره ی جهنم یا جهنم دره که برخلاف اسمش، یک دره سرسبز و دیدنی است. با الی گشت همراه باشید تا جهنم دره در استان آذربایجان بیشتر آشنا شوید.

رودخانه-جهنم-دره

جهنم دره، دره ای سرسبز و پوشیده از درخت است که در استان آذربایجان غربی در نزدیکی روستای قریس واقع شده است. این دره با پوشش گیاهی وسیع، تنوع گونه های جانوری، آبشار، چشمه های آب معدنی و ترکیب دره و قله های مرتفع از مناطق بسیار دیدنی و بکر ایران است که یکی از سرمایه های طبیعی ایران به شمار می آید.

آبشار-جهنم-دره

علت انتخاب چنین نامی برای دره ای به این زیبایی، به گذشته ی آن بر می گردد. به دلیل شیب تند این صخره ها که عمق شان از۱۷۰۰ تا ۲۸۰۰ متر تخمین زده شده است، این دره همواره خطرات زیادی برای ساکنین این منطقه، خصوصا ساکنین روستای قریس داشته است.

علاوه بر تمام خطرات و تلفات جانی این دره، به دلیل شکل قرارگیری دره ها و مسیر های تنگ و باریک اش که باعث می شود پای کمتر کسی به آن برسد، جهنم دره محل خوبی برای پنهان شدن افرادی بود که به هر دلیلی تحت تعقیب قرار داشتند و یا در خطر بوده اند. همین موضوع باعث ایجاد مشکلات امنیتی برای ساکنین این منطقه شد.

دره-ی-جهنم

در کف این دره ی ۱۳ کیلومتری، رودی جریان دارد که زیبایی های این منطقه را تکمیل می کند. شیب دره ها در این منطقه بسیار تند است و احتمال سقوط در آن زیاد است. جهنم دره همچنین زیستگاه پرندگان وحشی مثل عقاب و شاهین و حیواناتی چون خرس، آهو، کفتار و گراز است و از این نظر نیز، منطقه ای نه چندان امن به شمار می آید.

جهنم-دره-۱

جالب است بدانید که جهنم دره در گذشته، در مسیر راه ابریشم قرار داشت. امروزه اما کمتر کسی جرات نزدیک شدن به دره های پر شیب و عمیق آن را دارد؛ اما کوهنوردان و صخره نوردان بسیاری با همراه داشتن تجهیزات کامل، قله های این منطقه را فتح کرده اند. عده ی بسیاری هم به دلیل نداشتن تجهیزات مناسب، در این منطقه دچار صدمات جدی و حتی مرگ شدند. صعب العبور بودن مسیرهای این دره باعث شد تا جسد افراد کشته شده نیز در همانجا باقی بماند.

پوشش-گیاهی-جهنم-دره

جدا از تمام خطرات، جهنم دره یکی از زیباترین دره های ایران است که ترکیب کوه و دره و رودخانه و پوشش گیاهی غنی اش، چشم انداز بی نظیری را آفریده است و دیدن آن خالی از لطف نخواهد بود. برای رفتن به این دره و لذت بردن از منظره ی چشم نواز آن، می توانید به سمت شهرستان خوی در آذربایجان غربی بروید و از آنجا وارد جاده خوی-چالدران شوید، بعد ازطی ۲۶ کیلومتر به روستای قریس می رسید. جهنم دره در نزدیکی روستای قریس قراردارد.

سنگ-های-جهنم-دره
مسجد سردار، بنایی بر جای مانده از دوره قاجار در ارومیه
مسجد سردار، بنایی بر جای مانده از دوره قاجار در ارومیه
در سفر به ارومیه از این جاذبه ها بازدید کنید!
در سفر به ارومیه از این جاذبه ها بازدید کنید!
جنگل فندقلو، جایی برای تماشای دشت گل های بابونه
جنگل فندقلو، جایی برای تماشای دشت گل های بابونه
احداث مجموعه فرهنگی شمس تبریزی در خوی
احداث مجموعه فرهنگی شمس تبریزی در خوی