این باورهای غلط در رژیم غذایی را کنار بگذارید!

باورهایی رایج در رژیم غذایی که سلامت شما را به خطر می اندازد!

گاه و بیگاه شایعات و باورهای غلطی در سطح جامعه مطرح می شود که بجای بهبود هر چه بیشتر، دقیقا نتیجه ی معکوس به همراه خواهد داشت. همانطور که می دانید، امروزه تغذیه سالم به یکی از اصلی ترین مسائل روزمره مردم تبدیل شده است و به همان میزان رعایت کردن توصیه ها و حفظ تغذیه درست، کار دشوارتری شده است. مسائلی این چنینی راه های کوتاه و غیر مطمئنی جلوی پای خیلی از افراد قرار می دهد، تا زودتر به نتیجه ی دلخواهشان برسند.
اما واقعیت این است که برخی از این راهکارهای زودبازده که همواره ادعا بر کارآمد بودنشان شده است، آن‌قدر که برای آن‌ها تبلیغ کرده‌اند، مفید نیستند و حتی می‌توانیم بگوییم که بخشی از آن‌ها نه‌تنها مفید نیستند، بلکه می‌توانند خطرساز هم باشند. با الی گشت همراه باشید تا تعدادی از شنیدنی ترین باورهای رایج را بشناسید.

رژیم غذایی

۱. شما تحت هیچ شرایطی حق خروج از رژیم ندارید

مطالب مرتبط:
هنگام مصرف غذاهای خیابانی هند حواستان به این موارد باشد!

در واقع خیلی هم خوب است که گاهی اوقات از رژیم غذایی سالم خودتان خارج شوید. نیکولا وایت‌هد، یکی از متخصصان تغذیه‌ی شناخته‌شده در بریتانیا، در گفتگو با بیزنس اینسایدر اشاره می‌کند:

اینکه فرد هرازگاهی پرخوری کند هیچ ایرادی ندارد. پرخوری کردن به‌طور مکرر و یک روز در میان است که در طولانی‌مدت منجر به افزایش وزن مجدد می‌شود.
اگر شما موفق شده‌اید از یک رژیم غذایی سرشار از گوشت قرمز و کربوهیدرات‌های فرآوری‌شده به خوردن سبزی بیشتر و غذاهای سرشار از دانه‌ها و پروتئین‌های سالم روی بیاورید، باید بگوییم بخش عظیمی از کار را انجام داده‌اید.

۲. محاسبه‌ی کالری‌ بهترین روش برای کاهش وزن است

واقعیت اما چیز دیگری است. با وجود اینکه محاسبه‌ی میزان کالری‌ می‌تواند به‌عنوان یک روش کارآمد و سودمند در یک مجموعه‌ ابزار وسیع‌تر برای کاهش وزن قلمداد شود؛ اما باید در نظر داشت که این کار به‌عنوان یک راه کامل برای رسیدن به شیوه‌ی تغذیه‌ی سالم محسوب نمی‌شود.

دلیل کافی نبودن روش فوق این است که محدود ساختن کالری‌ به‌تنهایی نمی‌تواند تمامی جنبه‌های مربوط به یک غذا و ماده‌ی غذایی مورد نیاز برای بدنتان و ماهیت آن (پروتئین و کربوهیدرات تا ویتامین‌ها و مواد معدنی) را در رژیم غذایی فرد لحاظ کند.

۳. خوردن غذای کم‌چرب باعث می‌شود که چربی از دست دهید

واقعیت این است که یک رژیم غذایی با چربی کم لزوما منجر به کاهش وزن و از میان رفتن چربی‌ها منتهی نمی‌شود. در طی یک مطالعه‌ی هشت‌ساله که در آن بیش از ۵۰ هزار زن مورد بررسی قرار گرفته بودند، حدود نیمی از شرکت‌کنندگان تحت یک رژیم غذایی کم‌چربی قرار گرفتند. پژوهشگران پی بردند که در زنانی با رژیم غذایی کم‌چربی، خطر ابتلا به سرطان سینه، سرطان روده بزرگ یا بیماری‌های قلبی کاهشی نداشته است.

علاوه بر آن، آن‌ها لزوما وزن خیلی زیادی از دست نداده بودند. توصیه‌های پزشکی جدید نشان می‌دهند که چربی‌های سالم، همانند آن چربی‌هایی که از آجیل‌، ماهی و آووکادو به دست می‌آیند، واقعا برای حفظ تعادل و هماهنگی بدن انسان لازم و مفید هستند. بنابراین اگر آن‌ها را حذف کرده‌اید یا اینکه از آن‌ها قبل از این استفاده نمی‌کردید، بهتر است که اندکی از این چربی‌ها را در غذای خود لحاظ کنید.

۴. رژیم‌های مبتنی بر سم‌زدایی برای آغاز یک رژیم موفق، خوب هستند

حقیقت این است که هیچ فردی به سم‌زدایی نیازی ندارد. بدنتان مگر در صورتی که شما دچار مسمومیت شده باشید، دارای یک سستم بسیار کارآمد و درونی برای پالایش و زدایش اغلب مواد زیان‌آوری است که شما با غذاهایتان می‌خورید. بدن ما از دو اندام مهم سم‌زدایی تشکیل شده است: کبد و کلیه‌ها.

کلیه‌های ما در واقع خون را فیلتر می‌کنند و مواد آلاینده و مضر موجود در غذاهای ما را بازمی‌گردانند و از طرفی هم کبد، کار افزودن مواد شیمیایی و فرآوری را انجام می‌دهد و تمامی مواد شیمیایی مضری را که ما وارد بدنمان می‌کنیم، پاک‌سازی می‌کند. با این تفاسیر، دو اندام فوق در کنار هم بدن ما را به یک مقر بسیار قوی از تصفیه و سم‌زدایی تبدیل می‌کنند.

شاید بپرسید که سم‌زدایی با نوشیدنی‌ها و آبمیوه‌ها چطور؟ باید بگوییم که نه، نیازی نیست.

رژیم غذایی

۵. افزودن مکمل‌های غذایی به برنامه‌ی کاهش وزن ایده‌ی خوبی است

انجام دهه‌ها پژوهش در این مورد به پیدا شدن هیچ نوع شواهد قابل توجهی مبنی بر این برداشت منتهی نشده است که مکمل‌های غذایی دارای عملکرد قابل توجهی هستند. در طرف مقابل باید اشاره کنیم که برخی از این مواد حتی می‌توانند مضر باشند.

بر پایه‌ی گفته‌های پروفسور اس. برایان. آستین از دانشگاه پزشکی هاروارد که اخیرا در یک همایش برگزارشده در این دانشگاه به صحبت پرداخته بود، خطرناک‌ترین مکمل‌ها معمولا آن‌هایی هستند که تحت عنوان‌های مرتبط با کاهش وزن، ماهیچه‌سازی و تقویت عملکرد جنسی ارائه می‌شوند.

به باور وی، این مکمل‌ها در دسته‌ی بی‌قانون‌ترین و بی‌حساب‌ترین دسته‌ی اقلام غذایی قرار می‌گیرند و مشکلات هم از همین‌جا شروع می‌شود.

۶. رژیمی که برای یک فرد جواب دهد، برای بقیه هم الزاما جواب خواهد داد

باید بدانیم که هیچ دو بدنی در دنیا مثل هم نیستند و از این‌رو هیچ رژیم تغذیه‌ای وجود ندارد که به‌طور خاص «بهترین» باشد. هر عاملی می‌تواند روی برنامه‌ی غذایی فرد و آن چیزی که برای شخص وی کار خواهد کرد، تأثیر بگذارد. این موارد شامل عوامل متنوعی از ژنتیک فرد تا ذائقه‌ی وی و حتی آن برنامه‌ زمانی می‌شود که فرد طبق آن غذا می‌خورد.

مهم‌ترین عامل در یافتن یک برنامه‌ی غذایی سالم و مبتنی بر بررسی‌های انجام‌شده این است که با همان روال روتینی پیش بروید که به آن عادت کرده‌اید. این امر باعث می‌شود که تنها چند گزینه‌ی خاص را بخواهید تغییر بدهید و امتحان کنید و به‌ این ترتیب در نهایت به یک برنامه‌ی مناسب برسید.

۷٫ آبمیوه‌ها و نوشیدنی‌ها جانشین خوبی برای وعده‌های غذایی هستند

در حالی که آبمیوه‌ها دارای مقادیری از ویتامین‌ها و در برخی موارد هم دارای مقادیر پایینی از پروتئین هستند، پژوهش‌ها نشان می‌دهد که بهترین راه برای به دست آوردن آن مواد خوراکی، خوردن یک وعده‌ی متعادل و کامل از سبزی‌ها، میوه‌ها و تمامی غلات مختلف است.

نکته‌ی مهم‌تری هم که وجود دارد این است که تبدیل میوه به آبمیوه و مصرف آن باعث حذف شدن قسمت عمده‌ای از فیبر آن می‌شود و می‌دانیم که فیبر همان عامل کلیدی است که باعث می‌شود شما پس از خوردن یک غذا تا وعده‌ی غذای بعدی، احساس سیری داشته باشید.

برداشت فوق یکی از همان دلایلی است که باعث می‌شود برخی صاحب‌نظران از نوشیدنی‌های شیرین‌شده‌ی میوه‌ها اغلب به‌عنوان کالری‌های خالی یاد کنند؛ زیر این مواد باعث افزایش درد و بی‌تابی ناشی از گرسنگی می‌شوند و شما را با کاهش سطح انرژی در بدنتان مواجه خواهند کرد.

۸٫ مایکروویو باعث از بین رفتن مواد مغذی در غذا می‌شود

باید تصریح کنیم که پختن یا گرم کردن غذا با مایکروویو نمی‌تواند اثری روی مواد مغذی آن داشته باشد.

اجاق‌های مایکروویو اغلب غذا را با استفاده از امواج پرانرژی می‌پزند. این امواج در واقع باعث ایجاد لرزش‌هایی سریع در مولکول‌های غذا می‌شوند و همین انرژی تولیدشده منجر به گرم‌تر شدن غذا می‌شود. برخی از مواد غذایی ذاتا در اثر گرما دچار وارفتگی می‌شوند و این موضوع ربطی به این ندارد که غذا را با مایکروویو یا اجاق گاز یا فر پخته باشیم.

اما چون زمان پخت با مایکروویو از زمان پخت با سایر وسیله‌ها کمتر است؛ از این‌رو پختن یک ماده با مایکروویو در واقع باعث می‌شود که شمار بیشتری از ویتامین‌های آن دست‌نخورده باقی بمانند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد