بلیط هواپیما

این جزیره عجیب کلاهی سفید بر سر دارد!

جزیره لیتلا دیمون (Litla Dimun)

شاید تا حالا جزایر دیدنی زیادی را دیده باشید، جزایری که مناظرشان هوش از سر می برد و انسان آرزو می کند که ای کاش می شد هر وقت دلمان خواست به آنها سفر کنید و چندین ماه، سال یا حتی برای تمام عمر در آنها بمانیم. جزایر تایلند و یا جزایر هاوایی از این دسته جزایرند. اما این بار نمی خواهیم درباره ی زیبایی جزایر صحیت کنیم، می خواهیم در مورد جزیره ای عجیب واقع در جزایر فارو صحبت کنیم که کلاهی سفید بر سر دارد، به این جزیره که نام آن لیتلا دیمون است، لقب جزیره کلاه بر سر داده اند. در ادامه ی این مطلب از الی گشت با این جزیره ی عجیب بیشتر آشنا می شوید.

جزیره لیتلا دیمون
مطالب مرتبط:
دانمارک و جاذبه هایی که نباید از دست داد + تصاویر
۴ دلیل برای سفر به دانمارک

در جزایر فارو و بین دو جزیره ی Suouroy و Stora Dimun، جزیره ای کوچک به نام لیتلا دیمون نهفته است. جزایر فارو دارای ۱۸ جزیره ی اصلی است که لیتلا دیمون از همه کوچکتر است. این جزیره بسیار کوچک است و فقط وسعتی معادل ۱۰۰ هکتار دارد و تنها جزیره غیر قابل سکونت در این منطقه است.

یکی از حیرت آورترین ویژگی های این جزیره، این است که این جزیره اغلب در لفافه ای از ابر است. به این نوع ابر منحصر بفرد، لنتیکولار (Lenticular ) می گویند چرا که درست شبیه لنزی است که روی مردمک چشم قرار می گیرد. ابرهای لنتیکولار معمولا ابرهای بی حرکت و بی تغییری هستند و زمانی که بر بالای قله ی یک کوه ظاهر می شوند، مثلا جایی مثل جزیره لیتلا دیمون (Litla Dimun)، درست مانند این است که کلاهی بر سر دارد.

عکس جزیره لیتلا دیمون

در قسمت جنوبی جزیره لیتلا دیمون صخره ای عظیم وجود دارد که ارتفاع آن به ۴۱۴ متر می رسد. البته این جزیره هیچ وقت از گذشته تا به حال برای انسان ها قابل سکونت نبوده است اما از زمان های دور و باستانی، گوسفندها در این جزیره نگهداری می شده اند که سند این موضوع در یکی از نوشته های قرن سیزدهم هم آمده است.

صخره جزیره لیتلا دیمون

اگر کسی بخواهد از این صخره بالا برود، فقط با تجهیزات و طناب ممکن است، این طناب ها بوسیله ی صاحبان گوسفندها کار گذاشه شده اند.

لیتلا دیمون

کمی بیشتر از جزیره لیتلا دیمون بدانید

جزیره ی لیتلا دیمون جایی بین دریای نروژ و اقیانوس اطلس شمالی است و در قلمرو کشور دانمارک قرار دارد. علت قرارگیری طولانی مدت ابرها بر بالای این جزیره، هنوز مشخص نیست و هیچ دلیل علمی و هواشناسی ای برای آن وجود ندارد و تقریبا می توان گفت که در هر روز و هر زمانی از روز که به این جزیره نگاه کنید، آن را پوشیده از ابر خواهید یافت .

لیتلا دیمون در برف

اگر فرصت این را داشتید که به کشور دانمارک سفر کنید، حتما از جزایر خودگردان فارو در این کشور دیدن کنید و لیتلا دیمون را فراموش نکنید!

نمونه هایی از کشتی های تفریحی غول پیکر در سال ۲۰۱۶
نمونه هایی از کشتی های تفریحی غول پیکر در سال ۲۰۱۶
سازه‌ای که سنت‌ها را شکست: کلیسای تمپلیاکیو فنلاند
سازه‌ای که سنت‌ها را شکست: کلیسای تمپلیاکیو فنلاند
کارتون های دیزنی از این مکان ها الهام گرفته شده اند!+ تصاویر واقعی
کارتون های دیزنی از این مکان ها الهام گرفته شده اند!+ تصاویر واقعی
معرفی محله جمیرا بیچ رزیدنس دبی
معرفی محله جمیرا بیچ رزیدنس دبی