این ساحل در هاوایی پر از زباله های پلاستیکی است

کامیلو:ساحل پلاستیک هاوایی

ساحل، آکنده از بوی خوش دریا و نسیمی خنک است که بودن در آن حس دل انگیز و خوشایندی را در وجودمان زنده می کند. وقتی گوشه ای از ساحل بر روی شن ها و ماسه های نرم و تمیز مینشینیم و زل می زنیم به امواج نیلگون دریا خوب است بدانیم که در همه جای دنیا سواحل به این تمیزی نیستند. در گوشه ای از جنوب شرقی جزیره بزرگ (بیگ آیلند) هاوایی ساحلی به اسم کامیلو قرار گرفته که پر از زباله های پلاستیکی ست. جریان های اقیانوسی انواع و اقسام زباله های شمال غربی اقیانوس آرام را با خود به این ساحل آورده و ساحلی پر از پلاستیک های رنگی را به وجود آورده اند. اگر می خواهید از ساحل کامیلو بیشتر بدانید در ادامه با الی گشت همراه باشید.

ساحل کامیلو
مطالب مرتبط:
به کدام یک از جزایر هاوایی برویم؟
صعود از پلکانی رویایی بر فراز کوههای هاوایی

بومی های هاوایی در گذشته های دور همیشه به این ساحل می رفتند و شاخ و برگ و چوب های درختانی را که آب آن ها را به ساحل آورده بود جمع آوری می کردند تا با آن ها قایق درست کردند، زمان گذشت و گذشت و دریاها پر شد از زباله های پلاستیکی، بطوری که امروز آن چوب های خیس خورده و نمناک جای خودشان را به زباله های پلاستیکی داده اند، زباله هایی که بیش از ۱/۵ کیلومتر از این ساحل هلالی شکل را در اشغال خود در آورده اند.

زباله های ساحل کامیلو

اما چرا جریان های اقیانوسی زباله ها را با خود به این ساحل می آورند دلیلش این است که هاوایی در مسیر چرخاب شمالی اقیانوس آرام قرار دارد، این چرخاب، جریان اقیانوسی بزرگ چرخانی است که بین آمریکای شمالی و ژاپن در اقیانوس آرام به طور دایره ای می چرخد. الگوی چرخشی این چرخاب، زباله هایی را که در اقیانوس آرام شمالی شامل سواحل آنسوی آمریکای جنوبی و ژاپن هستند را به خود جذب می کند و آن ها را در وسط این جریان گیر می اندازد و زباله دان بزرگ اقیانوس آرام را شکل می دهد، زبااله دانی که ۹۰ درصد زباله هایش پلاستیکی اند.

زباله های آمده در ساحل کامیلو

شاید فکر کنید این زباله دان بزرگ همچون جزیره ای شناور از نخاله هاست که فقط از تصاویر ماهواره ای و یا بر روی هواپیما دیده می شود اما این طور نیست این زباله دان از میلیون ها پلاستیک تشکیل شده که همه آن ها به ذرات کوچک تر تجزیه می شوند و جایی در زیر سطح اقیانوس بر روی آب معلق می مانند و از نظرها پنهان می شوند و فقط وقتی نمایان می شوند که آب آن ها را به سواحل بیاورد درست مثل آن چیزی که در هاوایی اتفاق می افتد.

آشغال های ساحل کامیلو

مجمع الجزایر هاوایی از جزیره بزرگ (بیگ آیلند) تا آبسنگ حلقوی کوره در ۲۴۰۰ کیلومتری غرب، درست مثل دندانه های شانه ای بزرگ عمل می کنند به طوری که همه نخاله های اقیانوس را جمع می کنند و آن ها را به کناره های ساحل می برند، بیشتر این زباله ها در ساحل کامیلو پراکنده می شوند. در سال های اخیر، تلاش های زیادی برای جمع آوری زباله های این ساحل انجام شده است. قبل از این تلاش ها، ارتفاع این زباله ها در برخی از نقاط ساحل گاهی به ۲/۵ تا ۳ متر هم می رسید. هر سال داوطلبان بین ۱۵ تا ۲۰ تن زباله های تازه به ساحل آمده را از ساحل کامیلو و دیگر سواحل این ناحیه جمع آوری می کنند.

منبع: amusingplanet.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code