تنها موجودی که از بمب اتمی هیروشیما نجات پیدا کرد!!!

تنها بازماندگان بمب اتمی هیروشیما

دکتر هارولد جاکوبسن، دانشمند پروژه منهتن، پس از بمباران اتمی هیروشیما در ۶ اوت ۱۹۴۵، با نابودی مناظر اطراف، خاک های مرطوب و اشعه رادیواکتیویته، به خبرگزاری واشنگتن پست گفت که هیروشیما از زندگی خالی شده است و برای ۷۵ سال هیچ موجودی نمی تواند در اینجا رشد کند. اما طبیعت برنامه های دیگری برای هیروشیما ژاپن چیده بود. یکی از عجیب ترین و شگفت انگیزترین اتفاقات جهان در سال بعد و در هیروشیما رخ داد. مجله الی گشت شما را با یکی از شگفتی ها و معجزات دنیا آشنا می نماید. جایی که بازماندگان بمب اتمی هیروشیما نوید و نشانه ای از زندگی و حیات دوباره را به مردم تمام جهان نشان دادند و هم اکنون به نمادی از صلح تبدیل شده اند. در سفر به ژاپن حتما به دیدن هیروشیما و جاذبه های آن بروید.

بازماندگان بمب اتمی هیروشیما

درخت هیباکوجوموکو یا درخت بید | hibakujumoku tree Hiroshima bomb

مطالب مرتبط:
همه‌چیز در مورد «جشن شکوفه های گیلاس» در ژاپن + تصاویر
داستان تلخ کشتار دلفین ها در تایجی ژاپن
۶ کوه آتشفشانی شگفت انگیز در ژاپن

در میان آوارهای شهر و تمام وسایل رادیو اکتیویته شده اطراف شهر، که هر موجودی را مریض و نابود می کرد، نشانه هایی از زندگی دیده شد. جایی که هیچ کس تصور آن را نمی نمود. در میان شاخه های خشک و عور درختانی که از اشعه و بمب اتمی هیروشیما نابود شده بودند، روزنه های امیدی دیده شد. شاخه های یکی از درختان در این ناحیه شروع به جوانه زدن نمود و بازماندگان بمب اتمی هیروشیما خود را نشان داد. جوانه های درختی تنها یک سال بعد از افتادن بمب و در میان آواره ها و خرابه های شهر تمام معادلات دانشمندان و حتی دکتر هارولد جاکوبسن را به هم ریخت و البته باعث خوشحالی و شادی مردم شد.

نهال های جدیدی که جوانه زدند، پیام های قدرتمندی را برای بازماندگان بمب اتمی هیروشیما ارائه دادند. این نهال ها، به مردم هیروشیما و کل ژاپن این نوید را دادند که بتوانند شهرشان را دوباره بازسازی کنند.

بازماندگان بمب اتمی هیروشیما-درختی بمبی

درختان بمباران شده

در تاریخ ۶ اوت سال ۱۹۴۵ و با افتادن بمب در هیروشیما تمام مردم شهر در تعدادی حدود هزاران نفر به یکباره مردند. هیچ گونه اثری از زندگی در این مکان دیده نمی شد. با این حال در بهار سال بعد، یعنی حتی کمتر از یک سال، بعضی از درختان این ناحیه که تنها چند کیلومتر از مرکز افتادن بمب فاصله داشتند، شروع به جوانه زدن و رشد دوباره نمودند. مردم ژاپن به این درختان نام هیباکوجوموکو ” Hibakujumoku” دادند. این کلمه ژاپنی به معنی درختان زنده مانده است. این درختان حتی به درختان بمباران شده یا درختان نجات یافته نیز مشهور هستند.

در میان این درختان نوعی درخت بید یا درخت پرسیاوشان قرار دارد. اگر چه درختان بسیاری در میان بازماندگان بمب اتمی هیروشیما وجود داشت اما دیده شدن یک درخت بید یا همان درخت پرسیاوشان (the Ginkgo Biloba)، آن هم ایستاده در میان خرابه ها احساس دیگری را در میان مردم ژاپن و حتی مردم جهان برانگیخت. آقای پتر کرین (Peter Crane) دکتر و مدیر دانشکده جنگلداری و محیط زیست ییل می گوید:

“بسیاری از درختان انعطاف پذیر هستند، اما درخت گینکگو بسیار به خصوص به نظر می رسد.”

درخت بید-بازماندگان بمب اتمی هیروشیما

درخت بید، درخت بومی چین

این درختان به دلیل ریشه های قوی و منحصر به فردی که دارند به طور پیوسته به جمع آوری مواد مغذی ضروری می پردازند. حتی با وجود اشعه های رادیو اکتیو و تاثیر طولانی آن ها بر منطقه، پس از مدت ها این ریشه توانایی خوبی از مقاومت در خود نشان دادند. امروزه این درختان بازماندگان بمب اتمی هیروشیما به عنوان یادبود های طبیعی از آن فاجعه، حفظ شده اند که به ما امیدواری بدهند و نیاز به صلح و آشتی را به یاد همگان بیندازند.

درختان گینکگو بیلوبا (Ginkgo Biloba ) در واقع درختان بومی چین هستند، با این حال ما می توانیم آن ها را در سرتاسر جهان ببینیم. انسان ها به دلیل مهاجرت و اثری که در پراکندگی گونه های مختلف شده اند، این نوع درخت را برای قرن ها به خاطر زیبایی های طبیعی و بزرگی که دارند با خود به دیگر نقاط بردند و در پارک ها و باغ ها کاشتند.

درخت بومی چین از بازماندگان بمب اتمی هیروشیما

هیروشیمای کنونی

امروز، بیش از شش دهه از بمب اتمی گذشته است و هیروشیما دوباره توانسته به یک شهر مدرن سبز و پر جنب و جوش تبدیل شود. بسیاری از درختانی که پس از جنگ در این شهر کاشته شده بودند، هدایای اهدا کنندگان و افراد خارج از کشور و از دیگر نقاط ژاپن هستند. با این حال، صدها درخت که هنوز هم ایستاده و تنومند هستند و هم اکنون زندگی می کنند، در حقیقت در اطراف محل افتادن این بمب قرار گرفته اند. اگر چه این درختان شکسته شده و تنه هایشان به شدت پوسیده شده بودند، اما همچنان زنده ماندند و به زودی دوباره سالم شده و به زندگی برگشتند و از بازماندگان بمب اتمی هیروشیما محسوب می شوند.

هیروشیمای کنونی-بازماندگان بمب اتمی هیروشیما

کمی بیشتر از بازماندگان بمب اتمی هیروشیما بدانیم

پس از جنگ، بسیاری از این درختان در ۵۵ مکان در شعاع ۲ کیلومتری مرکز افتادن بمب اتمی قرار داشته و همچنان حفظ شدند. امروزه از این درختان به عنوان درختان بمب گذاری شده یا بازماندگان بمب اتمی هیروشیما یاد می کنند و به آن ها چنین نامی داده اند. هر درخت بمباران شده شناسنامه و نام خانوادگی دسته خود را داشته که در کنار هر درخت نشانده شده است. می توانید آن را در کنار درختان ببینید. با توجه به شهر هیروشیما، حدود ۱۷۰ گونه درختان بازمانده از ۳۲ گونه مختلف دنیا وجود دارد که از این حادثه جان سالم به در برده اند.

نزدیک ترین درختی که به مرکز اصابت بمب با زمین قرار دارد، یک بید مجنون است.

این بید مجنون در ۳۷۰ متری انفجار قرار گرفته است. بنابراین بسیار نزدیک به مرکز بمب بوده است. جایی که هیچ اثری از هیچ بازمانده  و ساختمانی باقی نمانده بود. اگر چه درخت اصلی و بدنه آن بر اثر قدرت تخریبی بمب نابود شد اما ریشه های درخت زنده ماندند و توانستند در سال بعد دوباره از ناحیه پایین تنه درخت جوانه بزنند.

درخت بازماندگان بمب اتمی هیروشیما

درخت بید مجنون دیگری که در نزدیکی یکی از ساختمان های معروف ژاپنی ها به نام Seishonen و در نزدیکی زمین بیسبال قرار داشت، دومین درختی بود که به مرکز نزدیک بود. فاصله این درخت تا افتادن بمب ۴۵۰ متر است و هم اکنون سرسبز است.

هم اکنون بیشتر این درختان در اطراف ساختمان های عمومی، بناهای مذهبی ژاپنی ها و آرامگاه ها قرار دارند و دولتمندان هیروشیما مراقبت از آن ها را به عهده دارند. بذر و نهال درختان بمب گذاری شده یا بازماندگان بمب اتمی هیروشیما توسط شهرداری و شهروندان هیروشیما با مردم ژاپن و دیگر کشورهای دنیا به اشتراک گذاشته شده است و نسل این درختان، در حال حاضر در سراسر جهان رشد می کند و دیده می شود.

تابلو درختان-بازماندگان بمب اتمی هیروشیما

درختان اکالیپتوس مقدس

از دیگر درختانی که همچنان به حیات خود پس از این انفجار ادامه دادند و از بازماندگان بمب اتمی هیروشیما شدند، درختان اکالیپتون یا درختان کافوری بودند که در یک محوطه تاریخی و مقدس ژاپنی قرار داشتند. از دو ستون سنگی این مکان مقدس با نام (the Sanno Shrine Torii) یکی از ستون ها به دلیل موج انفجار افتاد و نابود شد. درختان اکالیپتوسی که در حیاط این مجموعه قرار گرفته بودند، تا زمان انفجار، عمری در حدود ۵۰۰ سال داشتند. همگان تصور می کردند که این درختان بر اثر انفجار پژمرده شده و سوختند.

با این وجود، در سال های بعد این درختان توانستناد دوباره خود را احیا کنند و جوانه بزنند. اتفاقی که تعجب و شگفتی را در میان تمام مردم جهان برانگیخت. هم اکنون این درختان از شاخ و برگ های متعددی پر شده اند و سرسبزی و جوانی خود را با غرور به نمایش می گذارند.

درختان اکالیپتوس-بازماندگان بمب اتمی هیروشیما

پارادوکس مرگ و زندگی در درخت بید هیروشیما

اگر چه شعال انفجار منطقه ای نزدیک به قطر ۴۰۰ متر را منفجر نمود اما بازماندگان بمب اتمی هیروشیما داستان دیگری رقم زدند. از پارادوکس های این منطقه همان درخت بید مجنون یا پرسیاوشان آن است. چرا که این درختان حدود ۲۰۰ سال عمر می کنند. درختی که از حادثه جان سالم به در برد در اواخر عمر خود بود و مرگ را داشت کم کم تجربه می کرد.

پس از انفجار همگان مرگ این درخت را انتظار می کشیدند که جوانه ها نوید زندگی دوباره آن را داد. اتفاقی که هیچ کس تصورش را نمی نمود. در نتیجه همگان می توانند پارادوکسی که میان زندگی و مرگ وجود دارد را در این درخت تماشا کنند. درختی که قبل از انفجار همه منتظر مرگش بودند اما به طور معجزه آوری پس از انفجار که همه چیز مرد، این درخت زنده شد.

معجزه درخت بید-بازماندگان بمب اتمی هیروشیما

چرا ژاپنی ها درخت بید را معجزه می دانند!؟

درختان بید مجنون در مقابل اشعه شدید و موج انفجار اتمی نه تنها از خود مقاومت نشان دادند بلکه همچنان سلول های زنده خود را حفظ نموده و به زندگی برگشتند. هم اکنون بسیاری از دانشمندان، محققین و مردم جهان به راز جاودانگی این درختان پی برده و قدرت ترمیم کنندگی و ادامه حیات این درختان را می ستایند.

بذر این درختان نوید حیات، شادی و صلح برای تمام مردم جهان است.

از دیگر شگفتی هایی که پیرامون این گونه از درختان بید دیده شده است، مقاومت آن ها در مقابل زلزله نیز هست. این گونه درخت بید که گاهی به آن درخت بید سکه ای هم می گویند ( به دلیل شکل برگ هایی که دارد) خاصیت های بسیار عجیبی دارد.

بافت های زنده آن در اثر آتش به طور کامل از بین نرفته و نابود نمی شود.

به همین دلیل حرارت و گرمای بمب اتمی آن را کاملا از بین نبرده بود. همین خصوصیت این گونه درختان در زمان آتش بزرگ کانتو (جزیره کانتو) دیده شد. آتشی که کل منطقه را نابود نمود. با این وجود درختان بید نجات یافتند. مردم این منطقه می دانستند که درختان بید در مقابل حرارت و آتش مقاوم بوده و به همین خاطر در پارک های جزیره از این درختان کاشته بودند. حادثه آتش کانتو در سال ۱۹۲۳ و چندین سال قبل از بمب اتمی هیروشیما رخ داده بود. پس از این آتش دولت ژاپن حدود ۱۶۰۰۰ درخت بید را در سرتاسر ژاپن کاشت که تنها تعداد کمی از آن ها در هیروشیما کاشته شد. جایی که این درختان ۲۰ سال بعد دوباره مورد آزمایش قرار گرفتند.

منبع: amusingplanet.com

معرفی فرودگاه هانه دا توکیو
معرفی فرودگاه هانه دا توکیو
چطور برای سفر ۳ روزه به توکیو برنامه ریزی کنیم؟
چطور برای سفر ۳ روزه به توکیو برنامه ریزی کنیم؟
نکاتی کوتاه اما کلیدی درباره ژاپن
نکاتی کوتاه اما کلیدی درباره ژاپن
کاخ امپراتوری توکیو، جایی برای تماشای شکوفه های گیلاس
کاخ امپراتوری توکیو، جایی برای تماشای شکوفه های گیلاس

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code