زیباترین و باشکوه ترین سالن های اپرا در دنیا

باشکوه ترین سالن های اپرا در دنیا

سالن های اپرا و تئاتر در هر کشور و شهری همیشه جزء باشکوه ترین و مجلل ترین ساختمان ها هستند و در بسیاری از کشورها این سالن ها به دلیل قدمتی که دارند جزء جاذبه های تاریخی و فرهنگی هم به شمار می روند. در این مطلب همراه الی گشت باشید تا باشکوه ترین سالن های اپرا در دنیا را به شما معرفی کنیم. این ساختمان ها در کشورهای مختلف دنیا قرار گرفته اند و هرکدام در نوع خود یک شاهکار بی نظیر و چشم نواز هستند.

اپرای ایالتی مجارستان

استرالیا، سالن اپرای سیدنی | Sydney Opera House

مطالب مرتبط:
تئاتر روستاولی تفلیس، مشهورترین سالن نمایش گرجستان!
خانه اپرای کپنهاگ، شاهکار معماری معاصر دانمارک
نورپردازی فوق‌العاده در خانه اپرا سیدنی + ویدئو

ساختمان سالن اپرای سیدنی یکی از مشهورترین نمادهای سیدنی است و احتمالا بارها آن را دیده اید، بی آن که بدانید این سازه خاص و هنری چیست! سالن اپرای سیدنی با معماری مدرن و خلاقانه اش یکی از باشکوه ترین سالن های اپرا در دنیا و یکی از مراکز فرهنگی معتبر در استرالیا به حساب می آید. این سازه زیبا و باشکوه حدود ۲۰ سال پیش توسط معماری به نام Jørn Utzon طراحی شد تا بازتابی از کشتی های غول پیکر باشد. اگرچه نام این سازه سالن اپرای سیدنی است، اما تنها اپرا در آن برگزار نمی شود و برنامه های فرهنگی مختلف مثل تئاتر، کنسرت و …هم در طول سال در این سالن اجرا می شوند.

سالن اپرای سیدنی

فرانسه، سالن اپرای پاله گارنیه | Palais Garnier

پاله گارنیه در خیابان اپرای پاریس قرار گرفته و به جرات یکی از بهترین و مشهورترین سالن های اپرا در جهان است و با ساختمان باشکوه و مجللی که دارد توریست های زیادی را به سمت خود می کشاند. این سالن زیبا توسط شارل گارنیه و در سال ۱۸۷۵ طراحی و ساخته شده است و به سبک مجلل و پر زرق و برق Beaux-Arts style ساخته شده است. در این سالن یک چلپراغ عظیم و پرتلالو به وزن ۷ تن وجود دارد که در مرکز سالن آویخته شده است و علاوه بر این، دیوارهای مرمرین، مسجمه ها و تندیس ها و گچکاری های باشکوه، برگرفته از داستان های اسطوره ای یونانی این سالن را به فضایی باشکوه و رویایی تبدیل کرده اند. در سال ۱۹۶۲ مارک شاگال نقاش مشهور معاصر، نقاشی های دیواری بسیار زیبایی به سقف این سالن اضافه کرد. سالن اپرای پاله گارنیه اگرچه دیگر کاربری سابق را ندارد اما همچنان به عنوان یکی از باشکوه ترین سالن های اپرا در دنیا و یک جاذبه تاریخی و فرهنگی اهمیت دارد. در حال حاضر بخش عمده اجراهای اپرا و تئاتر در ساختمان جدیدتر در میدان باستیل به روی صحنه می روند.

سالن اپرای پاله گارنیه

ایتالیا، سالن اپرای لا اسکالا | La Scala

تئاتر آلا اسکالا یا سالن اپرای لا اسکالا در شهر میلان ایتالیا قرار گرفته و یکی از افتخاراتش اجرای L’Europa Riconosciuta توسط آنتونیو سالیری در سال ۱۷۷۸ است. سالن اپرای لا اسکالا توسط معمار ایتالیایی، گیزپ پیرمارینی و به سبک نئوکلاسیک ساخته شده است و با معماری زیبا و طراحی داخلی مجللش یکی از باشکوه ترین سالن های اپرا در دنیا به حساب می آید. سالن اپرای این مجموعه با رنگ های سرخ و طلایی پرتلالویی به خاطر ویژگی آکوستیک فوق العاده اش شهرت دارد و می تواند نهایت صدای یک خواننده اپرا را به طور کامل و دقیق به گوش مخاطبان برساند. اکثر هنرمندان و خوانندگان ایتالیا و همین طور خوانندگان اپرای مشهور دنیا تا به حال در این سالن اجرا داشته اند.

سالن اپرای لا اسکالا

تئاتر آمازون | Teatro Amazonas

سالن اپرای تئاتر آمازو در شهر مانائوس در قلب جنگل های آمازون برزیل قرار گرفته است. این سالن به اعتقاد بسیاری زیباترین و باشکوه ترین سالن اپرا در دنیا محسوب می شود و درست در طول دوران زیبا (belle Epoque) و دوران رونق اقتصادی منطقه ساخته شده است. برای ساخت این کلیسا مصالح مختلف از سرتاسر دنیا به این منطقه از برزیل آورده شد: مبلمان و دکوراسیون داخلی از پاریس، مرمر از ایتالیا و فلز از انگلیس. گنبد زیبای این ساختمان با کاشیکاری های رنگی و زیبا پوشیده شده و در واقع، ۳۶۰۰۰ کاشی سرامیکی زیبا به رنگ های پرچم برزیل روی این گنبد قرار گرفته اند. اولین اجرا در این سالن اپرا در سال ۱۸۹۷ و توسط اپرای ایتالیایی لا گیوکوندا برگزار شد. با این حال، پس از آن این سالن بسته شد تا ۹۰ سال بعد و در سال ۱۹۹۰ که تئاتر آمازون دوباره درهایش را به روی هنردوستان باز کرد.

تئاتر آمازون

اتریش، اپرا ایالتی وین | Vienna State Opera

سالن اپرای ایالتی وین که به اسم استاتسوپر شناخته می شود در سال ۱۸۶۹ و با اجرایی از دون گیووانی موتزارت افتتاح شده است. این ساختمان زیبا توسط ادوارد وان در نول و آگوست سیکارد وون سیکاردزبورگ به سبک نئوکلاسیک طراحی و ساخته شده است و بدون شک یکی از زیباترین و باشکوه ترین سالن های اپرا در دنیا است. تئاتر وین در طول جنگ جهانی دوم بر اثر بمباران تا حد زیادی تخریب شد و تا سال ۱۹۵۵ بازسازی نشد. اما پس از آن این ساختمان باشکوه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و امروزه میزبان هنرمندان مختلف از سرتاسر دنیاست. از جمله مزیت های این سالن می توان به تولیدات و اجراهای مخصوص کودکان و فضایی برای ایستادن مخاطبین (علاوه بر صندلی) اشاره کرد.

اپرای ایالتی وین

ایتالیا، تئاتر سان کارلو | Teatro di San Carlo

ریل تئاتر دی سان کارلو  در ناپل ایتالیا قرار دارد و عنوان قدیمی ترین سالن اپرا در اروپا را یدک می کشد که از زمان تاسیس به طور مستمر فعال بوده است. این سالن زیبا و مجلل به دستور شاه شارل بوربن ساخته شده و رنگ های طلایی پر زرق و برق و سرخ به کار رفته در طراحی داخلی این فضا، تداعی گر جلال و جبروت قصر سلطنتی است. تئاتر سان کارلو در سال ۱۷۳۷ تکمیل شده است و شامل ۶ طبقه جایگاه ویژه دورتادور سالن همکف است و علاوه بر این مکانی ویژه هم برای نشستن شاه و خانواده سلطنتی در نظر گرفته شده است. تئاتر سان کارلو با معماری زیبا و دکوراسیون داخلی مجللش بدون شک یکی از زیباترین و باشکوه ترین سالن های اپرا در دنیا محسوب می شود. در سال ۲۰۱۰ این سالن مورد بازسازی و مرمت عمده ای قرار گرفت و چندین میلیون دلار خرج بازسازی آن شد.

اپرای کولون

آرژانیتن، تئاتر کولون | Teatro Colon

یکی دیگر از باشکوه ترین سالن های اپرا در دنیا تئاتر کولون است که در شهر بوینوس آیرس آرژانتین واقع شده است. این سالن در سال ۱۹۰۸ و با اجرای آیدای وردی رسما افتتاح شد. این سالن باشکوه و مجلل ظرفیت ۲۵۰۰ صندلی و گنجایش ایستادن ۱۰۰۰ نفر را دارد و تا قبل از افتتاح سالن اپرای سیدنی در سال ۱۹۷۳، بزرگ ترین سالن اپرای جهان محسوب می شد. خواننده اپرای مشهور و فقید، پاواروتی بارها کیفیت آکوستیک و صدای این سالن را تحسین کرده بود و آن را یکی از بهترین سالن های اپرا در جهان می دانست. در حقیقت چیزی که گفته می شود این است این سالن صدای واقعی و اصیل هر خواننده را به گوش شنونده می رساند و اگر خواننده ای بد بخواند مخاطب سریع متوجه آن می شود.

تئاتر سان کارلو

سالن اپرای ایالتی مجارستان | Hungarian State Opera House

آخرین مورد از زیباترین و باشکوه ترین سالن های اپرا در دنیا که به شما معرفی می کنیم سالن اپرای ایالتی مجارستان است. این سالن توسط میکوس ایبی و در سال ۱۸۸۴ طراحی و تکمیل شده است و به خاطر معماری باشکوه و هنرمندانه اش شهرت زیادی دارد. سالن اپرای ایالتی مجارستان در شهر بوداپست قرار دارد و به عنوان زیباترین و هنرمندانه ترین معماری در کل کشور به حساب می آید. ساختار نئو رنسانس این سالن با نقاشی ها و مجسمه ها و تندیس های مختلفی تزیین شده است و شاهکارهایی از هنرمندان مختلف در آن قرار گرفته اند. همچنین چلچراغی عظیم و باشکوه از جنس برنز هم در وسط سالن تئاتر آویخته شده است. علاوه بر نقاشی های سقف و دیواری زیبا و باشکوه این سالن، کیفیت آکوستیک سطح بالای آن نیز زبانزد خاص و عام است و آهنگسازان و خوانندگان زیادی کیفیت خوب این سالن را ستوده اند.

منبع: touropia.com

  1. خانم محمدی

    مرسی، عالی بود!
    یه پیشنهاد: کاش می شد با کلیک کردن رو اسم نویسنده بقیه مطالبشو هم یک جا دید. اکثر سایتا یه همچی قابلیتی رو دارن.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد