خانه اپرای کپنهاگ، شاهکار معماری معاصر دانمارک

خانه اپرای کپنهاگ | Copenhagen Opera House

ساختمان های شهر کپنهاگ دانمارک و معماری با شکوهشان، شهرت زیادی در کل قاره اروپا دارند. در واقع اکثر گردشگرانی که به دانمارک سفر می کنند، هدفشان تماشای همین معماری با شکوه است. علاوه بر ابنیه تاریخی که قدمتشان به چند سال قبل باز می گردد، ساختمان های معاصر این شهر هم که مطرح ترین معماران اروپا آن ها را طراحی کرده اند، شکوه خاصی دارند و گردشگران بسیاری را جذب می کنند. امروز به یکی از این ساختمان های معاصر سر می زنیم. با الی گشت همراه باشید، تا خانه اپرای کپنهاگ را برایتان معرفی کنیم.

خانه اپرای کپنهاگ

معرفی خانه اپرای دانمارک

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به کپنهاگ
پاپیرون، تجربه غذاهای خیابانی کپنهاگ
آشنایی با کلیسای جامع کپنهاگ

خانه اپرای کپنهاگ یا همان خانه اپرای سلطنتی دانمارک (The Royal Danish Opera)، یکی از با شکوه ترین ساختمان ها معاصر در دانمارک است که در واقع از طرف بنیاد A.P. Moller  و Chastine McKinney Møller در سال ۲۰۰۴ برای مردم دانمارک ساخته شده است. این ساختمان ۴۱ هزار متر مربع مساحت دارد. پنج طبقه از چهارده طبقه این بنا در زیر زمین احداث شده اند و طبقه همکف سالن اپرا هم حدود ۱۴۰۰ نفر ظرفیت دارد. خانه اپرا با سنگ های آهک معروف آلمانی تزئین شده و راهروی اصلی و بزرگ آن هم با سنگ های مرمر مشهور سیسیلی پوشیده شده است. دیوارهای سالن اصلی که حضار در آن می نشینند، سراسر با مرغوب ترین چوب های درخت افرا پوشیده شده اند و سقف کل محوطه تالار هم به وسیله ورقه های طلای ۲۴ عیار تزئین شده است.

خانه اپرای سلطنتی دانمارک

بسیاری از مردم خانه اپرای کپنهاگ را با نام خانه اپرای سلطنتی دانمارک می شناسند. این بنای منحصر به فرد را یکی از معروف ترین معماران دانمارکی قاره اروپا به نام هنینگ لارسن (Henning Larsen) که در سال ۲۰۱۳ در سن ۸۷ سالگی از دنیا رفت، طراحی کرده است. تعداد بسیاری از هنرمندان دانمارکی هم وظیفه تعیین دکوراسیون و تزئینات بنا را بر عهده گرفتند. در میان این هنرمندان افراد به نامی همچون Per Kirkeby که چهار مجسمه برنزی را حجاری کرده و هنرمند ایسلندی – دانمارکی به Olafur Eliasson که چندین مجسمه معروف را ساخته هم دیده می شوند. این بنا نورپردازی های بسیار زیبایی هم دارد.

نمای داخلی خانه اپرای کپنهاگ

در اتاق تمرین این ساختمان که پنج طبقه زیر زمین قرار دارد، به وسیله پنجره هایی که بر روی سقف هستند، نور طبیعی خورشید را در کمال شگفتی به اتاق می رسانند. در اینجا اتاق های تمرین بسیاری برای هنرمندان تئاتر، باله، اپرا و موسیقی وجود دارد. در دو سمت انتهایی بنا، اتاق های پرو و لباس، بخش اداری و محل کارگاه ها آموزشی قرار دارند و زیر زمین هم محل انبار ساختمان است. از رستورانی که در طبقه فوقانی خانه اپرای کپنهاگ ساخته شده، می توان نمای ۱۸۰ درجه شهر و بندرگاه کپنهاگ را مشاهده کرد.

سالن اپرای کپنهاگ

نمایش هنر در خانه اپرای کپنهاگ

خانه اپرای کپنهاگ نقطه عطفیست در معماری کشور دانمارک و در واقع نماد حیات غنی فرهنگی این کشور است. سالن این اپرا مکانی برای تعامل انسان و هنر است. قبل و بعد هر اجرای شبانه در این سالن، خود بنا و تزئینات با شکوهش نمایشی شگفت انگیز را برای بازدیدکنندگان اجرا می کنند! مردمی که در بالکن های معروف سالن اپرا می نشینند، هم نمایش را به خوبی می بینند و هم خودشان خوب دیده می شوند. فضای سالن اپرا طوری طراحی شده که هر جای آن که بنشینید، خود را بر روی سن احساس خواهید کرد. حتی اگر دربالکن های طبقات بالایی آن بنشینید، احساس نزدیکی زیادی به صحنه می کنید. طراحی همچنین به گونه ایست که صدای بازیگرانی که نقش آفرینی می کنند، به راحتی به تمام نقاط سالن منتقل می شود.

در اینجا اپرا برگزارمی شود، اپرا یک قطعه موسیقی عاشقانه است، قطعه موسیقی که در آن بازیگران نیز ایفای نقش می کنند. در اینجا هدف از اپرا بیان عشق است، عشق به هنر و عشق به کپنهاگ. خانه اپرای کپنهاگ توسط تئاتر سلطنتی دانمارک مورد استفاده قرار می گیرد. نمایش های هنری و همچنین نمایش باله نیز در این مکان برگزار می شوند.

اپرای ملی دانمارک

نظر بازدید کنندگان درباره خانه اپرای کپنهاگ

نظراتی که در زیر آمده اند را برخی از بازدیدکنندگان از این بنا در در سایت تریپ ادوایز نوشته اند:

  • ما واقعا از بودن در این مکان لذت بردیم. احتمالا فردا دوباره با دوستانم برای دیدن نمایشی به این مکان می آیم.
  • راهنمای موجود در بنا، با انرژی خاصی تمامی اطلاعات مفید بنا و شهر کپنهاگ را به ما گفت. حال چیزهای زیادی درباره دانمارک می دانم.
  • اینجا نقطه شروعی بسیار مناسب برای یادگیری در مورد کپنهاگ و تاریخ دانمارک است.
  • ما یک تور گشت شهری کپنهاگ گرفتیم. راهنما ما را به این مکان آورد. معماری داخل خانه اپرا بی نظیر بود. واقعا لذت بردم.
  • به تمام کسانی که به شهر کپنهاگ سفر می کنند پیشنهاد می کنم که حتما اول به سالن اپرای شهر بیایند. در اینجا اطلاعات جامعی درباره شهر کپنهاگ ارائه می شود.
تزئینات خانه اپرای دانمارک

خانه اپرای کپنهاگ در جزیره کوچک داک در بندرگاه کپنهاگ قرار دارد. دسترسی به این جزیره، از طریق یک پل امکان پذیر است. یک طرف این بنا، بندرگاه قرار گرفته و طرف دیگر آپارتمان های مسکونی. به همین دلیل فضای رو به روی سالن اپرا، با فضای بندرگاه همگون است و نمای پشتی ساختمان را همگون با آپارتمان های مسکونی پشت آن ساخته اند. در مجاورت این بنا، مرکز غذای خیابانی کپنهاگ هم قرار دارد که در آن می توانید بهترین غذاهای دانمارک وسایر نقاط جهان را میل کنید. در نقشه زیر می توانید موقعیت قرار گیری خانه اپرای کپنهاگ در شهر را مشاهده کنید:

برای تهیه بلیط نمایش های هنری این مجموعه بزرگ، یا باید با شماره تلفن ۰۰۴۵۳۳۶۹۶۹۶۹ تماس بگیرید و یا ۲ ساعت قبل از شروع هر اجرا به محل سالن اپرا مراجعه کنید.

منبع: henninglarsen.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد