بلیط هواپیما

باغ وحش و باغ گیاهشناسی بوداپست ، قدیمی ترین باغ وحش مجارستان

باغ وحش و باغ گیاهشناسی بوداپست  | budapest zoo and botanical garden در مجارستان

در میان جاذبه های بوداپست به یک باغ وحش جذاب می رسیم که یکی از پر بازدید ترین جاذبه های شهر است، باغ وحشی که ترکیبی از باغ گیاهشناسی و حیوانات متنوع است و در آن نه فقط حیوانات مجارستان و سایر نقاط دنیا را تماشا می کنید بلکه در رویدادهای تفریحی هم شرکت می کنید. باغ وحش و باغ گیاهشناسی بوداپست از جاذبه هایی ست که نمی شود به بوداپست رفت و از آن دیدن نکرد. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا درباره این باغ وحش بیشتر حرف بزنیم.

ورودی باغ وحش
مطالب مرتبط:
جزیره مارگارت، جزیره ای سرسبز و تماشایی در بوداپست
ساختمان پارلمان بوداپست، نماد ملی مجارستان

باغ وحش و باغ گیاهشناسی (zoo and botanical garden) جاذبه ای تفریحی و جالب در بوداپست است؛ مهم نیست چند سالتان است در اینجا به راحتی راهی برای سرگرمی تان پیدا می کنید. در این باغ حدود ۱۰۵۰ گونه ی حیوانی از نقاط مختلف دنیا مثل ساوانای آفریقا تا نواحی قطبی آورده شده و حدود ۲ هزار گونه گیاهی هم پرورش پیدا می کنند. نکته ی جالب این پارک اینه که محیط زندگی حیوانات درست مانند محیط اصلی زندگی شان شبیه سازی شده و هیچ خطری زندگی آن ها را تهدید نمی کند. در باغ نواحی ماسه ای و بیابانی، جنگل کوچک، دریاچه و غارهای صخره ای دست در دست هم شرایط مناسبی را برای حیوانات متنوع فراهم کرده اند.

باغ استوایی

از طرفی در سراسر باغ بیشه های سرسبز و گیاهان و گل های خارق العاده ای هست که این محل را به جایی خوش آب و هوا برای فرار از شلوغی شهر تبدیل کرده اند. این باغ گیاهشناسی از جاذبه هایی ست که بهتان پیشنهاد می کنید اگر همراه خود بچه ی کوچک دارید به هیچ وجه بازدید از آن را از دست ندهید چون گشت و گذار در این باغ به خصوص برای بچه ها خیلی سرگرم کننده است. بچه ها می توانند به راحتی بزغاله ها و بره ها را نوازش کنند و به آن ها غذا بدهند. حتی در قسمتی از باغ برای آن ها یک زمین بازی در نظر گرفته شده که بچه ها را حسابی سرگرم می کند.

ببرهای باغ وحش

این پارک تفریحی ترکیبی از باغ گیاهشناسی و حیوانات است! در سراسر این باغ تعدادی بنا با معماری جذاب می بینید که هر کدام از آن ها زیستگاه برخی از موجودات شده اند و در نگاه اول معماری جذاب آن ها نظرتان را جلب می کند: خانه فیل، خانه نخل، خانه پرنده، ورودی اصلی و … . این پارک پر از جاذبه های نمادین است: خانه ی نخل، خانه ی فیل و یک چرخ و فلک ۱۰۰ ساله تنها گوشه ای از چشم اندازهای نمادین این باغ هستند.

در این باغ وحش چند تا اثر هنری ساخته شده که مهمترین آن ها خانه فیل است که به سبک هنر نو درست شده و در سمت راست ورودی اصلی باغ وحش قرار دارد. در بالای این خانه یک برج کوچک هست که از آن بالا می توانید چشم انداز پانارومایی باغ را تماشا کنید. این خانه که نمای زیبایی به پارک داده با الهام از هند ساخته شده و در سال ۲۰۱۳ در آن یک بچه فیل بامزه به دنیا آمد که اسمش آشا ست. در سمت چپ ورودی این باغ یک خانه درخت نخل و آکواریوم هست که به زیستگاه گیاهان انبوه استوایی، ارکیده، پرندگان، خزندگان و ماهی های رنگارنگ و زیبا تبدیل شده است. همین که به داخل این خانه می روید انگار وارد جنگل های استوایی جنوب شرقی آسیا شده اید با همان گیاهان و درختان و با همان آب و هوا! بیشتر بناها یی که در این باغ هست را معمار معروف مجارستانی ساخته که تخصصش معماری هنر بو بوده.

بناهای تاریخی

وقتی در حال گشت و گذار در پارک هستید می توانید از فروشنده ها خوراکی هایی مثل اسنک و بستنی بخرید هر چند که رستوران های جذابی هم در باغ هست که یکی از آن ها یک رستوران کوچک صخره ای است که غذا خوردن در آن حال و هوای خاصی دارد. صخره های مصنوعی باغ نزدیک ۱۰۰ ساله که در این باغ درست شده است.

اگر تماشای پروانه های رنگارنگ را دوست دارید سری به خانه پروانه بزنید اینجا پر از پروانه های متنوع است که مطمئنا تماشای آن ها برایتان جذاب خواهد بود. در گوشه ای از باغ حیوانات بومی مزارع مجارستان را می بینید که زیستگاه شان درست همان مزارع قدیمی و زیباست. در این باغ حتی می توانید به موزه بروید و از جانوران منقرض شده مثل دایناسورها دیدن کنید.

در فصل تابستان در روزهای چهارشنبه و ساعت ۸:۳۰ شب در خانه ی نخل این باغ وحش کنسرت های زیادی برگزار می شود که جوی شاد و سرزنده دارند. این روزها بیش از یک میلیون گردشگر به این باغ می روند تا حیواناتی را ببینند که بعضی از آن ها از گونه های نادر و کمیاب هستند.

باغ وحش

تاریخچه باغ وحش بوداپست

این باغ در سال ۱۸۶۶ یک موسسه خصوصی بود تا اینکه با شروع قرن بیستم رشد و توسعه ی زیادی را به خود دید.  باغ وحش بوداپست به عنوان یکی از قدیمی ترین باغ وحش های دنیا حوادث زیادی را از سر گذرانده و شاهد وقایع تاریخی زیادی بوده است. در طول ده ها سال بیشتر قسمت های این باغ نوسازی شده و بعضی از بخش های آن هم در سال های آینده مرمت می شود. اینجا قدیمی ترین و بزرگ ترین باغ وحش مجارستان است و تا دهه ۱۹۵۰ فقط یک باغ وحش بود تا اینکه ۱۱ هکتار از زمین های آن در سال ۱۹۸۶ به حفاظتگاه طبیعی تبدیل شد.

اما در سال ۱۹۹۰ مسئولان دست به کار شدند و نوسازی های اساسی را در این پارک ایجاد کردند اینجا بود که برای هر حیوانی زیستگاه طبیعی خودش ساخته شد تا آن ها دیگر دلتنگ محیط طبیعی اصلی شان نشوند!

منبع: budapestbylocals.com

تپه گلرت و چشم اندازهای شگفت انگیز از بوداپست
تپه گلرت و چشم اندازهای شگفت انگیز از بوداپست
معرفی بهترین رستوران های بوداپست
معرفی بهترین رستوران های بوداپست
معرفی هتل ۴ ستاره کارلتون در بوداپست
معرفی هتل ۴ ستاره کارلتون در بوداپست
ساختمان پارلمان بوداپست، نماد ملی مجارستان
ساختمان پارلمان بوداپست، نماد ملی مجارستان