بلیط هواپیما

ساختمان پارلمان بوداپست، نماد ملی مجارستان

ساختمان پارلمان مجارستان | hungarian parliament building در بوداپست

یکی از زیباترین بناهایی که در تصاویر چشم انداز کلی شهر بوداپست نظرتان را جلب می کند ساختمان پارلمان است، ساختمانی باشکوه که بوداپست را به یکی از جذاب ترین شهرهای دنیا تبدیل کرده است. درست است که مجارستان قلعه ها و بناهای تاریخی زیادی دارد اما مطمئنا هیچ کدام از آن ها به اندازه ساختمان پارلمان شما را مجذوب خود نمی کند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا از ساختمان پارلمان مجارستان بیشتر بدانید.

جاذبه های مجارستان

درباره ساختمان پارلمان

مطالب مرتبط:
قلعه ایگر، نماد استقامت در مجارستان
پارک ملی آگتلک، پارکی پر از غارهای شگفت انگیز در مجارستان

خانه پارلمان مجارستان سومین خانه پارلمان بزرگ جهان است و با ۹۶ متر ارتفاع به بلندای کلیسای جامع سنت استفن رسیده است. این بنا که در اواخر قرن نوزده ساخته شده امروز نه فقط محل برگزاری مجلس بلکه به موزه ای تبدیل شده که اهمیت ملی دارد و بوداپست را بدون آن نمی توان تصور کرد! ساختمان پارلمان مجارستان در کناره ی رود دانوب یکی از چشم نوازترین مناظر را شکل داده  است.

چشم انداز جذاب ساختمان پارلمان

حتی اگر به داخل این ساختمان نروید با دیدن نمای آن به شکوهش پی می برید اما قبل از اینکه به همراه تورهای گردشگری به داخل ساختمان بروید باید بدانید که در این پارلمان ۶۹۱ اتاق، ۱۰ حیاط، ۸۸ مجسمه از پادشاهان مجارستان و ۲۰ کیلومتر راه پله وجود دارد. نمای بیرونی مدت ها چشم هایتان را خیره می کند اما طراحی داخلی اش هم هرگز شما را نا امید نمی کند. حتی جواهرات تاج پادشاه استون هم در ساختمان به نمایش گذاشته شده و همه ی اتاق ها پر از آثار هنری و صنایع دستی ای است که در طول سال ها به دست هنرمندان ساخته شده اند.

نمای جذاب ساختمان پارلمان

معماری ساختمان پارلمان

بزرگ ترین بنای مجارستان هم از بیرون و هم در داخل تماشایی و دیدنیست. این ساختمان ۲۷ مناره دارد که با تزئیناتی خیره کننده طراحی شده اند و گنبد جذابش با ۹۶ متر ارتفاع از کیلومتر ها دورتر هم دیده می شود. حتی وقتی به سمت دیگر رودخانه ی دانوب به بالای قلعه هم بروید باز هم گنبد جذاب این ساختمان نظرتان را جلب می کند.

ساختمان پارلمان نمایی قرینه و یک گنبد مرکزی دارد و امروز دولت مجارستان فقط از بخش کوچک آن استفاده می کند. نمای اصلی بنا مشرف به رودخانه دانوب است اما ورودی اصلی از میدانی در سمت شرق ساختمان انجام می شود. با رفتن به داخل این بنا تحت تاثیر طراحی باشکوه آن قرار می گیرید و تا چشم کار می کند تابلوها و مجسمه های جذاب می بینید. حتی طراحی داخلی هم قرینه است و از دو تالار پارلمان تشکیل شده که یکی از آن ها برای سیاست و دیگری برای تورهای گردشگری استفاده می شود.

طراحی داخلی ساختمان پارلمان

یکی از زیباترین اتاق های این ساختمان، اتاقی است که در زیر گنبد اصلی قرار دارد، در این اتاق مجسمه ی تمام پادشاهان مجارستان به ردیف در کنار هم چیده شده اند و پنجره های زیبا در پس زمینه جذابیت آن ها را دو چندان کرده است. عکس برداری از این محل ممنوع است پس فرصت این را دارید تا از نزدیک آن ها را با جزئیات تماشا کنید.

یکی از جذاب ترین بخش های داخلی این ساختمان تالار چند ضلعی آن است که دو اتاق بزرگ در اطراف آن قرار دارند: خانه ی پایینی و خانه ی بالایی. خانه پایینی محل برگزاری مجلس ملی و خانه بالایی مخصوص برگزاری جلسات و کنفرانس است.

طراحی داخلی باشکوه

بازدید از ساختمان پارلمان

اگر قصد بازدید از ساختمان پارلمان را دارید باید به همراه تور از آن دیدن کنید چون امکان بازدید صورت انفرادی وجود ندارد. هزینه ی این تور حدود ۱۶٫۵ یورو است و در مواقعی که در این ساختمان مجلس ملی برگزار نمی شود تورهای گردشگری امکان رفت و آمد دارند. معمولا بازدید از این ساختمان ۴۵ دقیقه طول می کشد و در این مدت شانس این را دارید تا از پله های ورودی اصلی، تالار، یکی از لابی ها، خانه ی قدیمی پادشاهان و جواهرات پادشاهی دیدن کنید. در ماه های شلوغ گردشگری هر چه سریع تر تورهای به زبان انگلیسی را رزرو کنید چون اگر بلیط ها تمام شود شانس تماشای یکی از جذاب ترین بناهای دنیا را از دست می دهید. این تور معمولا در گروه های ۵۰ نفره برگزار می شود و خیلی سریع شما را به بخش های مختلف داخل ساختمان می برد.

یکی از جذاب ترین چشم اندازهای ساختمان پارلمان از کنار رود دانوب است می توانید در حین قایق سواری در این رودخانه و مخصوصا در حوالی غروب یکی از دل انگیز ترین مناظر را در کنار همین ساختمان ببینید. تا وقتی در شب با قایق به رودخانه ی دانوب نزنید انگار به بوداپست نرفته اید، مناظر باشکوه این ساختمان برای همیشه سفر به بوداپست را در خاطرتان ثبت می کند

ساختمان پارلمان

تاریخچه ساختمان پارلمان

ساختنان پارلمان مجارستان یکی از باشکوه ترین نمونه های نئوگوتیک در طول ۱۰۰ ساله گذشته است البته ویژگی هایی از سبک های رنوسانس و باروک هم در آن دیده می شود. در دهه ۱۸۸۰ از چندین معمار معروف خواسته شد تا طرح های خود را برای معماری ساختمان پارلمان ارائه دهند و در نهایت ساخت و ساز این پارلمان بر اساس طرح انتخابی در سال ۱۸۸۵ شروع شد. ساختمان پارلمان در سال ۱۸۹۶ به مناسبت هزارمین سالگرد تاسیس این کشور افتتاح و در سال ۱۹۰۲ کامل شد. شاید باور نکنید اما برای درست شدن این ساختمان ۱۰۰ هزار نفر مشغول بودند و حدود ۴۰ میلیون آجر، ۵۰۰ هزار سنگ قیمتی و ۴۰ کیلو طلا استفاده شد.

چگونه به ساختمان پارلمان بریوم؟

برای رفتن به این ساختمان می توانید از خط دو متروی بوداپست استفاده کنید. اگر قصد استفاده از تراموا را دارید به ایستگاه میدان Kossuth Lajos بروید و از تراموای ۲ استفاده کنید.

امپراطوری مردگان پاریس
امپراطوری مردگان پاریس
جاذبه های تاریخی تهران که باید حتما ببینید!
جاذبه های تاریخی تهران که باید حتما ببینید!
عمارت مستوفی الممالک، معرف تاریخ معاصر ایران
عمارت مستوفی الممالک، معرف تاریخ معاصر ایران
کلیسای جامع تثلیث تفلیس، سومین کلیسای بلند ارتدوکس جهان
کلیسای جامع تثلیث تفلیس، سومین کلیسای بلند ارتدوکس جهان