بلیط هواپیما

باغ گیاهشناسی مینسک، موزه گل های رنگارنگ در بلاروس

 باغ گیاهشناسی مینسک |  Minsk Botanical Garden در بلاروس

مینسک بزرگ ترین شهر و پایتخت بلاروس با اینکه بعد از جنگ جهانی دوم به خرابه ای تبدیل شد اما بار دیگر توانست با بازسازی موزه ها و جاذبه هایش ریشه های فرهنگی خود را پیدا کند. با اینکه موزه ها، کلیساها و قلعه ها از جذاب ترین جاذبه های این شهرند اما اینجا چیزی از جاذبه های طبیعی هم کم ندارد. باغ گیاهشناسی مینسک یکی از مهمترین جاذبه های این شهر است و توریستان زیادی را به پایتخت بلاروس می کشاند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا درباره باغ گیاهشناسی مینسک بیشتر بدانید.

فضای باز

درباره باغ گیاهشناسی مینسک

مطالب مرتبط:
تاریخ بلاروس از گذشته تا امروز
اروپا با شش هایش، یعنی بلاروس نفس می کشد!

باغ گیاهشناسی مینسک (Minsk Botanical Garden) با مساحت بیش از ۵۳۰ هزار متر مربع حدود ۹ هزار گونه ی گیاهی مختلف دارد. باغ به قسمت های مختلفی تقسیم شده که هر کدام از آن ها مخصوص گروهی از گیاهان است و در آن شانس این را دارید تا گونه های گیاهی از جاهای دیگر دنیا مثل آمریکای جنوبی، قفقاز، استرالیا، اروپای جنوبی و رشته کوه های پامیر را از نزدیک ببینید. این باغ جایی عالی برای گذراندن یک روز در میان درختان و گل های رنگارنگ است و تنها چیزی که لازم دارید یک زیرانداز و غذاست تا کل روز را در میان طبیعت بگذرانید. با این حال باغ فقط برای سرگرمی و گذراندن روزی آرام نیست بلکه یک محوطه ی علمی باارزش است که نقش مهمی در حفظ و نگهداری از طبیعت بازی می کند.

گل های رنگارنگ باغ گیاهشناسی مینسک

یکی از مهمترین پارامتر ها برای هر باغ تعداد و تنوع گونه های گیاهی اش است که این باغ با ۹ هزار گونه به خوبی این خواسته را برآورده کرده است. یکی از بهترین زمان ها برای تماشای این باغ، فصل بهار است، زمانی که باغ در زیباترین حالت خود به سر می برد و همه ی گل ها باز شده اند. با این حال اینجا در فصل پاییز هم پر از زیبایی ست؛ همه ی درختان به رنگ های زرد، نارنجی و قرمز در می آیند و فضایی رمانتیک را به وجود می آورند.

بر روی یک نیمکت در روبروی دریاچه بنشینید و به پرندگان غذا دهید و یا به محوطه خانه ی پروانه ها بروید و انواع و اقسام پروانه های رنگارنگ را ببینید. این باغ پر از گل های زینتی است از لاله و یاس بنفش گرفته تا ارکیده های کمیاب که عطر آن ها فضای باغ را پر کرده است. در جای جای پارک مسیرهایی است که در دو طرف به احاطه ی درختانی مثل راش و بلوط درآمده اند و زیبایی دلفریبی به باغ داده اند. با اینکه بیشترین بازدید کنندگان این باغ بچه ها و دانش آموزان هستند اما امروز تورهای گردشگری زیادی هم به این باغ می روند.

درختان دو طرف

گلخانه ی لیمو

سری به گلخانه ی لیمو بزنید، گلخانه ای مخصوص مرکبات که ۲۵ نوع لیمو، ۵ نوع پرتقال ماندارین، ۴ نوع گریپ فروت و ۳ نوع پرتقال در آن پرورش پیدا می کند.

نمایشگاه گل ها

در سال ۲۰۰۷ یک جاذبه ی گردشگری جدید به این باغ اضافه شد: یک نمایشگاه گل های رنگارنگ که با یک گنبد شیشه ای بزرگ پوشیده شده و دما و میزان رطوبتش کاملا تحت نظر است. در این محوطه انگار به جنگل های بارانی استوایی رفته اید، موزها در بالای سرتان آویزان است و می توانید از ۵۰۰ گونه از گیاهان بومی دیدن کنید. قبل از اینکه این محل را ترک کنید به کافه اش بروید و دمنوش های گیاهی سفارش دهید. حتی در فصل زمستان که گل و گیاهان باغ چندان جذاب به نظر نمی آیند در داخل این محوطه ی سرپوشیده گیاهانی استوایی می بینید که مثل اول بهار گل داده اند.

گلخانه

کمی درباره تاریخچه باغ گیاهشناسی مینسک

این باغ گیاهشناسی مرکزی به طور رسمی در ۱۷ آوریل ۱۹۳۲ افتتاح شد. در ابتدا این باغ یک پروژه ۱۰۶ هکتاری پوشیده از کاج های کوتاه جنگلی بود و باید در آینده ای نزدیک بزرگ و بزرگ تر می شد. زمینی که در کنار پارک مدرن چلوسکینتسیو قرار داشت برای این باغ در نظر گرفته شده بود. در سال های بعد برای این باغ کارهایی مثل جداسازی زمین، احیای خاک و جمع آوری گونه های گیاهی مختلف انجام شد. در سال ۱۹۳۶، این باغ دقیقا مثل همان چیزی  شده بود که امروز از آن سراغ داریم فقط تعداد و گونه های گیاهی اش با امروز فرق داشت؛ مثلا در بیشتر جاها به جای گل های رنگارنگ، درختان و بوته های کوتاه وجود داشت. در سراسر این باغ گلخانه های مخصوصی وجود داشت که گیاهان بومی پرورش می دادند. در سال های بعد جنگل تفریحی و باغ هم ساخته شد اما در آن دوران باغ موقتا از هیاهو افتاد و فقط برای کاشت و پرورش سبزیجات استفاده می شد.

گیاهان خاص
گل های خاص باغ

با توجه به اینکه بعد از جنگ این باغ تنها جای علمی برای تحقیقات گیاهشناسی بود ساخت باغ در سال ۱۹۴۵ از اول شروع شد. در اواسط دهه ی ۱۹۵۰ این باغ گیاهشناسی یکی از بهترین باغ های دنیا بود و در آن تحقیقات زیادی درباره ی تولید منابع طبیعی، حفاظت از محیط زیست و … انجام می شد. با اینکه این باغ سال ها پیش تاسیس شده اما در سال های اخیر نوسازی های زیادی را به خود دیده است. بعد از اینکه رهبر بلاروس در سال ۱۹۹۹ از این باغ دیدن کرد نوسازی ها روی باغ شروع و در سال ۲۰۱۰ به پایان رسید اما هنوز هم برنامه های زیادی برای رشد و توسعه ی باغ وجود دارد.

کی و چگونه به باغ گیاهشناسی مینسک برویم؟

این باغ در نزدیکی ایستگاه متروی پارک چلوسکینتسیو (chelyuskintsev park) قرار گرفته و با مترو دسترسی راحتی دارد. باغ هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۷ شب باز و هزینه ی ورودی اش ۳ یورو (حدود ۲۰ هزار تومان) است.

منبع: tobelarus.com

مردم بلاروس از ترس این خانه شب ها به خیابان نمی‌آیند
مردم بلاروس از ترس این خانه شب ها به خیابان نمی‌آیند
معرفی فرودگاه بین المللی مینسک
معرفی فرودگاه بین المللی مینسک
چطور برای سفر ۵ روزه به بلاروس برنامه ریزی کنیم؟
چطور برای سفر ۵ روزه به بلاروس برنامه ریزی کنیم؟
راهنمای سفر به مینسک
راهنمای سفر به مینسک