بلیط هواپیما

باغ گیاه شناسی مونترال، جواهری در قلب کانادا

باغ گیاه شناسی مونترال | Montreal Botanical Garden

باغ گیاه شناسی مونترال که در زبان فرانسوی ها Jardin botanique de Montréal نامیده می شود را می توان یکی از با ارزش ترین جواهرات این شهر کانادا دانست، که هر روز سال برنامه های رنگارنگ، چندین نمایشگاه و فعالیت های متفاوت علمی فرهنگی در آن برگزار می شود. با مجموعه ای از ۲۲۰۰۰ گونه گیاه متفاوت، ۱۰ گلخانه نمایشگاهی، سالن Frédéric Back Tree و بیش از ۲۰ باغ موضوعی که در وسعتی به اندازه ۷۵ هکتار قرار گرفته اند مکانی فوق العاده برای لذت بردن از هوای تاره و زیبایی های طبیعت است. برای گشتی کوتاه در باغ گیاه شناسی مونترال با الی گشت همراه شوید

باغ گیاه شناسی مونترال
مطالب مرتبط:
جاذبه های دیدنی مونترال + تصویر
راهنمای سفر به مونترال در کانادا
راهنمای سفر به کبک در کانادا

توجه داشته باشید که اگر می خواهید به بازدید از این باغ بروید حتما از قبل از سایت آن دیدن کنید و قسمت های مورد علاقه خود را انتخاب کنید  چرا که باغ بسیار بزرگ است و تماشای همه آن در یک روز غیرممکن است. باغ گیاهشناسی مونترال، فقط چند دقیقه از مرکز شهر فاصله دارد و در نزدیکی پارک Biodôme و المپیک قرار گرفته است. موزه ای از گیاهان زنده که از چهارگوشه جهان جمع آوری شده اند. در هنگام ورود به محل نگهداری حشرات را خواهید دید که با دنیای جادویی خود به استقبال شما آمده اند.

تاریخچه احداث باغ

از اواسط قرن ۱۹ میلادی بود که صحبت های از تاسیس باغ گیاهشناسی مونترال به میان آن اما اجرایی شدن آن تا دهه ۱۹۲۰ میلادی توسط یک معلم جوان گیاهشناسی به نام برادر ماری ویکتورین به طول انجامید. علی رغم وجود رکود بزرگ، انتخابات شهرداری و جنگ جهانی دوم، این پروژه توانست، با اشتیاق برادر ماری ویکتورین و هنری توشر مردی که بعدها تبدیل به رییس باغداری مجموعه شد، توسعه یابد. کار آنها در طول سالها با تشکیل رسمی باغ (۱۹۳۱)، طراحی ساختمان اداری و پذیرش باغ (۱۹۳۶ تا ۱۹۳۹) و ساخت گلخانه های نمایشگاهی (که در سال ۱۹۵۶ افتتاح شد) شکل گرفت. هدف از برپایی این مجموعه، آموزش همگانی به ویژه به دانش آموزان است. مثلا در جریان روند حفظ و نگهداری گونه های گیاهی در معرض خطر قرار بگیرند. این مجموعه افزون بر یک بنیاد پژوهشی گیاه شناسی، همچنین دربردارنده مرکز پژوهش حشره شناسی و یک سایت بیرونی مزرعه آموزشی و حیوانات خانگی هم می باشد.

پروانه ها

گلخانه های باغ گیاه شناسی مونترال

در این مجموعه ۱۰ گلخانه وجود دارد:

گل های شیپوری:  نزدیک به ۱۱۰ گونه متفاوت و ۳۳۰۰ مورد از آن ها در گل خانه وجود دارد، که بیشتر متعلق به مناطق گرمسیری هستند. نسبت به سایر قسمت ها گل های این جا کم تر مورد توجه می گیرند اما این دسته گیاهیانی عالی و سرسخت برای نگهداری در خانه هستند. این مجموعه تمام سال باز است.

گل خانه بگونیا: تنها دو خانواده از این گیاه در تمام گل خانه وجود دارد و نکته عجیب تر این است که ۹۹ درصد آن ها genus Begonia هستند. ۱۵۰۰ گیاه متفاوت که همگی برگ های نامتقارن دارند.

بونسای و پینجینگ: هنر شکل دادن به درختن که قدمت آن به هزاران سال پیش در چین بر می گردد و در سال های اخیر توجه همه جهان را به خود معطوف ساخته است. هنرمندانی که می کوشند هنر خود را با کمک طبیعت به همه نشان دهند. در باغ گیاه شناسی مونترال ۵ کلکسیون از درختان مینیاتوری نگهداری می شود که هر کدام از آن ها ارزش های فرهنگی و معیارهای زیبایی منحصر به فرد خود را دارند. می توان آن را یکی از بزرگ ترین مجموعه های بنسای خارج از آسیا دانست.

 • ژاپن: باغ ژاپنی بنسای که از ماه مه تا اکتبر قابل بازدید است.
 • شمال چین: باغ چینی بهاری از ماه که تا اکتبر برای عموم قابل مشاهده است.
 • جنوب چین: باغ علف هرز در سالن نمایشگاه که تمام سال قابل بازدید است.
 • ویتنام: مرکز پذیرش (به مناسبت های خاص برگزار می شود)
 • شمال آمریکا: حیاط بونسای در پشت درخت فریدریک از ماه مه تا اکتبر باز است.
باغ چینی

آناناسیان: در انواع مختلفی از فرم ها، اغلب با شکوفه های دیدنی ظاهر می شود. نیمی از ۲۴۰۰ گونه شناخته شده در این خانواده epiphytic  هستند. این گیاهان دارای ویژگی های جنگل های گرمسیری در آمریکا هستند و فقط یک گونه در غرب آفریقا یافت می شود. تنوع تکاملی فوق العاده ای در خانواده Bromeliaceae وجود دارد. گونه های این خانواده بعضی از متداول ترین گیاهان گلدار هستند. آنها با شرایط سازگار هستند و قادر به حفظ انواع مختلف تنش در زیستگاه هایشان هستند. گیاهان در این گروه دارای نوع غیر معمولی رشد و کاهش اندام های رویشی هستند. گل های آنها برای انطباق با طیف وسیعی از گرده افشان ها تکامل یافته اند.

کاکتوس ها: ساکولنت ها یا گیاهان گوشتی به دلیل شکل های اغلب عجیب و غریب و ریشه های خاص همیشه جذابیت خاص خود را دارند. هرچند آن ها بسیار عجیب هستند اما هر از گاهی گل هایی می دهند که واقعا منحصر به فرد هستند.

سیکاس: این گیاهان در دوران دایناسورها، حدود ۱۵۰ میلیون سال پیش به جا مانده اند. اگرچه آنها درختانی شبیه به نخل هستند، اما در حقیقت از conifers هستند. این دسته از گیاهان نر و ماده هستند، بنابراین با نبود یکی از جنس ها ادامه بقای آن ها غیر ممکن می شود و این دلیلی است که این گروه در خطر انقراض قرار گرفته اند.

باغ ها

سرخس ها: این گیاهان در باغ در دو گروه نگهداری می شوند که یکی از مجموعه ها تمام طول سال و مجموعه دیگر از ماه ژوئن تا سپتامبر قابل بازدید می باشد.

انواع بنفشه: البته، هر کسی می داند که بنفشه های آفریقایی چیست! آنها متعلق به جنس Saintpaulia هستند و بخشی از خانواده بزرگ گرمسیری به نام Gesneriaceae هستند. گیاهان در این خانواده دارای گل های رنگارنگ در اشکال مختلف هستند، نتیجه تکامل طولانی در کنار گردهافشان هایی است که به آنها کمک می کند.

ارکیده ها: تنوع ارکیده ها بسیار زیاد است، ۷۵۰ گونه مختلف که ۳۰۰۰۰ ارکیده در باغ گیاه شناسی مونترال نگهداری می شود. یکی از نمایشگاه های ارکیده تمام طول سال و دیگری اوایل بهار قابل بازدید است.

لاله

 باید ها و نبایدهای باغ گیاه شناسی مونترال

این قوانین برای حفاظت از گیاهان و حیوانات مجموعه وضع شده و تلاش شده تا شما به بهترین نحو از بازدیدتان لذت ببرید.

 • ورود حیوانات خانگی ممنوع است تنها سگ های راهنما برای افراد ناتوان می توانند در طول مسیر آن ها را همراهی کنند.
 • ورودد دوچرخه، اسکیت، اسکوتر و هر نوع اسکیتی ممنوع است.
 • از کندن گیاهان، دانه ها، میوه ها و سبزیجات خود داری کنید.
 • از گفتن حیوانات و حتی حشرات خودداری کنید.
 • به حیوانات غذا ندهید و به خودشان، لانه یا قفسه شان آسیبی نرسانید.
 • از درختان بالا نروید و به درختان، کارهای هنری یا ساختمان ها آسیبی نرسانید.
 • استفاده از مونو پاد در باغ ممنوع است.
 • اگر بخواهید می توانید در مکان های شخص شده پیکنیک برگزار کنید اما به همراه داشتن باربیکیو، کولر و صندلی تاشو ممنوع است.
 • پیاده روی در جاده مخصوص مجاز است و نباید مسیر بازدیدکنندگان مسدود شود.
 • امکان آوردن گیاه به مجموعه وجود ندارد.
 • کودکان زیر ۱۳ سال باید همراه یک بزرگ تر باشند.
 • سیگار کشیدن در سراسر مجموعه ممنوع است و مکان های مشخصی برای این کار اختصاص داده شده است.

منبع: espacepourlavie.ca

باغ مهتاب، آخرین نقطه دیدنی تاج محل
باغ مهتاب، آخرین نقطه دیدنی تاج محل
سفر به روسیه در زمستان
سفر به روسیه در زمستان
معرفی ۱۰ مورد از جاذبه های گردشگری امارات
معرفی ۱۰ مورد از جاذبه های گردشگری امارات
هیجان انگیزترین رویدادهای گردشگری آسیا
هیجان انگیزترین رویدادهای گردشگری آسیا