alexaa

با این ۱۰ راهکار با افراد بومی ارتباط دوستانه برقرار کنید

آشنا شدن و برقراری ارتباط با افراد بومی هر منطقه می تواند به سفر شما معنایی متفاوت ببخشد.

امروزه در عصر شبکه های مجازی، اینستاگرام ، تصاویر سلفی و اپلیکیشن ها و نرم افزارهای گردشگری از قبیل travel bucket lists ، اولویت اصلی بسیاری از گردشگران یافتن راهی برای تجربه کردن سفرهای متفاوت و تجربیات جدید است. آیا هدف  شما از سفر فقط دیدن برخی مناطق مشهور و عبور گذرا از آن، غذاخوردن، شرکت در میهمانی، دیدار با آشنایان و … است یا می خواهید چشم انداز خود را نسبت به جهان تغییر داده و بر تجربیات خود بیفزایید؟ در ادامه با الی گشت همراه باشید.

در حقیقت، راهی مناسب تر و بهتر برای شناخت یک فرهنگ و آشنا شدن با یک کشور بیگانه وجود ندارد که بتواند بهتر از داشتن برخورد و ارتباط نزدیک با مردم بومی آن سرزمین به شما کمک کند. در اینجا به ۱۰ نکته ارزشمند اشاره می شود که شما با به کار بردن آن در طول سفر می‌توانید محدودیت های ذهنیت‌تان را برای برقراری ارتباط با افراد بومی از بین برده و در این راه موفق باشید.

سفر 4

بهترین راه برای مواجه شدن با فرهنگی بیگانه و کشف زوایای فرهنگی آن، گذراندن یک شب در کنار خانواده‌ای از افراد محلی است. امروزه تورهای متعددی وجود دارند که برای شما امکان اقامت در یکی از خانه های افراد محلی را فراهم کرده و برای مثال شما با کمک این خدمات می‌توانید یک شب را در کنار خانواده‌ای ویتنامی در کلبه ای چوبی واقع در مکونگ Mekong  سپری کرده و یا به همراه یک خانواده هندی؛ جشنواره دیوالی Diwali (جشنی به مدت یک هفته در هندوستان که همراه با آتش بازی، رقص نور و فستیوال خرید است – مترجم) را برگزار کرده یا در یکی از خانه های بومیان تبت شبی به یادماندنی را سپری کنید. برای کسب بهترین تجربه در این رابطه به دنبال تورهایی باشید که برای شما امکان اقامت در خانه افراد بومی، خرید، آشپزی و حضور در مزرعه را به همراه آن ها فراهم می کند.

  • زبان بیاموزید

سعی کنید پیش از سفر به یک سرزمین، برخی از عبارات و اصطلاحات زبان محلی آن منطقه را یاد گرفته و استفاده کنید. این کار می تواند بسیاری از درها را به روی شما باز کند. حتی در صورتی که تلاش شما برای تلفظ یک اصطلاح محلی با شکست همراه باشد می‌توانید مطمئن باشید که دست کم یک لبخند در انتظار شما خواهد بود. این موضوع به ویژه در کشورهایی که زبان محلی آن ها به ندرت توسط گردشگران مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای کاربرد بیشتری است. پیش از سفر خود در صورت امکان در کلاس های آموزش زبان منطقه مورد نظرتان شرکت کرده و برخی اصطلاحات و عبارات را بیاموزید. در برخی موارد نیز دوره های کوتاه و سریع آموزش زبان های مختلف وجود دارد که می تواند به ارتقای سطح زبان شما کمک کند. به دنبال کلاس های مکالمه بوده و حتما این مکالمات را تمرین کرده و در طول سفر خود نیز از برقراری ارتباط با مردم بومی در محیط هایی مثل پارک، اتوبوس و … استفاده کنید تا با کمک این افراد با جاذبه های ارزشمند هر منطقه از دید اهالی بومی آن آشنا شوید.

سفر 1
  • در کارها و خدمات عمومی مشارکت کنید

امکان شرکت در کارها و خدمات عمومی به صورت داوطلبانه در بسیاری از مناطق دنیا وجود دارد. این راهکار روش بسیار خوبی برای شناخت فرهنگ بومی هر منطقه است. پزشکان، پرستاران، معلمان دارای شرایط TEFL/TESOL با توجه به قابلیت های خود امکان پیدا کردن موقعیت هایی اینچنینی را در بسیاری از کشورهای دنیا به ویژه کشورهای کمتر توسعه یافته پیدا می‌کنند. البته این موضوع، به منزله عدم امکان مشارکت در امور داوطلبانه توسط سایر گردشگران نبوده و این موضوع کمابیش می‌تواند شامل همه گردشگران شود. در سفر خود به دنبال فرصت ها و موقعیت هایی باشید که با توانمندی هایتان تطابق داشته و در راستای علاقه مندی های شما است. برای مثال شما به حیوانات علاقه داشته و به چین سفر کرده‌اید. می‌توانید درخواست مشارکت نگهداری پانداها را داده یا در آمریکای جنوبی با مرکز محافظت از لاک پشت های دریایی همکاری کنید.

  • از راهنمایان محلی کمک بگیرید

حتی اگر به تنهایی سفر می‌کنید، استفاده از کمک های یک راهنمای محلی می‌تواند به شما در آشنا شدن با محل زندگی و زادگاه وی کمک کرده و دیدگاه بهتری در برابرتان قرار دهد. براساس علاقه مندی های خود از کمک راهنمایانی که به حوزه های مشابه مانند هنر، تاریخ، گشت شبانه، طبیعت و … علاقه دارند استفاده کنید.

wide_hire_a_local_guide
  • به صورت آنلاین ارتباط برقرار کنید

امروزه وب سایت ها و اپلیکیشن های متعددی وجود دارند که به شما امکان برقراری ارتباط با افراد مختلفی را در کشور مد نظرتان می دهد. پیش از اقدام به سفر، با افراد بومی آن منطقه ارتباط آنلاین برقرار کرده و با فرهنگ آنها بیشتر آشنا شوید. وب سایت هایی به نام Couchsurfing یا مراکز ارائه دهنده خدمات اجاره اتاق مانند Airbnb می‌تواند اطلاعات زیادی درباره منطقه موردنظر شما و افراد محلی آن ارائه دهد. در زمینه تجربه خوراکی ها و غذاهای محلی کشور مقصد خود نیز از برنامه های آنلاین EatWith استفاده کنید.

  • در جشنواره ها و رویدادهای محلی شرکت کنید

شما می‌توانید در طول سفر خود در هر کشور در مناسبت ها و جشنواره های آن منطقه حاضر شوید. خواه این جشن در فستیوال اکتبر مونیخ Munich’s Oktoberfest بوده یا در بین مردم مکزیک جشنواره روز مرگ Day of the Dead  را تجربه کرده یا به همراه هندی ها در جشن رنگ ها یا هولی Holi حضور پیدا کنید، تجربه حضور در این جشنواره ها می تواند شما را به عمق فرهنگ و زندگی مردم بومی ببرد. علاوه بر این موضوع، شما با این کار تجربه گذراندن لحظاتی فراموش نشدنی را خواهید داشت. برای انجام این کار بهتر است در ابتدا نسبت به شناسایی اماکنی که مردم محلی بیشتر به آن ها می‌روند اقدام کرده و اگر قرار است در مدت سفر خود شاهد فستیوال یا جشنواره‌ای باشید، چه بهتر که از پیش نسبت به جوانب آن اطلاعات کسب کنید.

سفر 3
  • از خدمات عمومی استفاده کنید

شما در طول سفر خود می‌توانید در حباب مراکز اقامتی قرار گرفته و بدون دردسر روز و شب را سپری کرده و هیچ ارتباطی با مردم محلی نداشته باشید. اما قطعا سفری سرشار از ارتباط با افراد بومی می‌تواند شما را با فرهنگ آن منطقه از نزدیک آشنا کرده و اجازه لمس دقیق آن را به شما دهد. برای سفرهای درون شهری از مترو، اتوبوس و تراموا استفاده کرده و نیازهای خود را از فروشگاه های محلی تهیه کنید.

  • از برنامه های روتین گردشگری پرهیز کنید

ممکن است در طول سفرهای خود از برج ایفل صعود کنید، روی دیوار چین قدم بزنید یا در سایت باستانی ماچو پیچو Machu Picchu حاضر شوید اما در این برنامه ها شما شانه به شانه دیگر گردشگران خواهید بود و با مردم بومی هیچ تماسی نخواهید داشت. برای تجربه واقعی سفر به جز مراکز مهم و شناخته شده گردشگری، به اماکن ناشناس، روستاها و مناطق دورافتاده بروید.

سفر 2
  • از تجربیات جدید واهمه نداشته باشید

حتی اگر اقامت شما در شهری بیگانه تنها برای چند روز است، در جستجوی موقعیت هایی باشید که ارتباط شما با افراد محلی را بیشتر می‌کند، شرکت در کلاس های مختلف، برنامه های ورزش همگانی در پارک ها ، برنامه های آشپزی، صنایع دستی و … گزینه های خوبی محسوب می شوند.

  • بدون عجله سفر کنید

اگر هدف شما برقراری ارتباط بیشتری با مردم محلی است، بهترین توصیه به شما، گذراندن زمانی بیشتر با آن ها و آهسته تر کردن روند سفر است. در گشت و گذارهایتان عجله نداشته باشید، در جاده ها به آرامی سفر کنید، شب ها را در مسیر و قطار بگذرانید، به خود وقت بیشتری برای اقامت در هر مقصدی داده و دعوت های افراد محلی را بپذیرید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد