برای دیدن میمون های دماغ دراز به بورنئو سفر کنید!

جزیره بورنئو (Borneo) از نظر وسعت سومین جزیره بزرگ دنیا و بزرگ ترین جزیره آسیاست. این جزیره در جنوب شرقی آسیا در مرکز شبه جزیره مالایا و اندونزی قرار دارد. جالب است بدانید که بورنئو فقط متعلق به یک کشور نیست و سه کشور اندونزی، مالزی و بورنئی در آن سهیم هستند به طوری که ۷۳ درصد این جزیره در کشور اندونزی قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با جزیره رویایی بورنئو در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به اندونزی
هیجان موج سواری در جزایر اندونزی

جزیره بورنئوبیشتر از نیمی از خاک جزیره بورنئو را جنگل های استوایی پوشانده است و به آن ظاهری جنگلی داده است، جنگلی هایی که میلیون ها سال است که در این جزیره به وجود آمده اند. این جنگل های استوایی و آب و هوای منحصربفرد این ناحیه باعث شده که در این جزیره گیاهان و جانوران عجیبی به وجود بیاید، جانورانی که نمونه آن ها را در هیچ کجای دنیا نمی توانید پیدا کنید. جزیره، پر از درختان بسیار بزرگ است که منبع تامین چوب مورد نیاز جهان هستند. این جزیره مطمئنا به غیر از جنگل های عجیب خود، ساحلی زیبا هم دارد، ساحلی سفید و رویایی که در آن می توانید تفریحات آبی مثل غواصی را امتحان کنید. وجود جانوران آبزی خاص و رنگی در دریای این جزیره باعث شده تا بسیاری از گردشگرانی که علاقمند به غواصی هستند این جزیره را برای غواصی انتخاب کنند. آن ها در کنار ماهی های رنگارنگ و منحصر بفرد، دنیای زیر آب متفاوتی را تجربه می کنند.

غواصی در بورنائو

وجود گیاهان و جانوران عجیب در این جزیره باعث شد که یکی از همکارهای «داروین» به نام والاس به این جزیره بیاید تا تحقیقاتی را انجام دهد او آنقدر تحت تاثیر این جزیره قرار گرفت که تا آخر عمر در این محل ماند. از گونه های عجیب گیاهی این جزیره گل «رافیلیشا» است؛ بزرگ ترین گل جهان که بویی شبیه گوشت فاسد شده دارد و به همین دلیل به آن گل جنازه هم می گویند، این گل را فقط می توانید در سوماترا و بورنئو پیدا کنید. با وجود این که گل های بزرگ تر از این هم در جهان وجود دارند اما آن ها به صورت دسته ای از گل ها هستند و مثل این گل به صورت تک نیستند.

رافیلیشا

در میان جنگل های انبوه، پل های چوبی زیبایی وجود دارد که راه رفتن بر روی آن ها و تماشای گونه های جانوری و گیاهی عجیب، تجربه ای شیرین را برایتان رقم می زند.

پل های بورنئو

از حیوانات خاص و منحصربفرد در جنگل های بورنئو، اورانگوتان ها هستند. اورانگوتان که با موهای قرمز مایل به قهوه ای روشن و بازوهای بلند خود از دیگر میمون ها قابل تمایز است حیوانی باهوش هست که فقط در سوماترا و جزیره بورنئو پیدا می شود. این حیوان معمولا تهاجمی نیست و تماشای آن در حالی که از روی درختی به درخت دیگر می پرد می تواند بسیار مهیج باشد.

اورانگوتان

اما به غیر از اورانگوتان، در این محل میمون خاص دیگری به نام میمون دماغ دراز هم وجود دارد. میمونی با رنگ قهوه ای روشن که بومی جنوب شرق آسیا و جزیره بورنئو است. بینی بزرگ و دراز این میمون ظاهری منحصر به آن داده است که به راحتی از دیگر گونه های میمون ها قابل تشخیص است.

میمون دماغ دراز

از دیگر حیوانات خاص این جزیره فیل هایی به اسم «پیگمی» هستند فیل هایی که ارتفاع آن ها یک متر کمتر از فیل های معمولی است و دم آن ها روی زمین کشیده می شود این فیل ها را فقط در منطقه صباح ( بخش کوچکی از جزیره بورنئو در بخش مالزی) می توانید ببینید.

 

فیل های کوچک

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code